Cynia – pielęgnacja i uprawa

Cynia jest niezwykłym, pięknym kwiatem o bardzo intensywnych kolorach. To wspaniała ozdoba każdego ogrodu. Pielęgnacja tych kwiatów jest na tyle prosta, że poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik.

Charakterystyka Cynii

Cynia jest rośliną jednoroczną. Można wysiewać ją z nasion lub kupować gotowe rozsady w wyspecjalizowanych punktach ogrodniczych. Wybierając zdrową i piękną roślinę, możemy mieć pewność, że będzie cieszyła długo nasze oko. Cynia nadaje się do obsadzania ścieżek. Świetnie sprawdzi się jako samodzielna roślina na rabacie. Wspaniale komponuje się z innymi kwiatami. Możemy łatwo stworzyć piękne dekoracje w donicach na balkon lub taras.

Cynie można spotkać w bardzo wielu kolorach oraz wysokościach kwiatów. Dzięki temu nadają się świetnie do tworzenia rozmaitych kompozycji, również jako kwiaty cięte, do wazonu. W okresie kwitnienia mają tak wiele kwiatów, że z powodzeniem mogą zdobić ogród oraz mieszkanie.

Kwitnienie rozpoczyna się z początkiem czerwca i trwa nieprzerwanie aż do pierwszych przymrozków. Nawet do końca października lub początku listopada.

Cynie należą do gatunku kwiatów astrowatych. Mają proste łodygi, liście jajowate, ułożone w pary. Liście mają barwę intensywnie zieloną oraz idealne, gładkie brzegi. Pędy kwiatów są sztywne, mocne. Kwiaty ułożone w koszyczki. Okazałe, w zależności od odmiany mają różne kolory i wybarwienie. Jednolite lub cieniowane. Najczęściej spotyka się cynie w odcieniach różu, ale również często występują w odcieniach pomarańczy, fioletu. Spotyka się również białe, żółte oraz czerwone. Ścięte cynie bardzo długo zachowują świeżość w wazonie. Odpowiednio pielęgnowane mogą stać w wodzie nawet dwa tygodnie.

Uprawa i pielęgnacja Cynii

Cynie najlepiej czują się w miejscu spokojnym, osłoniętym i z pełnym dostępem do słońca. Uprawa i pielęgnacja tych kwiatów ogrodowych nie jest skomplikowana. Bez względu na odmianę cynie bardzo lubią glebę lekko zasadową, przepuszczalną, próchniczą. Należy zwrócić uwagę, aby ziemia była lekka. Roślina nie lubi stać w wodzie. Najważniejsze jest podlewanie cynii regularne w okresie suszy, aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. Ponieważ roślina lubi miejsca słoneczne, gleba dość szybko się wysusza. Jeśli jednak lato jest deszczowe, cynie poradzą sobie doskonale same, bez podlewania.

Wysiew z nasion

Pierwsze wysiewy można rozpocząć już z początkiem marca. Tak wczesną wiosną siejemy nasiona na rozsady. W szklarniach lub ciepłych pomieszczeniach. na zewnątrz sianie cynii można rozpocząć dopiero w maju. Po ostatnich przymrozkach. Rozsadę siejemy w inspektach, aby w późniejszym czasie przepikować je do gruntu. Młode siewki należy umieszczać w ogrodzie w drugiej połowie maja. Musimy mieć pewność, że młoda roślina, nie będzie narażona na szkodliwe dla niej przymrozki.

W końcówce maja możemy również przeprowadzić siew cynii prosto do gruntu. Kwiaty w ten sposób uzyskamy nieco później. Siewki powstałe na rozsadzie kwitną o wiele wcześniej. Pierwsze kwiaty pokażą się na początku czerwca. Te wysiane z nasion będą miały mniej więcej miesięczne opóźnienie.

Warto wysiewać nasiona różnych odmian, aby sprawić sobie niespodziankę w ogrodzie. Dostępne są na rynku gotowe mieszanki różnych gatunków i kolorów cynii. Ta roślina nigdy nie jest nudna. Ma tak wiele barw, będzie cieszyła oko ogrodnika do późnej jesieni. Na rynku są dostępne nawet kwiaty w odcieniach zielonej barwy. Są to kwiaty ogrodowe miododajne, dlatego przyciągną na nasze rabaty mnóstwo pożytecznych owadów. Z wielką radością zainteresują się nimi pszczoły murarki lub trzmiele. Sąsiedztwo miododajnych owadów to samo dobro dla naszych ogrodów. Bardzo pożądani goście na naszych rabatach, gdyż ich obecność gwarantuje obfitość plonów.

Odmiany Cynii

Czerwona cynia
Źródło: Freepik.com
  • Cynia wytworna– jest to najbardziej znany gatunek cynii. Wyróżnić można bardzo wiele odmian wytwornej cynii. Znajdziemy w tym gatunku karłowate cynie 30 cm oraz wielkie dorastające do 100 cm. Małe gatunki mają niewielkie kwiaty, bo nawet 3 cm. Z powodzeniem wkomponują się w małą rabatę. Wysokie cynie wytworne mają okazałe, duże nawet 15 cm kwiaty o wielu barwach. Podzielić można je na kilka odmian:
  • Cynia daliowa–  odmiana ma duże kwiaty o jasnoróżowej, czerwonej lub ciemnoróżowej barwie. Kwiat cynii daliowej może mieć nawet do 15 cm. Całe kwiatostany z łodygami dorastają nawet do 90 cm wysokości.
  • Cynia chryzantemowa– odmiana jest nieco niższa. Kwiaty osiągają jedynie do 60 cm wysokości. Mają piękne, okazałe kwiaty.
  • Cynia kaktusowa– odmiana igiełkowa o zwiniętych płatkach. Dorastają do 80 cm wysokości. Cynia igiełkowa występuje w dużej palecie barw od pasteli po soczyście czerwone kolory.
  • Cynia pomponowa– są to rośliny niskie, dorastające do maksymalnie 50 cm wysokości. Odmiana Liliput jest niewielka. Osiąga do 15 cm wysokości. Kwiaty tej odmiany mają piękne, intensywne kolory.
  • Cynia wąskolistna–  która również nosi nazwę cynii meksykańskiej. Jest niska o krzaczastym pokroju. Jej wysokość to maksymalnie 40 cm. Jej koszyczki kwiatowe są o połowę mniejsze od innych odmian. Świetnie nadaje się do obsadzania ścieżek i do ozdobienia niewielkich donic bądź na nieduże balkony.  Wspaniale komponuje się z trawami i innymi roślinami lubiącymi światło. Cynia wąskolistna jest bardzo popularna, ze względu na długość kwitnienia. Od początku lata do późnej jesieni możemy cieszyć się pięknymi kwiatami na rabacie.

Podlewanie i nawożenie Cynii

Najważniejsza zasada w pielęgnacji Cynii to taka, że kwiaty te nie lubią całkowitego zraszania podczas podlewania. Lepiej podlewać glebę wokół kwiatów lub samą łodygę. Służy im stały poziom nawilżenia. W okresach letnich, bezdeszczowych dobrze znoszą regularne zasilanie wodą.

Glebę mało zasobną w składniki warto zasilić specjalnie przygotowaną mieszanką nawozów do kwiatów kwitnących. Takie mieszanki są dostępne w sklepach ogrodniczych.

Szkodniki i choroby roślin

Jeśli dbamy o cynię odpowiednio, to jest całkowicie odporna na choroby. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. To, co może znacznie pogorszyć żywotność rośliny to nieprawidłowe i zbyt obfite podlewanie. Możemy wtedy mieć do czynienia w szarą pleśnią, mączniakiem oraz z chorobami grzybowymi.

  • Szara pleśń – jest to bardzo częsta choroba grzybowa. Rozprzestrzenia się bardzo szybko w ogrodzie warzywnym, jak i na roślinach ozdobnych. Należy zawsze bardzo uważnie obejrzeć nowe rośliny, które przynosimy do ogrodu. Może się okazać, że nowa roślina jest chora. Tym sposobem ryzykujemy przeniesienie pleśni na cały ogród. Jeśli na roślinach jest dostrzegalny biały nalot, to możemy mieć do czynienia z szarą pleśnią. Chore kawałki roślin lub całe kwiaty trzeba niestety usunąć, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby. Pomóc może unikanie nadmiernej wilgoci. Odpowiednie przerwy między roślinami. Na chore rośliny możemy zastosować opryski. Przygotujemy je z gotowych mieszanek dostępnych w sklepach ogrodniczych lub zrobimy sami.
  • Mączniak – jest kolejną chorobą grzybową. Charakteryzuje go plamistość zaatakowanych roślin. Możemy zaobserwować białe plamy na roślinach. Zazwyczaj plamy zaczynają się pojawiać na częściach dolnych roślin, na łodygach i na spodzie liści. Choroba może doprowadzić do uschnięcia całej rośliny, dlatego trzeba szybko działać. Należy usunąć zaatakowane części rośliny. Spryskać inne rośliny ochronnym środkiem. Najczęściej stosuje się w ogrodach siarkę do zwalczania tej choroby. Siarkę najłatwiej zastosować w formie oprysku. Należy również pamiętać o zapobieganiu powstawaniu chorób grzybowych. Odpowiednia wilgotność. Przewiewne stanowiska dla roślin. Można też stosować preparaty miedziowe w formie profilaktycznych oprysków. Dla wzmocnienia odporności roślin warto stosować naturalne opryski z pokrzywy, wrotyczu oraz innych ziół. Takie profilaktyczne działanie uchroni nasze rośliny przed atakami różnych chorób i szkodników. Zaoszczędzimy sobie czasu i pieniędzy oraz będziemy cieszyli się pięknymi plonami w naszym ogrodzie.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.