Cyprys wielkoszyszkowy (goldcrest) – jak uprawiać i pielęgnować?

Cyprys wielkoszyszkowy jest iglakiem. To drzewo, które osiąga aż 25 metrów wysokości. Jego rodzinną krainą jest Kalifornia. W Polsce najczęściej uprawiany jest w domu. Wtedy po około 10 latach może osiągnąć 150 centymetrów wysokości. Starsze okazy mogą osiągać wysokość ponad 200 centymetrów. Nie występuje w naszych rejonach poza prywatnymi domowymi uprawami. Cyprysy są z natury nieodporne na mróz. Czy można je hodować w Polsce? Jak wygląda uprawa i pielęgnacja cyprysów? 

Cyprys wielkoszyszkowy — ogólna charakterystyka

Cyprysy kojarzą nam się z wakacjami. Widujemy je podczas naszych wypraw. Podziwiamy duże, bardzo geometryczne drzewa. Z tego względu cyprysy mają pozytywne konotacje. Są one jednak symbolem żałoby, śmierci, troski. Dlatego w niektórych rejonach cyprysy licznie porastają cmentarze. Niektórzy uważają, że są one symbolem nieśmiertelności. Wynika to z tego, że są wiecznie zielone. W cieplejszych klimatach cyprysy są wykorzystywane jako żywopłot. Wynika to z tego, że można je dowolnie formować. Przycinanie cyprysów, powinno odbywać się każdego roku.

Jakim drzewem jest cyprys? Jak hoduje się go w naszych rejonach?

Cyprys jest zielonym drzewem iglastym. Jego korona ma kształt stożkowaty. Zwęża się ku górze w ładnym, regularnym kształcie. Cyprysy są z natury nieodporne na mróz. Dlatego nie są to rośliny uprawiane w Polsce. Jedynym rozwiązaniem jest umieszczanie ich na zimę w pomieszczeniu. Cyprys zasadzony w ogrodzie może po prostu przemarznąć.

Cyprys wielkoszyszkowy występuje w wielu odmianach. Jedna z nich cieszy się niezwykłą popularnością. Jest to cyprys wielkoszyszkowy goldcrest. Cyprysy, które uprawiane są w donicy, nie osiągają wysokości wielkiego drzewa. Po wielu latach mogą urosnąć do 250 centymetrów wysokości. Mają jednak bardzo gęstą koronę. Korona starszych cyprysów ma kształt nieco mniej regularny i bardziej rozłożysty. Jakie są odmiany cyprysów? Czym charakteryzuje się cyprys goldcrest?

Odmiany cyprysów. Cyprys goldcrest

Jeden z popularniejszych cyprysów to cyprys goldcrest. Zyskał taką popularność dzięki nietypowej barwie igieł. Jego igły mają złoty odcień. Ma on również inną specyficzną cechę. Wydziela przyjemny, cytrynowy zapach, który uwalnia się tylko wtedy, gdy dotkniemy gałązek rośliny.

Mocrocarpa cyprys wielkoszyszkowy jest rośliną ozdobną. Jego igły zebrane są w bardzo dekoracyjne pióropusze. Na początku mają żółtą barwę, a potem lekko zielenieją. Najlepiej radzi sobie w słońcu albo półcieniu. Z tego względu można go spokojnie uprawiać na tarasach i balkonach. Na zewnątrz można go trzymać od wiosny do jesieni. Po tym okresie należy go przenieść do domu. Cyprys goldcrest potrzebuje na zimę jasnego i niezbyt ciepłego miejsca. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 10 stopni. 

Uprawa i pielęgnacja cyprysów

Uprawa cyprysów jest możliwa pod warunkiem ich odpowiedniego zimowania. Wiosną i latem można trzymać cyprysy w ogrodzie. Najlepiej pozostawić je w donicy. Dzięki temu łatwo będzie je przenieść na zimę do domu. Cyprysy w ogrodzie nie wytrzymają zimy. Można spróbować je zostawić i odpowiednio zabezpieczyć, ale tylko pod warunkiem, że zima będzie łagodna. Cyprysy w ogrodzie, nawet zabezpieczone, nie przetrwają zbyt niskich temperatur. Nie może zimować też w zbyt wysokich temperaturach. Jeśli w pomieszczeniu będzie ponad 10 stopni, to cyprys uschnie.

Należy też zadbać o odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Cyprys domowy lubi wilgoć. Zazwyczaj w domu jest sucho, szczególnie zimą. Warto zadbać o podniesienie wilgotności. Można też zraszać koronę rośliny.

Cyprysy dobrze radzą sobie w słońcu. Cyprys domowy powinien stać w miejscu, do którego nie docierają silne promienie. Chociaż zimą ma to mniejsze znaczenie, Cyprys w doniczce na balkonie albo tarasie też nie powinien być bezpośrednio narażony na działanie silnych promieni słonecznych. Te rośliny najlepiej poradzą sobie na stanowisku lekko zacienionym. Nie należy ich jednak stawiać w zupełnym cieniu. Brak słońca spowoduje przebarwienia igieł.

Gleba

Cyprysy lubią żyzną glebę. Podłoże powinno być przepuszczalne i mieć lekko kwaśny odczyn. Sprawdzi się mieszanka torfu i ziemi kompostowej. Wierzch ziemi można wyłożyć ściółką. Cyprysy powinny być podlewane regularnie. Jeśli cyprysy nie będą miały odpowiednio dużo wody, to mogą uschnąć. Cyprysy lubią też regularne nawożenie. Najlepiej sprawdzi się specjalny nawóz do iglaków. Można też użyć naturalnego nawozu wieloskładnikowego.

Cyprysy można rozmnażać. Nie jest to jednak łatwe. Z tego względu najczęściej kupuje się cyprysy w doniczkach. Można spróbować rozmnażania przez sadzonki wierzchołkowe. Najlepszą porą jest koniec lata. Należy jednak pamiętać, że sadzonki powinny być w dużej wilgotności powietrza. Najczęściej, aby zapewnić im odpowiednią wilgotność, owija się je folią. Cyprysy można też przycinać. Poprzez przycinanie formuje się je w dowolne kształty.

Cyprys domowy. Zastosowanie

cyprys wielkoszyszkowy
Źródło: Pixabay.com

Cyprys w doniczce to doskonała ozdoba balkonów i tarasów. Na wiosnę i lato można go wynosić do ogrodu. To jedna z bardziej atrakcyjnych roślin zielonych. Szczególnie cyprys goldcrest. Jego niezwykły zapach urozmaici każde wnętrze. Cyprys domowy pasuje do różnych pomieszczeń. Zimą może pełnić funkcję żywej choinki. To dobre rozwiązanie, które nie wymusza ścięcia żadnego drzewa.

Cyprys goldcrest wyjątkowo dobrze prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Jego żółty kolor i geometryczny kształt pasuje do stylu współczesnego. Cyprys o zielonych liściach pasuje do wnętrz rustykalnych. Jeśli postawimy kilka doniczek, to pomieszczenie będzie wyglądało jak las iglasty. Pasuje również do wnętrz w stylu śródziemnomorskim.

Cyprys i jego właściwości zdrowotne

Cyprysy mają też właściwości zdrowotne. Najczęściej wykorzystuje się olejek z cyprysów. Pozyskuje się je z młodych gałązek. Do tego jednak potrzebna jest specjalna odmiana.

Cyprys ma tonizujące działanie na układ krążenia. Dobrze wpływa na pracę całego organizmu, poprawia gospodarkę wodną. Olejek cyprysowy wykorzystywany jest w leczeniu hemoroidów. Można go używać na pękające naczynia. Wykorzystuje się go w walce z cellulitem. Jest pomocy w zwalczaniu stanów zapalnych i obrzęków. Ma korzystny wpływ na układ moczowy.

cyprys wielkoszyszkowy
Źródło: Pixabay.com

Pomaga w walce z nietrzymaniem moczu. Można go stosować przeciwbólowo. Szczególnie w przypadku łagodnych bólów mięśni. W ten sposób nie można jednak wykorzystać cyprysów domowych. Najlepiej olejki kupić w aptece albo sklepie zielarskim. Olejek może być używany do aromaterapii i masażu. W pomieszczeniu warto umieścić kilka cyprysów, puścić relaksacyjną muzykę. W powietrzu można rozpylić zapach cyprysów. Olejek pomaga w relaksacji, zmniejsza uczucie napięcia i stres.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.