Czas na oszczędności? Oto 5 sposobów na zmniejszenie domowych rachunków

Masz wrażenie, że pieniądze ulatują z Twojego domowego budżetu? Zauważasz, że na utrzymanie domu wydajesz coraz więcej? Czas na weryfikację wydatków. Co zrobić, by wydawać mniej?

Oto kilka porad, które pozwolą na skuteczną redukcję wydatków – najczęściej problemem bywa bowiem nie deficyt w domowej kasie, ale raczej błędy we właściwym zaplanowaniu comiesięcznych kosztów. Na co zwrócić uwagę planując domowy budżet?

Sposób 1. Zastanów się, czego potrzebujesz

Przeanalizuj, czy nie wydajesz pieniędzy na zbędne usługi czy atrakcje? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać – to całkiem poważna luka w budżetowym worku. Przykład? Sprawdź, jak często włączasz Netflix lub HBO GO – czy jeśli masz czas na te rozrywki np. raz w miesiącu, rzeczywiście warto za nie płacić? Warto też zastanowić się, czy dostępu do tych atrakcji nie ma np. w abonamencie za inne usługi telekomunikacyjne – operatorzy coraz częściej sięgają właśnie po takie propozycje.

Sposób 2. Czy wiesz, z czego korzystają bliscy?

Zdecydowanie warto sprawdzić, czy członkowie bliskiej rodziny – a może i przyjaciele – nie korzystają z tych samych usług. Dlaczego jest to ważne? Zamawiając pakiet usług można liczyć na realne oszczędności. Dotyczy to np. telefonii komórkowej: zamiast decydować się na to, by oddzielne rachunki za telefon płacili oddzielnie mama, tata oraz babcia, warto je połączyć w jeden zbiorczy – i dodatkowo połączyć go z własnym rachunkiem. Z pewnością będzie to korzystniejsze.

Sposób 3. Porównuj ceny abonamentów

Przyzwyczajenie do jednej konkretnej marki to błąd – jeśli zbliża się czas końca umowy, warto przeanalizować jakie są aktualne ceny i warunki wszystkich operatorów. Świetnie sprawdzają się do tego platformy takie jak PanWybierak.pl – zbiera ona ceny internetu, telewizji oraz innych usług dając zarówno możliwość szybkiej analizy warunków w danej lokalizacji, jak i opcję zamówienia danej usługi. Korzystając z takich opcji masz pewność, że optymalizujesz wydatki na internet, telewizję czy telefon.

Sposób 4. Rób “zrzutki” na atrakcje TV

Netflix i HBO i np. jeszcze jedna platforma VOD to koszt ok. 100 zł. Warto pamiętać, że opłata ta umożliwia dostęp z kilku urządzeń. I warto z tego korzystać! Wystarczy przecież, by podzielić się ceną usługi np. z siostrą, aby logować się na Netflix i HBO z dwóch gospodarstw domowych. W tym przypadku znów wracamy do podstawy – planując zamówienie tego typu usług warto uprzedzić bliskich. Można w ten sposób liczyć na zaskakujące oszczędności.

Sposób 5. Abonamenty a nie jednostkowe usługi

Warto również spojrzeć na kwestię domowych oszczędności przez pryzmat korzyści jakie dają stałe abonamenty na określone usługi. Doskonale pokazuje to przykład opieki zdrowotnej. Jednorazowa wizyta prywatna u lekarza-specjalisty lub stomatologa to od przedział 100-200 zł. Tymczasem tyle samo kosztują – jak pokazuje analiza MedicCentre.pl – prywatne abonamenty medyczne. Jeśli policzyć w skali roku, ile wydaje się na jednorazowe usługi lekarskie, warto wybrać wariant abonamentowy, który zapewni zdecydowanie szerszy zakres ochrony.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.