Czereśnia burlat – charakterystyka i zasady uprawy

Czereśnia jest jednym z najpowszechniej spotykanych drzew w Polsce. Chętnie sadzimy ją w swoich sadach i przydomowych ogródkach ze względu na jej smaczne owoce. Czereśnia nie tylko obdarza nas owocami o właściwościach zdrowotnych, ale jest też bardzo dekoracyjnym drzewem. Szczególnie w okresie kwitnienia. Jej białe kwiaty nie tylko bardzo estetycznie wyglądają, ale też pachną w sposób szczególny. Czym charakteryzuje się czereśnia burlat? Jakie zalety ma ta konkretna odmiana? Jak powinno się ją uprawiać i pielęgnować, aby jej owoce były soczyste i smaczne?

Czereśnia burlat – ogólna charakterystyka

Ta odmiana przywędrowała do nas z Francji. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest wczesne owocowanie. To drzewo owocowe nosi też nazwę prunus avium burlat. Jej wzrost jest bardzo szybki. Owoce duże i soczyste. Ze względu na swój wczesny okres kwitnienia raczej nie jest sadzona w sadach towarowych. Należy do odmian uprawianych amatorsko. Jej szybki wzrost sprawia, że wcześnie osiąga duże rozmiary. Z tego względu lepiej sprawdzi się w większych ogrodach. Plony, choć wczesne, nie są aż tak obfite, jak u innych odmian. Ze względu na to, że owocuje jako jedna z pierwszych, to wciąż stanowi atrakcyjne uzupełnienie owocowego sadu. Dostarcza niezbędnych witamin i minerałów tuż po zimowym okresie.

Owoce są czerwone, dosyć duże. Mają lekko spłaszczony kształt. Miąższ owoców tej odmiany jest bardzo soczysty i lekko chrząstkowaty. Można się nimi cieszyć już w czerwcu. Zdarza się, że owocuje też nieco wcześniej. Owoce najczęściej spożywane są na surowo. Nie oznacza to jednak, że nie są odpowiednie do wekowania, czy mrożenia. Kwiaty kwitną w kwietniu, mają biały kolor. Ich woń jest dość intensywna, lekko słodka. Czereśnia burlat jest rośliną miododajną.

Sadzenie czereśni burlat. Przygotowanie stanowiska

Czereśnie wymają wielu składników odżywczych. Wtedy ich owoce smakują najlepiej. Potrzebują regularnej dostawy kompostu i wapnia. Najlepszym okresem sadzenia sadzonki z odkrytym korzeniem są miesiące od połowy marca do połowy kwietnia. Można to też zrobić w okresie od marca do listopada. W przypadku sadzonek w pojemnikach możliwości jest więcej. Sadzonki w pojemnikach można sadzić przez okres wegetacji rośliny.

Przed przystąpieniem do sadzenia należy wybrać właściwe stanowisko. Najlepiej, jeśli gleba będzie żyzna, przepuszczalna albo piaszczysto-gliniasta, próchnicza. Może być wilgotna albo umiarkowana. Nie może być sucha. Czereśnia poradzi sobie zarówno na podłożach lekko kwaśnych, lekko zasadowych, jak i obojętnych. Stanowisko powinno być słoneczne. Tylko wówczas owoce czereśni zyskują odpowiedni smak.

Jak przygotować glebę do sadzenia?

Kolejny krok to pozbycie się chwastów. Należy dokładnie oczyścić podłoże z chwastów i trawy. Inne rośliny mogą zabierać młodemu drzewku potrzebne substancje mineralne. Mogą stanowić też konkurencję o wodę i słońce. Chwasty należy regularnie plewić. Jeśli chcemy uniknąć dodatkowej pracy przy plewieniu, to może pokryć stanowisko ściółką. Chwasty najlepiej usunąć ręcznie. Środki do usuwania chwastów mogą negatywnie wpłynąć na młode drzewko owocowe. Następnie należy wykopać dołek. Powinien mieć odpowiednią wielkość – na tyle dużą, aby bez problemu umieścić w nim roślinę z odkrytym korzeniem albo korzeń z ziemią dookoła.

Do gleby można dodać nawozu mineralnego albo naturalnego kompostu. Tak wzbogacona ziemia przyjmie roślinę zarówno z okrytym korzeniem, jak i z bryłą ziemi. Najpierw można dodać kompostu na dno dołka. Potem należy wsadzić roślinę z odkrytym korzeniem i zasypać ziemią, wzbogaconą o składniki odżywcze.

 Sadzenie czereśni. Przygotowanie sadzonki z odkrytym korzeniem

Sadzonkę z okrytym korzeniem najlepiej najpierw zamoczyć w wodzie. Bryłę korzeniową warto wstawić do pojemnika z wodą na około 30 minut. Kolejno należy rozluźnić ją rękami. W roślinie z odkrytym korzeniem warto przyciąć korzenie o 1/3 długości. Najlepiej wykorzystać ostry sekator. Dzięki temu roślina łatwiej się przyjmie, szybciej pozyska składniki pokarmowe. To pobudzi też czereśnię burlat do produkcji nowych korzeni. Pędy również należy skrócić o 1/3 długości. Dzięki temu korona będzie gęstsza. Wyrównają się też proporcje między bryłą korzeniową, a koroną. Jeśli roślina ma jakieś suche liście albo uszkodzone pędy, to należy je usunąć. Uszkodzone pędy mogą być chore, a choroba może przenieść się na całe drzewko.

Czereśnia burlat. Właściwe sadzenie rośliny

Roślinę sadzimy na głębokość około 30 centymetrów. Do wykopanego dołka należy wsadzić czereśnię z odkrytym korzeniem. Potem trzeba dosypać ziemi do połowy wysokości dołka. Ta ziemia powinna być wzbogacona o nawóz. Pozostałą część dołka zasypujemy zwykłą ziemią. Ziemię należy dokładnie ugnieść. Wokół czereśni można wykopać nieckę. Pozwoli ona na gromadzenie deszczówki i doprowadzanie jej do korzeni.

Wokół rośliny warto też usypać warstwę ściółki, która zredukuje ilość chwastów. Dzięki temu nie będzie trzeba plewić rośliny. Wokół młodego drzewka można też postawić mały płot. Pozwoli on uniknąć negatywnego wpływu zwierząt domowych na wzrost czereśni burlat.

Czereśnia burlat. Uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Owoce czereśni burlat
Źródło: Pixabay.com

Czereśnia burlat nie radzi sobie zbyt dobrze z przymrozkami. Z tego względu najlepiej ją uprawiać w cieplejszych rejonach. Warto też zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed zimą. Pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia, w Polsce można ją sadzić w prawie całym kraju. Potrzebuje ciepłego i słonecznego stanowiska. Nie powinno ono jednak być zbyt osłonięte przed wiatrem. Regularny przewiew zapewni ochronę przed chorobami grzybowymi i pleśnią. Ciągłe przewiewy wiatru chronią też czereśnię przed pękaniem owoców. Gleba nie może być zbyt podmokła, ale powinna być wilgotna. Sprawdza się gliny i podłoże piaszczysto-gliniaste. Podłoże powinno mieć odczyn jak najbardziej zbliżony do obojętnego.

Pielęgnacja czereśni

Czereśnia burlat powinna być regularnie podlewana i nawożona. Dobry będzie nawóz mineralny albo naturalny kompost. Powinno się ją też podcinać. Najlepszym okresem jest wczesna wiosna. Podcinanie powinno się odbywać pogodnego i ciepłego dnia. Najlepiej użyć czystego i ostrego sekatora. Trzeba przyciąć chore, zniszczone albo wątłe pędy. Należy też usunąć pędy krzyżujące się albo rosnące zbyt nisko. Gałęzie należy przycinać pod odpowiednim kątem.

Czereśnia burlat, jako roślina samopylna

Czereśnia burlat jest odmianą samopylną. Oznacza to, że do owocowania nie są jej potrzebne inne zapylacze. Można jednak w sąsiedztwie posadzić inne gatunki, które kwitną w tym samym czasie. Dobrymi zapylaczami będą takie odmiany, jak: Vega, Van, Hedelfińska, Rainer, Riversa. Nie jest to jedmak czynność niezbędna. Bycie gatunkiem samopylnym jest jedną z największych zalet czereśni burlat.

Zastosowanie czereśni w kuchni

Czereśnia burlat owocuje bardzo wcześnie. Z tego względu najczęściej spożywa się ją na surowo. Czerwiec z reguły nie jest miesiącem, w którym myślimy o dżemach, nalewkach i słoikach. Wtedy też potrzebujemy dawki świeżych owoców i warzyw. Jeśli chcemy jakoś urozmaicić smak czereśni, to możemy z niej zrobić koktajl owocowy. Wystarczy zmiksować owoce z jogurtem naturalnym. Czereśnia to też doskonały dodatek do deserów, lodów i ciast. Sprawdzi się też jako urozmaicenie dań mięsnych.

Owoce czereśni i ich właściwości zdrowotne

Czereśnia ma dużo cennych witamin i minerałów. Przede wszystkim jest źródłem witaminy C. Jest też bogata w zdrowy błonnik. Zaleca się jej spożycie osobom, które mają problemy z odpornością. Owoce czereśni korzystnie wpływają na pracę całego organizmu. Są też właściwym składnikiem diety osób cierpiących na nadciśnienie. Redukują ryzyko wielu groźnych chorób, w tym cukrzycy i nowotworów. Mają działanie przeciwzapalne. Czereśnie działają jako dodatek do zdrowej i zbilansowanej diety. Świeże warzywa i owoce, szczególnie te z naszych ogrodów, mają wyraźnie korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Tym bardziej, że dobrze smakują, są soczyste i słodkie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.