Czereśnia – popularne odmiany. Zasady i warunki uprawy czereśni

Czereśnie to bardzo ozdobne drzewa owocowe, które pochodzą ze słonecznej Turcji. Do Europy roślina została sprowadzona i zyskała dużą popularność. Drzewa czereśni wspaniale dekorują ogród. Dorastają do dużej wysokości. Drzewo czereśni osiągnąć może nawet 20 m. To, co wyróżnia te drzewa to kora, która ma barwę wyjątkową, czerwono-brązową. Bardzo rozłożystą koroną i piękny pokrój, strzelisty pień. Drewno pozyskane z czereśni jest trwałe, wykorzystywane było dawniej w produkcji mebli. To bardzo ceniony surowiec.

Charakterystyka czereśni

Czereśnia całe swoje piękno pokazuje w okresie kwitnienia. Wtedy, w zależności od odmiany, pokrywa się mniejszymi lub większymi gronami złożonymi z pięknych kwiatów. Kwiecie ma barwę białą lub lekko różowawą. W całości drzewo prezentuje się zjawiskowo, roztaczając wokół cudowny zapach kwiatów.

Owoce na drzewach zaczynają się pojawiać już w czerwcu, w zależności od odmiany czereśni. Te wcześniejsze odmiany owocują w czerwcu, późniejsze mogą mieć ostatnie owoce nawet w sierpniu. Kolor owoców też uzależniony jest od odmiany. Jedne są żółte, inne czerwone, a niektóre odmiany są prawie czarne.

Owoce czereśni posiadają bardzo wiele składników zdrowych dla organizmu człowieka. Wykorzystuje się owoce, ale również napary z liści czereśni. Owoce świetnie nadają się do jedzenia na surowo, są słodkie i soczyste. Z czereśni przygotowuje się również soki, nalewki, dżemy i konfitury. Przetwory przygotowane z owoców czereśni mają w składzie bardzo wiele cennych składników. Znane jest również przygotowywanie naparów z kwiatów czereśni. Napar ma właściwości prozdrowotne. Działa napotnie, podawany w trakcie infekcji wirusowych. 

Drzewa czereśni w naszym kraju od lat uprawiane są w ogrodach, działkach i sadach. Stanowią ozdobę oraz dostarczają bardzo cennych owoców. Wraca moda na przetwory domowe i czereśnia staje się znów niezwykle popularna. Jej uprawa nie jest bardzo skomplikowana. Po zgłębieniu kilku podstawowych informacji, poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik.

Kwiat czereśni
Źródło: Pixabay.com

Uprawa czereśni

Czereśnia, jak większość drzew owocowych, potrzebuje stanowiska słonecznego, ciepłego. W takich warunkach możemy liczyć na piękne owoce, które mają możliwość dojrzewania w pełnym słońcu. Odpowiednio dobrane stanowisko gwarantuje obfitość zbiorów oraz wspaniały smak owoców.

Drzewo powinno być w miejscu zacisznym, lekko osłoniętym od nadmiernych wiatrów. Czereśnia nie ma dużej odporności na mróz. Warto o tym pamiętać, znajdując miejsce dla młodej sadzonki. Ciężka zima z zimnymi wiatrami może bardzo zaszkodzić czereśni. Barierą dla wiatru mogą być inne drzewa, posadzone w pobliżu czereśni.

Pielęgnacja czereśni

Podłoże idealne dla owocowych drzew powinno być lekko wapienne. Czereśnie mają w okresie wytwarzania owoców zwiększone zapotrzebowanie na wapń. Można skorzystać z gotowych mieszanek, które wzbogacą glebę o ten składnik. Czereśnia nie czuje się dobrze w terenach podmokłych, gleba musi być przepuszczalna. Korzenie drzewa nie mogą stać w wodzie. Najbardziej wrażliwe na wszelkie niedogodności są młode sadzonki. Tak naprawdę trzeba skupić się na drzewkach przez pierwsze lata. Starsze drzewa czereśni są już bardziej wytrzymałe i radzą sobie nawet w trudniejszych warunkach.

Ziemię pod nowe sadzonki warto zasilić obornikiem lub inną gotową mieszanką pod drzewa owocowe. Im lepiej dobrana gleba pod drzewko, tym lepsze zbiory w przyszłości.

Zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się latem, po zbiorach. Kiedy roślina przestanie owocować, można zająć się między innymi jej przycinaniem. W pierwszych latach czereśnie tnie się dość mocno. Drzewo owocuje najczęściej na starych pędach. Pierwsze owoce zazwyczaj pojawiają się po około 3-4 latach od wsadzenia nowego drzewka. Drzewo wydaje owoce czasem w odstępach rocznych, a nawet dwuletnich. Jest dość kapryśne. Kiedy będziemy posiadali więcej drzewek, nastąpi dużo większe prawdopodobieństwo zbiorów każdego roku. Drzewka w czasie owocowania warto chronić przed ptakami. Owoce są ich pożywieniem i może się okazać, że dla nas nic nie zostanie.

Popularne odmiany czereśni

Kupując sadzonki, warto wybrać się do sprawdzonej szkółki. Dzięki zakupowi w odpowiednim miejscu będziemy mieli pewność, że otrzymaliśmy odmianę, na której nam zależało. Kupujemy drzewka o dobrej formie, zdrowe, pozbawione śladów po szkodnikach i chorobach. Jest to bardzo ważne, gdyż z zarażonym drzewkiem możemy przynieść do ogrodu choroby i szkodniki. Mogą one być zagrożeniem dla innych naszych roślin. Wybierając sadzonki, należy wybrać przynajmniej dwie, trzy odmiany. Będziemy mieli wtedy większe prawdopodobieństwo owocowania w każdym roku.

Jaką odmianę czereśni wybrać?

Czereśnia
Źródło: Pixabay.com

Do najpopularniejszych odmian czereśni należą:

  • Justyna – jest to odmiana dość późna. Owoce jej są ciemnoczerwone, duże, bardzo smaczne i soczyste. To, co bardzo ważne w naszym klimacie to odmiana ta jest odporna na mróz. Owocuje bardzo obficie. Nie jest trudna w uprawie.
  • Burlat – bardzo popularna wczesna odmiana. Jest to dość duża odmiana, która nie bardzo nadaje się na małe działki. Można kupić odmiany szczepione na pniu, karłowate. Burlat jest odporny na choroby drzew owocowych. Przy obfitych opadach dojrzałe owoce mogą pękać i jest to jedyna wada tej odmiany. W dużych ogrodach może stanowić wspaniałą ozdobę, oraz możemy liczyć na duże zbiory z dorosłego drzewa.
  • Karesova – odmiana ma bardzo smaczne owoce, które pojawiają się na drzewie dość szybko. Problem mogą stanowić przymrozki wczesną wiosną, jeśli drzewo zdąży zakwitnąć. Niskie temperatury mogą uszkodzić kwiaty, tym samym owoców pojawi się na drzewie mniej. Drzewa tej odmiany nie przyrastają szybko. Owoce są ciemnoczerwone i bardzo smaczne.
  • Rivan – jest to odmiana, która jest odporna na niskie temperatury. Nawet kiedy kwitnące drzewo zaskoczą wiosenne przymrozki, nie zaszkodzi to późniejszemu owocowaniu. Zimą mróz nie jest dla tej odmiany przeszkodą. Drzewo każdego roku obficie owocuje. Ma bardzo smaczne, średniej wielkości owoce.
  • Summit – jest to dość nowa odmiana o jasnych owocach. Wczesna. Owocuje bardzo obficie. Można spodziewać się na drzewie owoców każdego roku. Jest odporna na mróz. Jedyną wadą odmiany jest to, że bardzo szybko przyrasta. Może to okazać się problemem w małych ogrodach.
  • Vera – wydaje bardzo smaczne, duże owoce. Jest dość odporna na choroby i przymrozki.
  • Kordia – odmiana bardzo popularna. Późna, o owocach dużych i bardzo smacznych. Jest odporna na wszelkie choroby drzew owocowych, stąd jest bardzo popularna i chetnie wybierana. Nie jest trudna w uprawie. Za to jest wrażliwa na mróz i to należy brać pod uwagę, wybierając tę odmianę. Ta delikatna odmiana może zostać uszkodzona wczesną wiosną, jeśli niespodziewanie pojawią się przymrozki.
  • Sylvia – jest to wspaniała odmiana, bardzo popularna, gdyż jest odporna na mróz. Wydaje piękne bardzo smaczne owoce.

Choroby i szkodniki krzewów owocowych

Najczęstszą chorobą drzew owocowych jest rak bakteryjny. Jest to groźna choroba, która uszkadza całe drzewo. Plamy na liściach oraz rdzawe zmiany na kwiatach są skutkiem ataku tej choroby. Bardzo charakterystycznym objawem, który może wskazywać na atak raka bakteryjnego, są pęknięcia. Z otworów wycieka ciecz o gumowatej strukturze. Aby uratować roślinę, należy usunąć wszystkie części zaatakowane przez chorobę. W zwalczaniu raka może pomóc oprysk. Dostępne są gotowe mieszanki do opryskiwania chorych drzew. Popularnym środkiem do zwalczania choroby jest mieszanka miedziana.

Kolejną chorobą, która atakuje drzewa owocowe, szczególnie pestkowe to dziurkowatość liści drzew pestkowych. Można zauważyć okrągłe plamki na liściach. Tak porażone liście i gałęzie odpadają. Należy usunąć chore części rośliny. Aby uchronić roślinę, przed kwitnieniem można zastosować oprysk z gotowych mieszanek.

Kolejną chorobą jest brunatna zgnilizna. Chorują na nią drzewa pestkowe. Objawem są zaschnięte pędy wraz z częścią, która miałaby owocować. Choroba wyrządza wiele strat. Kwiaty brunatnieją i to jest pierwszy sygnał, że z rośliną dzieje się coś złego. Owoce zaatakowane przez zgniliznę nie opadają. Należy je usunąć z drzewa, aby nie roznosić dalej choroby.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.