Czy dasz radę sam zaprojektować i założyć ogród?

Zakładanie ogrodu nie należy do zadań łatwych. Może się wydawać, że znalezienie kilku artykułów w internecie, zakup książek o ogrodnictwie i wcześniejsze posiadanie kilku kwiatów, to już wystarczające predyspozycje do tego, aby samodzielnie przygotować ogród. Jest to jednak zupełnie błędne założenie, gdyż okazuje się, że do prawidłowego projektowania ogrodów, a następnie ich zakładania, niezbędne jest odpowiednie doświadczenie, ogromna wiedza i umiejętności aranżacyjne. Dlatego warto zdecydować się na współpracę z profesjonalistami, którzy wiedzą, w jaki sposób wszystko przygotować.

Zakładanie ogrodów przez profesjonalistów

Trudno dziś bez konkretnej wiedzy i posiadania dokładnych informacji, przystąpić do projektowaniu ogrodu. Należy mieć świadomość, że projektowanie przestrzeni ogrodowej według własnych upodobań, wizji, bez baczenia na inne elementy, może zakończyć się klęską. Profesjonalni projektanci ogrodów mają kompleksową wiedzę, którą efektywnie spożytkują, aby zlecający uzyskał idealny, przepiękny i funkcjonalny ogród.

Trzeba pamiętać, że przygotowanie pasujących projektów ogrodów, będzie wymagało sprawdzenia wielu elementów. Zaczyna się od ukształtowania i wielkości terenu, na którym założony zostanie ogród. Bardzo istotny elementem jest gleba, gdzie sadzone będą rośliny i trawa. Musi ona posiadać odpowiedni odczyn, żeby mieć pewność, że wszystkie zaplanowane rośliny prawidłowo się przyjmą. Kolejnym ważnym aspektem jest umiejętne aranżowanie przestrzeni ogrodowej, biorąc pod uwagę nasłonecznienie czy też wietrzność.

Specjaliści od projektów ogrodów nie będą dobierali roślinności na chybił trafił. Każda roślina, kwiat, krzew, powinien być bardzo starannie wybrany. Wynika to nie tylko z faktu późniejszej, doskonałej kompozycji roślinnej w ogrodzie. Istotne jest także to, aby wszelkie rośliny żyły ze sobą w symbiozie.

Bardzo ważnym jest również dobranie takich roślin ogrodowych, które nie będą wymagały od właściciela zbyt czasochłonnej i ciężkiej pracy przy pielęgnacji. Profesjonalny projektant ogrodów, ogrodnik bardzo umiejętnie doradzi, które to rośliny nie będą wymagające, ale i równocześnie będą prezentowały się naprawdę okazale.

Dlaczego warto zlecać projektowanie ogrodów i zakładanie?

Współpraca z firmami, które specjalizują się w projektowaniu i zakładaniu ogrodów, to gwarancja wielu korzyści. Na pewno ma się pewność, że ogród będzie prezentował się niezwykle okazale, nie będzie w nim miejsca na przypadek. Każdy element, nawet najmniejszy detal będzie miał swoje uzasadnienie, tworząc jedną spójną, harmonijną całość. Równocześnie profesjonalne projektowanie ogrodów to gwarancja, że ten przydomowy teren zielony będzie w pełni funkcjonalny.

Zlecając projektowanie i zakładanie ogrodów, można mieć pełne przekonanie, że w ogrodzie nie będzie przypadkowych roślin, które mogą się nie odnaleźć w naszych warunkach klimatycznych. Ogrodnicy, osoby odpowiedzialne za wybór roślin do ogrodu, wiedzą, jakie rośliny zaproponować, aby cieszyły oko swoim pięknem, a równocześnie by bez problemów radziły sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Bardzo ważnym aspektem związanym z przygotowaniem ogrodów przez profesjonalne firmy jest to, że nie tylko zostaną wykonane wszelkie prace, od projektu do wykończenia. To również możliwość uzyskania wielu istotnych informacji o tym, jak następnie pielęgnować roślinności ogrodową.

Jak powinno wyglądać profesjonalne projektowanie ogrodów?

Znajdując firmę od projektowania i zakładania ogrodów, koniecznie należy wiedzieć, jak prawidłowo przebiega współpraca z nią. Od momentu pierwszych spotkań, projektów, po realizację prac ogrodowych.

Analiza terenu i konsultacje ze zlecającym. Projektant ogrodu musi dokładnie zapoznać się z miejscem, gdzie będzie zakładany ogród. Dopiero po tym fakcie, zebraniu informacji, może przedstawić wstępne koncepcje aranżacyjne. Równocześnie ustalanie wstępnych projektów, tego, co ma się znaleźć w ogrodzie, wymaga współpracy projektanta i inwestora.

Przygotowanie projektu koncepcyjnego. Jest to niejako projekt początkowy, w którym zawarty będzie plan ogrodu, odnoszący się do ogrodu, elementów, jakie mają się w nim znaleźć (roślinność, mała architektura itp.).

Wstępny kosztorys, który jedna nie będzie ostateczną ceną za projekt i przygotowanie ogrodu. Wstępny kosztorys ma pomóc zorientować się inwestorowi, ile plus minus może kosztować go założenie ogrodu.

Dostarczenie projektu, kosztorysu, a także wizualizacji ogrodu, to ostatnia szansa dla zlecającego, aby zgłosić ewentualne poprawki.

Projekt ostateczny, inaczej zwany projektem wykonawczym, na podstawie którego specjaliści zajmują się zakładaniem ogrodu. Projekty wykonawczy jest niezwykle szczegółowy, znajdują się w nim wszystkie rysunki projektowe, zawierające opisy roślinności i innych elementów ogrodu. W projekcie muszą znajdować się również informacje o tym, jakie materiały i w jakiej ilości muszą być użyte w trakcie prac. Projekt ostateczny zawiera również dokładny harmonogram prac, dzięki czemu wiadomo, ile będzie trwało zakładanie ogrodu.

Artykuł powstał dzięki rododendrony.com.pl – projektowanie i zakładanie ogrodów.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.