Czy konieczne jest stosowanie separatorów tłuszczu w przydomowych oczyszczalniach ścieków?

Prawo nie nakazuje stosowania separatorów tłuszczu w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Jednak ich obecność bardzo korzystnie wpływa na działanie instalacji. W skrajnych przypadkach brak separacji tłuszczu może doprowadzić do wstrzymania biologicznych procesów neutralizacji ścieków. Wyjaśniamy, dlaczego warto stosować separatory tłuszczu.

Przepisy wprost nie nakładają obowiązku instalowania separatorów tłuszczu, lecz zalecają ich stosowanie w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z relatywnie wysoką zawartością zanieczyszczeń tłustych w ściekach. Nasza własna oczyszczalnia ścieków może działać poprawnie bez separatora, jednak jego obecność przedłuży bezawaryjną pracę i jakość oczyszczania ścieków.

Kiedy warto zainstalować separator tłuszczu?

Separatory tłuszczu są zalecanym elementem przydomowej oczyszczalni ścieków, gdy wytwarzamy większe ilości produktów spożywczych. Szczególnie wtedy, gdy prowadzimy gospodarską produkcję wędlin, chipsów czy innej żywności smażonej na tłuszczach zwierzęcych lub oleju roślinnym. W praktyce separatory są konieczne w instalacjach obsługujących zakłady przetwórstwa mięsnego, mleczarnie oraz lokale gastronomiczne.

Separatory można zamontować bezpośrednio przy odpływach zlewów kuchennych. Inną opcją jest separator ulokowany na zewnątrz, pomiędzy odprowadzeniem ścieków z budynku a wpustem do zbiornika oczyszczalni.

Pomimo ewidentnych korzyści z usuwania tłuszczu, separatory są rzadkością w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Do ich instalowania zachęca specjalista z firmy Metria z Warszawy, producenta przydomowych oczyszczalni ścieków: – Z naszych doświadczeń wynika, że stosowanie separatorów bardzo korzystnie wpływa na pracę oczyszczalni. Zanieczyszczenia tłuste zatykają złoża i oblepiają mechanizmy w oczyszczalniach biologicznych. Zachowanie odpowiedniego poziomu oczyszczania ścieków wymaga częstego czyszczenia instalacji. W przypadku oczyszczalni drenażowych szkody mogą być znacznie większe. Jeżeli nie zatrzymujemy tłustych zanieczyszczeń w osadniku gnilnym, w krótkim czasie dochodzi do kolmatacji (zatkania) drenażu rozsączającego. Tłuszcz odcina dostęp powietrza, a w efekcie wstrzymuje procesy oczyszczania tlenowego. Płukanie drenażu nie zawsze daje oczekiwane efekty. W wielu przypadkach trzeba zbudować nowe poletko rozsączające.

Jakie są korzyści z separacji tłuszczu zawartego w ściekach?

Tłuszcz działa na dwa sposoby: odcina dopływ powietrza do ścieków i zatyka rury oraz inne elementy systemu oczyszczającego. Szczególnie kłopotliwe są tłuszcze zwierzęce, które w niższych temperaturach przyjmują postać stałą i łatwo absorbują inne zanieczyszczenia. Obecność tłuszczu powoduje zwężanie światła rur, a w skrajnych przypadkach prowadzi do ich całkowitego zatkania. Z kolei warstwa tłustych zanieczyszczeń na powierzchni ścieków w osadnikach oczyszczalni powoduje przyspieszone gnicie substancji organicznej. W oczyszczalniach biologicznych tłuszcz doprowadza do rozkładu osadu czynnego: ograniczony dopływ powietrza powoduje obumieranie bakterii tlenowych.

Dużym problemem są też zanieczyszczenia tłuste powstające na skutek przedostania się do instalacji ściekowej smarów i olejów maszynowych. Działają one podobnie do tłuszczów zwierzęcych, a dodatkowo mogą zatruwać ścieki i spowalniać procesy biologicznego oczyszczania.

Na czym polega wychwytywanie tłustych zanieczyszczeń ze ścieków bytowych?

Działanie separatorów tłuszczu opiera się na wykorzystaniu różnicy gęstości (ciężaru właściwego) tłuszczu i wody, która jest najważniejszym składnikiem ścieków. 1 litr wody waży 1 kilogram. Litr oleju rzepakowego waży mniej niż 900 gramów. W efekcie oleje i inne zanieczyszczenia tłuste unoszą się na powierzchni ścieków.

Separator tłuszczu pozwala podzielić ścieki na dwie frakcje: flotujące zanieczyszczenia tłuste, które zbierają się na powierzchni oraz pozostałe składniki, znajdujące się w niższych warstwach zbiornika. Niektóre separatory działają także jako osadniki: dzielą ścieki na powierzchniową warstwę flotujących zanieczyszczeń tłustych, płynną warstwę środkową oraz osad zalegający na dnie zbiornika. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym podziałom wewnątrz zbiornika oraz syfonom zanieczyszczania tłuste i stałe zostają zatrzymane w separatorze, a do oczyszczalni lub kanalizacji trafiają tylko ścieki ze środkowej warstwy.

Separator pełni ważną rolę we wstępnym podczyszczaniu ścieków. Pozbawione dużych cząstek stałych i kożucha tłuszczowego znacznie lepiej poddają się procesom oczyszczania tlenowego. Nie powodują też zatykania urządzeń oczyszczających i nie upośledzają ich funkcji.

Jeżeli separator jest montowany na zewnątrz budynku, należy zadbać o to, aby był zabezpieczony przed przemarzaniem. Ważne jest też staranne dopasowanie wydajności separatora do realnych potrzeb. Obliczeń nie należy opierać na nominalnym zapotrzebowaniu, lecz na pomiarach ilości faktycznie produkowanych ścieków.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.