Czy można zdalnie potwierdzić tożsamość?

Podczas pandemii i masowego lockdownu zdążyliśmy zauważyć, że nasza rzeczywistość znacząco się zmienia. Zarówno pod kątem pracy, jak i zakupów czy załatwiania formalności. Cyfryzacja ułatwia życie pod wieloma względami. Jednak nie zapominajmy o bezpieczeństwie. Przy wielu działaniach konieczne jest potwierdzenie tożsamości. W jaki sposób to zrobić?

Przelew weryfikacyjny

To jedna z metod wykorzystywanych na przykład przez banki. Polega na zrealizowaniu płatności online na symboliczną kwotę – zwykle jest to 1 PLN. W tym czasie placówka otrzymuje wszystkie dane konieczne do zidentyfikowania konkretnej osoby. Proces odbywa się automatycznie, bez konieczności przerywania działań. Dzięki temu w szybki i bardzo bezpieczny sposób można potwierdzić swoją tożsamość.

Automatic Idenification System

Automatic Identification System, czyli AIS, to szybki i bezpieczny sposób na potwierdzenie danych konkretnej osoby. Z systemu AIS korzystają firmy, które chcą potwierdzić imię i nazwisko klienta, ale także dane finansowe, a zatem wpływy na konto i wydatki – przede wszystkim taka wiedza potrzebna jest bankom i placówkom udzielającym pożyczki. Ta metoda nie wymaga płatności online.

Profil zaufany

To sposób wykorzystywany przez urzędy – umożliwia szybkie potwierdzenie tożsamości podczas składania wniosków. Profil zaufany polega na weryfikowaniu danej osoby już na etapie zakładania profilu, na przykład poprzez placówkę bankową. Dzięki temu, podczas konkretnych czynności w każdym z urzędów, nie ma już konieczności kolejnego potwierdzania swojej tożsamości.

Kod SMS lub link

To bardzo częsta metoda weryfikacji, która używana jest na przykład przez sieci komórkowe. Innym, bardzo podobnym sposobem, jest kliknięcie konkretnego linku, wysłanego na podany wcześniej adres e-mail. Jest to metoda dość powszechnie wykorzystywana,  podczas zakładania konta na przykład w sklepie internetowym.

Jak zatem widzisz, istnieje wiele metod potwierdzenia swojej tożsamości bez konieczności wychodzenia z domu. Możesz więc swobodnie załatwiać wszystkie formalności i nie przejmować się staniem w kolejkach.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.