Czy warto kupić kosiarkę akumulatorową? A jeśli tak to jaką?

Artykuł partnera.

W sklepach budowlanych można znaleźć urządzenia wyposażone w silniki spalinowe oraz elektryczne, natomiast ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się kosiarki akumulatorowe. Czy są one jednak w stanie dorównać wydajnością swoim zasilanym sieciowo odpowiednikom?

Nic tak nie upiększa posesji, jak dokładnie przystrzyżony trawnik. Równo ścięta murawa podkreśla architekturę budynku, nadając jej jednocześnie swojskiego uroku. Aby skosić trawę, należy sięgnąć po dobrej klasy kosiarkę.

Idealna elektryczna kosiarka – zasilana sieciowo czy akumulatorowo?

Kosiarki elektryczne to urządzenia, których zalety trudno podważyć. W porównaniu do urządzeń spalinowych są one relatywnie ciche, lekkie, a także nie emitują żadnych szkodliwych spalin. Są one także znacznie łatwiejsze w eksploatacji, ponieważ nie wymagają wcześniejszego przygotowywania specjalnej mieszanki paliwowej.

Niestety tradycyjne kosiarki elektryczne wymagają podłączenia do stałego źródła prądu elektrycznego. W tym celu trzeba po całej koszonej powierzchni rozciągnąć długi kabel przedłużający, który podczas pracy będzie plątał się pod nogami.

Na szczęście dzięki znacznemu postępowi technologicznemu powyższy problem można całkowicie wyeliminować. Wystarczy tylko wyposażyć się w dobrej klasy kosiarkę akumulatorową i cieszyć się swobodą pracy w każdym miejscu, bez potrzeby rozciągania dziesiątek metrów przedłużaczy. Znacząco ułatwi to manewrowanie wokół drzew, krzewów oraz innych przeszkód terenowych bez obawy o uszkodzenie lub przecięcie przewodu elektrycznego.

Aby dostarczyć energię elektryczną do kosiarki akumulatorowej, niezbędne jest podłączenie akumulatora. Zazwyczaj są to akumulatory o napięciu 18V wykorzystywane w elektronarzędziach, takich jak wiertarko-wkrętarki czy szlifierki kątowe. Dzięki niskiej wadze oraz małych rozmiarach akumulatora – możliwe jest ich całkowite schowanie w korpusie urządzenia. Zabezpiecza to przed przypadkowym wypięciem ich oraz kompletnie eliminuje ryzyko wystąpienia zwarcia podczas koszenia wilgotnych łąk.

Niestety kosiarki akumulatorowe nie są pozbawione wad. Największą z nich jest ich cena. W porównaniu do wariantów zasilanych sieciowo kosiarki akumulatorowe są nierzadko znacznie droższe. Nasuwa się więc pytanie – czy warto kupić kosiarkę akumulatorową? Naszym zdaniem tak, ponieważ jej wyższa cena rekompensowana jest ogromną swobodą pracy oraz możliwością całkowitego pozbycia się kabli.

Co więcej, kosiarka akumulatorowa może pracować w każdym miejscu, nawet na posesjach pozbawionych dostępu do prądu elektrycznego. Będzie to szczególnie istotne dla osób, które chcą zadbać o kondycję nieuzbrojonych gruntów budowlanych.

Po zakończeniu prac ogrodowych akumulatory napędzające kosiarki akumulatorowe mogą być także wykorzystywane do zasilania innych elektronarzędzi.

Polecane modele kosiarek akumulatorowych

Makita DLM382Z

Jednym z częściej polecanych wariantów kosiarek akumulatorowych jest Makita DLM382Z. Model ten wyposażony jest w ostrze tnące pozwalające za jednym przejazdem skosić trawnik na szerokość 38 cm. Urządzenie to wyposażone jest w kosz na ściętą trawę o pojemności 48 l oraz regulację wysokości roboczej, zapewniając zakres koszenia od 25 do 75 mm. Kosiarka akumulatorowa Makita DLM382Z zasilana jest 2 akumulatorami o napięciu 18V systemu LXT, pozwalając na jednorazowe skoszenie trawników o powierzchni dochodzącej do 560 m2.

Makita DLM432PT2

Kolejnym ciekawym modelem jest kosiarka Makita DLM432PT2. Sprzęt ten zapewnia szerokość koszenia wynoszącą 43 cm, a także wyposażony jest w zbiornik na skoszoną trawę o pojemności 50 l. Do jego zasilania również wykorzystywane są 2 akumulatory LXT 18V, pozwalając jednorazowo skosić powierzchnię do 575 m².

Makita DLM539Z

Z kolei chcąc skosić trawnik o naprawdę dużej powierzchni – warto sięgnąć po kosiarkę akumulatorową Makita DLM539Z. Jej sercem jest wydajny, elektryczny silnik bezszczotkowy, napędzający ostrze tnące o szerokości roboczej 53 cm. W połączeniu z koszem na ściętą trawę o pojemności 70 l oraz dziesięciostopniową regulacją wysokości cięcia w zakresie od 20 do 100 mm, co umożliwia dokładne dbanie nawet większych przestrzeni zielonych. Kosiarka akumulatorowa Makita DLM539Z na jednym naładowaniu pozwala skosić powierzchnię dochodzącą do 800 m².

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.