Czy warto kupić piec na pellet z podajnikiem?

Artykuł partnera.

Coraz więcej osób wybierając piec do ogrzewania domu, zwraca uwagę na kwestie ekologiczne. Alternatywą dla starych modeli opalanych węglem jest piec na pellet z podajnikiem. Podczas spalania pelletu powstaje niewielka ilość substancji smolistych, dzięki czemu jest lepszy dla środowiska. Jak wybrać odpowiedni jego model?

W jaki sposób wybrać piec na pellet?

Dobry piec na pellet zapewnia właściwe spalanie opału, a tym samym wysoką wydajność. Nowoczesne urządzenia cechują się dużą niezawodnością, ponieważ są niemal w pełni zautomatyzowane. Ważne, aby przed zakupem sprawdzić dostępne certyfikaty, które potwierdzają bezpieczeństwo. Istotne znaczenie mają także inne parametry techniczne, w tym takie jak:

  • usuwanie popiołu z paleniska, pojemność pojemnika na popiół i częstotliwość jego opróżniania. Zwykle pojemnik należy czyścić do czterech razy w roku.
  • żywotność rur,
  • system czyszczenia rur,
  • właściwości palnika, ponieważ bezpośrednio wpływa na prawidłowe funkcjonowanie kotła na pellet,
  • podajniki, który ułatwia obsługę pieca i ogranicza aktywność właściciela. Podajnik sprawia, że uzupełnianie pelletu odbywa się automatycznie. Piec dokłada tyle paliwa, ile potrzebuje, aby ogrzać budynek do zaprogramowanej wcześniej temperatury.

Decydując się na zakup pieca, należy także przygotować odpowiednią ilość miejsca w kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Najczęściej instalacja pieca wymaga przestrzeni o wymiarach 2 × 3 m. Niezbędna jest także wentylacja pomieszczenia – dodają eksperci z serwisu https://iwonapellets.pl/

Dlaczego warto wybrać piec na pellet z podajnikiem?

Pellet to materiał opałowy, który jest produkowany ze sprasowanych odpadów drzewnych, które mają wysoką wartość opałową. Dzięki temu pellet jest wydajnym paliwem, który nie wpływa negatywnie na środowisko w przeciwieństwie do tradycyjnego węgla. Warto jednak pamiętać, że wydajność kotła na pellet uzależniona jest od jakości materiału opałowego. Aby zachować jak najlepszą jakość pelletu, należy zadbać o odpowiednie warunki jego przechowywania. Im bardziej wilgotny, tym niższa jego wartość opałowa. W związku z tym przestrzeń do jego magazynowania powinna być sucha i wentylowana. Niewątpliwą zaletą kotłów opalanych pelletem jest łatwa obsługa i instalacja. Jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które dążą do usprawnienia procesu ogrzewania domu, jak i obniżenia kosztów. Kocioł z podajnikiem pobiera materiał opałowy samodzielnie, dlatego obsługa ogranicza się tylko do uzupełniania pelletu raz na kilka dni oraz regularnego czyszczenia. Niemniej, nowoczesne instalacje są również zautomatyzowane pod względem czyszczenia. Efektem stosowania takiego pieca jest również mniejsza ilość popiołu. W związku z tym kotłownia jest mniej zabrudzona, ogrzewanie jest bardziej efektywne, a do atmosfery trafia mniej zanieczyszczeń. Samo przechowywanie pelletu wiąże się również w ograniczeniem zanieczyszczeń, ponieważ po jego składowaniu pozostaje wyłącznie, łatwy do usunięcia, kurz drzewny.

Podsumowanie

Podsumowując, piec na pellet z podajnikiem to połączenie podejście ekonomicznego i ekologicznego, ponieważ pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, jak i zmniejszyć emisję szkodliwych substancji. Jednocześnie urządzenie jest bardzo wydajne i wygodne w codziennym użytkowaniu, ponieważ zestaw z podajnikiem ogranicza obsługę pieca do uzupełniania zapasu materiału i ewentualnego czyszczenia. Dzięki temu proces ogrzewania domu może być naprawdę wydajny oraz skuteczny, a właściciel może ograniczyć kontrolę pieca do minimum, poświęcając swój wolny czas na inne obowiązki domowe.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.