Czy warto wybudować dom z bali drewnianych?

Powrót do naturalnych, ekologicznych surowców, to trend, który ma obecnie wpływ na niemalże każdą dziedzinę naszego życia. Z tego powodu również tradycyjne budownictwo przeżywa ponowny rozkwit popularności: niezwykłe właściwości drewna są na nowo odkrywane i doceniane, a domy z bali znajdziemy już nie tylko w miejscowościach turystycznych czy na działkach rekreacyjnych. To także pełnoprawne, całoroczne budynki, które stanowią doskonałą alternatywną dla domów z cegły czy betonu.

Dom z bali drewnianych – czym się charakteryzują?

Nowoczesne domy z bali to nic innego, jak konstrukcje wykonane z użyciem bali drewnianych – najczęściej świerkowych, sosnowych, jodłowych, modrzewiowych. Zarówno gatunek drewna, jak i jego klasa, są dobierane do projektu i wymagań konstrukcyjnych. Wyselekcjonowany materiał oraz odpowiednia impregnacja sprawiają, że domki drewniane zachowują niezwykłą trwałość i odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Domy z bali drewnianych to nie tylko rozwiązanie funkcjonalne, ale i niezwykle atrakcyjne wizualnie. Budownictwo tradycyjne doskonale wpisuje się w tereny górskie, wsie czy zielone tereny podmiejskie. Naturalny wygląd w połączeniu z niezwykłymi właściwościami drewna sprawiają, że domy drewniane wyróżniają się niepowtarzalnym charakterem – przede wszystkim zapewnią domowy, ciepły klimat oraz przytulność.

Choć dawniej budynki takie były częściej wykorzystywane jako sezonowe domki letniskowe, współcześnie stanowią konkurencję dla klasycznych projektów murowanych. Co ważne, w nowoczesnych domach z bali istnieje możliwość instalacji niemalże każdego typu systemu grzewczego.

Dom z bali drewnianych – jakie ma zalety?

Domy z bali wyróżniają się przede wszystkim rewelacyjną izolacją termiczną – dzięki temu nie tylko zmniejszymy wydatki związane z ogrzewaniem budynku, lecz także zapewnimy sobie przyjemny mikroklimat. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim, dom z bali drewnianych nie wychładza się tak szybko w okresie zimowym, natomiast latem – o wiele wolniej się nagrzewa, a ponadto zapewnia doskonały przepływ powietrza.

W porównaniu do innych materiałów drewno posiada właściwości higroskopijne – pochłania i oddaje nadmiar wilgoci. Dzięki temu dom z bali docenią przede wszystkim osoby z problemami ze strony układu oddechowego, a także alergicy.

Dom z bali, a dom murowany

Domy z bali drewnianych buduje się znacznie szybciej, w porównaniu do domów murowanych. Przede wszystkim wynika to ze znacznego ograniczenia prac mokrych – nie tylko nie musimy martwić się o dodatkowy czas na wyschnięcie poszczególnych elementów, lecz także nie ograniczają nas niekorzystne warunki atmosferyczne. Z tego powodu można rozpocząć budowę domu z bali o każdej porze roku, a brak fazy wysychania sprawia, że możemy zająć się wykończeniem tuż po powstaniu konstrukcji.

W porównaniu do domów murowanych, domy z bali drewnianych łatwo rozbudować lub przebudować – wiele projektów umożliwia wymianę ścian bez naruszenia konstrukcji. Panuje błędne przekonanie, że domy z bali drewnianych są znacznie mniej wytrzymałe, w porównaniu do domów z cegły. Nie jest to prawdą – nowoczesne projekty, wykonane z wysokogatunkowego drewna, poddanego odpowiedniej obróbce, są nie tylko trwałe i solidne, ale także odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Kolejną zaletą domów z bali drewnianych jest kwestia ekologii – nie zanieczyszczają środowiska naturalnego i nie emitują substancji szkodliwych. Taki dom będzie doskonałym wyborem dla osób, które preferują naturalne materiały w pełni bezpieczne dla zdrowia.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.