Czy warto zdecydować się na pręty zbrojeniowe z kompozytów?

Materiały wykonane z kompozytów są coraz częściej wybierane do prac budowlanych. Czytaj dalej i dowiedz się, czy warto zdecydować się na pręty zbrojeniowe kompozytowe.

Czym są kompozyty?

Materiały kompozytowe powstają z co najmniej dwóch różnych komponentów o odmiennych właściwościach. Połączenie ich ze sobą pozwala na stworzenie nowej jakości i uzyskanie zalet obu składników. W pracach budowlanych kompozyty nie są czymś nowym. Łączenie różnych materiałów w celu uzyskania większej wydajności stosowano już w starożytnym Babilonie. Współcześnie, dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, tworzenie kompozytów zyskało nowy wymiar. Pozwala na wyprodukowanie trwałych materiałów najwyższej klasy.

Zalety stosowania prętów zbrojeniowych z kompozytów

Pręty zbrojeniowe wykonane z kompozytów, takie jak np. dostępne w e-sklepie MAG-BUD, są doskonałą alternatywą dla tradycyjnego, stalowego zbrojenia. Cechuje je wysoka wydajność, która przekłada się na ekonomiczny i ekologiczny aspekt ich użytkowania.

Wytrzymałość prętów zbrojeniowych

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest wytrzymałość na zerwanie produktów kompozytowych. Dwukrotnie przewyższają zbrojenie stalowe klasy A-III o takiej samej średnicy. To warunkuje ich długowieczność, a tym samym minimalizuje koszty napraw.

Co więcej, pręty zbrojeniowe z kompozytów są znacznie bardziej odporne na korozję, dzięki czemu nie powodują niszczenia betonu. Nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem kwasów, zasad i soli, więc sprawdzają się nawet w trudnych warunkach. Okres ich użytkowania może być nawet 2-3 razy dłuższy w porównaniu ze zbrojeniem stalowym, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach.

Waga prętów zbrojeniowych

Szacuje się, że waga zbrojenia z kompozytu jest nawet 9 razy mniejsza od porównywalnego zbrojenia stalowego. Ma to ogromne znaczenie zarówno w procesie obróbki, jak i montażu. Co więcej, mniejsza waga pozwala na zminimalizowanie kosztów transportu oraz prac załadunkowych. Nie bez znaczenia jest fakt, że pręty kompozytowe, pomimo większej lekkości, są nawet 2,5 razy wytrzymalsze od swoich stalowych odpowiedników.

Odporność na ekstremalne temperatury

Pręty zbrojeniowe z kompozytu są odporne na bardzo niskie i wysokie temperatury. Mogą być bezpiecznie wykorzystywane w zakresie od -70 do +100 stopni Celsjusza, nie zmieniają bowiem swoich parametrów technicznych. Co więcej, prawie wcale nie przewodzą ciepła, obniżając znacząco jego straty. Dzięki temu, że cechuje je porównywalna rozszerzalność cieplna do betonu, zapobiegają powstawaniu pęknięć pod wpływem zmian temperatur.

Szerokie zastosowanie prętów zbrojeniowych

Pręty zbrojeniowe z kompozytów są odporne na wodę i negatywne czynniki środowiskowe, więc można je wykorzystywać w konstrukcjach budowlanych, które wymagają wytrzymałości na czynniki zewnętrzne. Mogą być także stosowane w miejscach o dużym zakwaszeniu i znacznych wahaniach temperatur.

Cena prętów zbrojeniowych

Pręty zbrojeniowe wykonane z kompozytów są ekonomiczne i ekologiczne w użytkowaniu. Możesz zastosować zbrojenie o mniejszej średnicy niż porównywalne stalowe, więc obniżysz koszty konstrukcji i logistyki. Dzięki wysokiej wytrzymałości zmniejsza się konieczność przeprowadzania częstych prac naprawczych. Co więcej, nie wydzielają szkodliwych substancji, więc są bezpieczne dla zdrowia.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.