Czym jest fotowoltaika i jak działa?

W ocenie wielu osób fotowoltaika jest drogim przedsięwzięciem. Na zestaw służący do pozyskiwania energii składa się w końcu wiele elementów. Moduły fotowoltaiczne, inwerter, przewody, konstrukcja montażowa oraz magazyn energii elektrycznej to absolutna podstawa. W rzeczywistości jednak inwestycja jest bardziej opłacalna, niż się zazwyczaj wydaje (zwłaszcza z pojemnymi magazynami i biorąc pod uwagę aktualne ceny energii).

Co to fotowoltaika?

Fotowoltaika jest nowoczesną metodą pozyskiwania energii elektrycznej z energii słonecznej, coraz lepiej znaną w Polsce. W ramach tego procesu panele fotowoltaiczne dokonują przemiany promieni słonecznych na prąd stały. W dalszej kolejności inwerter, urządzenie odpowiedzialne za działanie całej instalacji, zamienia prąd stały na prąd przemienny, czyli taki, z jakiego korzystamy w gniazdkach. Tak pozyskana energia może służyć do zasilania wszelkich domowych czy firmowych urządzeń elektrycznych.

Należy przede wszystkim pamiętać, że fotowoltaika jest nie tylko opłacalna pod kątem finansowym, ale również przyjazna środowisku. Wystarczy połączyć ją z magazynem energii, aby tym sposobem całkowicie uniezależnić się od dostawcy oraz mieć stały dostęp do prądu także podczas awarii sieci elektrycznej i w czasie przerwy w jego dostawie. Nie emitujemy przy tym szkodliwych substancji do atmosfery.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są wykonane z materiału półprzewodnikowego. Dzięki temu wytwarzają prąd stały. Poszczególne moduły fotowoltaiczne są zbudowane z ogniw krzemowych. To w nich właśnie dochodzi do przekształcenia energii słonecznej w ładunek elektryczny.

Ładunek elektryczny z kolei jest przekształcany w prąd przemienny, a pozyskana w ten sposób energia wykorzystywana do zasilania urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu. Dopiero w dalszej kolejności ładuje ona magazyn energii elektrycznej. W ten właśnie sposób nadwyżki pozyskanej energii mogą służyć nam w razie nieprzewidzianych awarii lub zostać odsprzedane elektrowni. Natomiast kwestie związane z zaopatrzeniem w prąd są regulowane na bieżąco w czasie rzeczywistym – na przykład kiedy zachodzi słońce, dom jest zasilany z magazynu. Gdy magazyn jest już rozładowany, użytkownik kupuje energię od tego samego sprzedawcy. Wszystko dzieje się płynnie, bez naszego udziału.

Wartość sprzedanej energii zdecydowanie pomniejsza rachunki inwestora. Przy dużej produkcji energii, na fotowoltaice można jeszcze dobrze zarobić.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.