Czym jest najem komercyjny?

Zarabiać można na wszystkim. Wystarczy mieć pomysł. Pomysłem starym jak świat jest czerpanie zysku z ziemi i nieruchomości. Jednym z wielu sposobów generowania przychodów jest najem. Może być głównym źródłem utrzymania lub dodatkowym, obok głównego, strumieniem wpływów. Konstrukcja najmu, także najmu komercyjnego na pierwszy rzut oka jest prosta. Spotykają się dwie osoby, z których jedna posiada rzecz, a druga chętnie by z niej skorzystała. W zasadzie takie stwierdzenie odzwierciedla definicję najmu, która zawarta jest w Kodeksie cywilnym i stanowi, że wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy do używania przedmiot najmu, w zamian za wynagrodzenie płacone przez najemcę. Oczywiście strony uzgadniają z góry, czy przedmiot będzie oddany czas określony, czy może na czas nieokreślony. Uzgadniają też wysokość czynszu oraz określają te kwestie, które uznają za istotne.

Co może być przedmiotem najmu?

Umowa najmu może dotyczyć ruchomości oraz nieruchomości. W przypadku nieruchomości z pomocą przychodzi nam standardowy podział na grunty, budynki, lokale. Mówiąc o nieruchomościach w kontekście najmu, warto wspomnieć, że przedmiotem wynajmu może także być część lokalu, np. jeden pokój.

Różnice pomiędzy najmem komercyjnym a mieszkaniowym

Nie da się ukryć, że najem lokali mieszkalnych jest niezwykle popularny. Niemal każdy się z nim zetknął, wielu ma wyrobioną opinię. Zauważamy ogłoszenia, czytamy analizy rynku, korzystamy z możliwości wynajmu na co dzień lub podczas wyjazdów. Jednak równie popularny jest najem komercyjny. Kluczową różnicą, na która warto zwrócić uwagę porównując najem komercyjny z mieszkaniowym są strony umowy. Dodatkowo uwagę przykuwa sposób korzystania z nieruchomości oraz przedmiot umowy.

Najem komercyjny ma kilka istotnych wyróżników:

  • Co najmniej jedna ze stron umowy jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobą prawną.
  • Sposób korzystania z nieruchomości związany jest z prowadzeniem działalności.
  • Przedmiotem umowy są nieruchomości użytkowe.

Przykładami nieruchomości komercyjnych są magazyny, biurowce, sklepy. Powierzchnie niemieszkalne.

Najem komercyjny cieszy się ogromnym powodzeniem. To nie tylko duże powierzchnie galerii handlowych, w których można zostać najemcą sklepu, ale także mniejsze lokale, zlokalizowane w różnych częściach miasta, wynajmowane na salon fryzjerski, warzywniak czy małą kawiarenkę.

Inne formy korzystania z nieruchomości

Oprócz najmu nieruchomości mieszkalnych i użytkowych, nieruchomości można wydzierżawić i użyczać.

  • W przypadku dzierżawy oprócz użytkowania, dzierżawcy przysługuje prawo do pobierania pożytków z nieruchomości. Przykładem może być dzierżawa gruntów ornych.
  • Użyczenie to forma nieodpłatnego korzystania z nieruchomości. Brak wynagrodzenia jest czynnikiem, który odróżnia ten sposób od innych.

Będąc właścicielem nieruchomości innej niż mieszkalna warto rozważyć najem komercyjny. Przed podjęciem decyzji można skontaktować się z kancelarią lub prawnikiem, który doradzi i wyjaśni wszystkie kwestie związane z najmem. To niezwykle ważna rzecz. Pandemia covid ujawniła pewne ryzyka związane z najmem komercyjnym. Wszyscy byliśmy świadkami zamkniętych galerii, sklepów, punktów usługowych. Pracownicy zatrudnieni na etat realizowani zadania zdalnie. Sklepiki, kioski i kantyny znajdujące w budynkach biurowych nie działały.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.