Czym jest układ konstrukcyjny budynku i jakie są jego rodzaje?

Budowa budynku to nie lada wyzwanie. By obiekt był w pełni bezpieczny dla człowieka i nadawał się do codziennego użytku, jego konstrukcja musi spełniać określone wymogi. Dlatego właśnie, tak ważny jest plan konstrukcyjny. Jakie konstrukcje budowlane wyróżniamy?

Konstrukcja budowlana

Każdy pragnie by nowo postawiony budynek nie tylko prezentował się świetnie, ale też, by był w pełni bezpieczny. By to osiągnąć należy wdrożyć szereg rozwiązań. Konstrukcje budowlane są bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Zastosowane materiały i cały plan budowy zależy przede wszystkim od przeznaczenia danego obiektu. Inaczej będzie wyglądała budowa domku rodzinnego, a inaczej budowa np. fabryki.

Jakie są elementy konstrukcyjne budynków?

Elementami konstrukcyjnymi pierwszorzędnymi są fundamenty, filary, stropy, belki i słupy, ściany nośne, sklepienia i więźba dachowa. Poza wymienionymi ważne są też ściany działowe, schody, posadzki, plan kominów, a także pokrycie dachu. Zanim ruszy budowa plan musi uwzględniać także pozostałe elementy budowli, takie jak drzwi, okna, kanalizacja czy też instalacja elektryczna i gazowa. Szereg rozwiązań musi być wdrożony, tak by konstrukcja budynku była zarówno wytrzymała, jak i funkcjonalna.

CIEKAWOSTKA: Prekursorem techniki budowlanej był Leonardo da Vinci. Stworzył podwaliny pod nowoczesną naukę zwana mechaniką budowli/mechaniką konstrukcji. Zdefiniował on prawo równowagi sił i pojęcie momentu. Zaprojektował w Konstantynopol most kamienny o rozpiętości 250 metrów.

Rodzaje konstrukcji budowlanych

  • KONSTRUKCJA DREWNIANA – trend który znów powraca do łask. Drewno tworzy charakterystyczny klimat w budynku. Konstrukcje drewniane wykorzystywane są głównie przy budowie domków rodzinnych. Charakteryzuje je stosunkowy niski koszt produkcyjny i to, iż drewno jest materiałem ekologicznym. Dzięki odpowiedniej impregnacji domek z drewna będzie nie tylko przyjazny dla oka, ale także wytrzymały.
  • KONSTRUKCJA MUROWANA – najbardziej popularny rodzaj konstrukcji. Posiada dużą trwałość i żywotność. Dom murowany może przetrwać wiele lat i być solidną inwestycją nie tylko w naszą przyszłość, ale także przyszłość naszych pokoleń. Minusem jest długi czas budowy, aczkolwiek szereg nowoczesnych rozwiązań pozwala nieco przyśpieszyć cały proces.
  • KONSTRUKCJA STALOWA – najczęściej wykorzystywana przy budowie ogromnych hal, magazynów i pomieszczeń socjalnych. Są dość łatwe i szybkie w montażu. Ich powierzchnia może być ogromna. Charakteryzują się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne.
  • KONSTRUKCJA ŻELBETONOWA – wykonana jest z betonu zbrojonego. W betonie zatopione są elementy stali konstrukcyjnej. Dzięki takim rozwiązaniom najczęściej buduje się biurowce, budynki handlowe i budynki przemysłowe.

Układ konstrukcji budowlanych

Oprócz wcześniej wymienionych rodzajów konstrukcji, konstrukcje budowlane dzielimy także w zależności od ich układu. Możemy wyróżnić:

  • budynki o konstrukcji szkieletowej,
  • budynki o monolitycznych ścianach nośnych,
  • budynki o konstrukcji modułowej,
  • konstrukcje budowlane mieszane.

Układ konstrukcji budowlanej, na jaki się zdecydujemy zależy od rodzaju budowy i efektu końcowego, jaki pragniemy osiągnąć. Inaczej powstają domki rodzinne, inaczej ogromne wieżowce, a jeszcze inaczej wielkopowierzchniowe hale produkcyjne. Plan konstrukcyjny powinien być zatem dobrze przemyślany i wykonany profesjonalnie. Abyśmy byli zadowoleni z efektów końcowych warto udać się do odpowiednich specjalistów, którzy za pomocą nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wiedzy i wieloletniego doświadczenia sprawią, że budowa odbędzie się na najwyższym poziomie. Będzie zarówno funkcjonalna, jak i zagwarantuje wytrzymałość i bezpieczeństwo.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.