Czym jest ziemiórka i jak ją rozpoznać? Poznaj sposoby jej zwalczania

Ziemiórki to niepozorne i bardzo drobne owady, których bytowanie może poważnie zaszkodzić naszym kwiatom doniczkowym. Ich larwy są wyjątkowo szkodliwe, dlatego ich zwalczanie powinno być priorytetem już na samym początku inwazji. Podpowiadamy, w jaki sposób rozpoznać ziemiórkę i jak najbardziej skutecznie walczyć z jej larwami.

Ziemiórka pleniówka – co to za pasożyt?

Ziemiórka pleniówka, czyli z łaciny Sciara militaris to owad z rodziny muchówek. Budowa jej ciała jest wyjątkowo drobna i wynosi od dwóch do czterech milimetrów długości. Ziemiórki są ciemne i bardzo łatwo pomylić je z muszkami owocówkami. Posiadają długie nogi, smukłe ciało i długie czułki. W postaci dorosłej nie są żadnym zagrożeniem dla roślin, warto jednak wystrzegać się ich żarłocznych larw. Te dorastają nawet do siedmiu milimetrów, są cienie i przezroczyste, chociaż ich ciało wieńczy czarna głowa. Samica ziemiórki składa jaja w wilgotnej glebie, a larwy wylęgają się z nich już po kilku dniach.

Gdzie chętnie lęgnie się ziemiórka?

Ziemiórki bardzo chętnie rozmnażają się w pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura i stosunkowo duża wilgotność. Owady te mnożą się z wyjątkową szybkością – w temperaturze pokojowej cykl ich życia wynosi zaledwie trzy tygodnie. Grożą one zniszczeniem wielu cennych roślin. Za ich korzenie zabierają się w momencie, kiedy dochodzi do przesuszenia gleby, w której żerują a one same zaczynają szukać alternatywnego źródła pożywienia.

Na jakich roślinach żeruje ziemiórka?

Na największe niebezpieczeństwo ze strony ziemiórek narażone są szczególnie młode rośliny, których korzenie dopiero ulegają drewnieniu. Uszkodzone rośliny stają się o wiele bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje (na podłożu wirusów, bakterii czy grzybów). Właśnie dlatego nawet w momencie, kiedy zwalczymy larwy, ich ofiary potrzebują z naszej strony szczególnej troski. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawozu z fosforem, który skutecznie przyśpiesza wzrost systemu korzeniowego. Zrezygnujemy natomiast z nawozów bogatych w azot. 

Objawy obecności ziemiórki

Ochrona roślina przed atakiem larw zimoródki
Źródło: Pixabay.com

Pierwszym sygnałem do niepokoju powinno być zauważenie w pobliżu roślin dorosłych form ziemiórki. Daje to bowiem duże prawdopodobieństwo, że gdzieś w glebie rozwijają się larwy. Sprawdzenie wszystkich roślin pod kątem ich obecności nie jest łatwe, ponieważ larwy są bardzo trudne do dostrzeżenia gołym okiem. Objawy występowania larw nie są na dodatek szczególnie charakterystyczne i z łatwością mogą być pomylone z różnego rodzaju chorobami roślin, na przykład tymi na tle grzybowym. Spośród nich wymienić można między innymi:

  • zżółknienie liści,
  • zbrązowienie liści,
  • zamieranie fragmentów rośliny,
  • zamieranie całej rośliny.

Wszystkie te problemy wynikają z uszkodzenia korzeni i tym samym utraty pełnej zdolności rośliny do pobierania wody i składników pokarmowych z gleby.

Jak zwalczać ziemiórki?

Aby skutecznie zwalczyć ziemiórki, musimy pozbyć się zarówno dorosłych osobników, jak i larw. Te pierwsze można wyłapać za pomocą tablic lepowych umieszczanych w pobliżu roślin. Skutecznie działa także pułapka z roztworu octu winnego i wody. Larwy natomiast szybko zginą, jeżeli będziemy podlewać je roztworami wody z czosnkiem lub wody utlenionej i wody z kranu w proporcji jeden do czterech. Na rynku znajdziemy także szereg preparatów chemicznych, które w bardzo szybki sposób pomogą nam pozbyć się problemu.

Ziemiórka pleniówka to niepozorny, ale trudny przeciwnik, który może narobić ogromnych szkód w naszych domowych roślinach. Jeżeli tylko zauważymy niepokojące objawy, warto jak najszybciej zabrać się za działanie. Istnieje bardzo wiele domowych sposobów za pomocą których w krótkim czasie pozbędziemy się problemu a nasze rośliny pozostaną zdrowe. Warto jednak działać szybko.

Artykuł napisała
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródło:

  • Nowicki, M. (1868): O pleniu kopalińskim i lęgnącej się z niego pleniówce, Sciara militaris n. sp. – Rocz. Tow. Nauk. Krak. – Kraków, 37: 1-109.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.