Czym kierować się przy wyborze klimatyzatora?

Artykuł sponsorowany.

Decyzja o zamontowaniu klimatyzacji to inwestycja w komfort, jednakże warto pamiętać, że różne urządzenia dysponują odmiennymi parametrami. Aby wybrać klimatyzator idealnie dopasowany do naszych potrzeb, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych czynników, dzięki czemu oszczędzimy sobie nerwów oraz zbędnych wydatków w przyszłości.

Moc chłodnicza

Podobnie jak w przypadku samochodów, moc stanowi jeden z kluczowych atrybutów klimatyzatora. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wyższa moc oznacza lepsze urządzenie, jednakże nie zawsze to prawda. Potencjał urządzenia należy dobrać z uwzględnieniem ilości obsługiwanych pomieszczeń, a także ich lokalizacji oraz ilości okien. Wydajność klimatyzatorów opisują wzory matematyczne, ale jeżeli nie chcemy samodzielnie prowadzić obliczeń, najlepiej skorzystać z pomocy fachowców z https://www.fresh-klima.com.pl/, którzy pomogą dobrać idealny model.

Wydajność chłodzenia i klasa energetyczna klimatyzatora

Wybierając klimatyzację, warto zadbać o to, aby ograniczyć maksymalnie zużycie energii elektrycznej. Pomoże to zmniejszyć wydatki, a także sprawi, że nasza klimatyzacja będzie bardziej przyjazna środowisku. Efektowność urządzenia określają dwa parametry: COP (współczynnik wydajności cieplnej) oraz EER (współczynnik wydajności chłodniczej). W tym wypadku wyższe liczby oznaczają lepszy stosunek grzania lub chłodzenia na zużyty 1 kW, czyli lepsze efekty przy wykorzystaniu tej samej mocy. Jest to wyjątkowo ważne, gdy planujemy zakup urządzenia, które będzie służyło zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania wnętrza. Energooszczędność klimatyzatora łączy się ściśle z tymi parametrami, a także dopasowaniem do metrażu pomieszczeń. Oczywiście im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym niższe będą nasze rachunki.

Głośność pracy

Rolą klimatyzatora jest kontrola nad temperaturą w domu, jednakże zbyt głośne urządzenie może sprawić, że nawiew będzie przeszkadzał podczas spotkań z przyjaciółmi, rodzinnych posiłków lub snu. Aby oszczędzić sobie przykrego dylematu między chłodem a ciszą, najlepiej wybrać urządzenie generujące dźwięki w przedziale od 20 do 45 decybeli. Warto przy tym zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje klimatyzatora, gdyż niektóre urządzenia dysponują specjalnymi trybami wyjątkowo cichej pracy.

Dodatkowe funkcje

Dostępne na rynku klimatyzatory często otrzymują szereg praktycznych funkcji, które zwiększają wygodę korzystania. Automatyczne oczyszczanie, diagnoza błędów czy samoczynne osuszanie sprawiają, że konserwacja urządzenia będzie znacznie prostsza. Z kolei jonizacja zadba o oczyszczanie przepływającego przez klimatyzator powietrza. Tryb przyspieszonej pracy pozwoli szybciej osiągnąć pożądaną temperaturę, podczas gdy wykrywanie ruchu sprawia, że urządzenie zaczyna pracę po wejściu do pomieszczenia. Jest to szczególnie użyteczne rozwiązanie podczas montowania kilku urządzeń w systemie multi-split.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.