Czym mech chrobotek zachwyca swoich właścicieli

Artykuł partnera.

Chrobotek reniferowy, znany jako mech chrobotek lub mech reniferowy, jest w rzeczywistości porostem leśnym. Pochodzi ze skandynawskich lasów, a nasz zbierany jest konkretnie w lasach północnej Norwegii. Dzięki temu, że odpowiednio się go przygotowuje, ma zalety, które zapewniają mu ogromną popularność i zachwyt właścicieli.

Zalety mchu w kilku punktach

Trwałość bez pielęgnacji

Selekcja, oczyszczanie, preparacja i koloryzacja – te etapy, przez które przechodzi mech od momentu pozyskania go z lasu, sprawiają, że zachowuje swoje właściwości bez efektu tracenia na jakości. W ogóle nie wymaga z Twojej strony wysiłku:

  • nie podlewasz, nie nawozisz, nie przycinasz,
  • nie zwalczasz insektów, bo tak przygotowany mech ich nie przyciąga,
  • nie starasz się o konkretne miejsce dla dekoracji z mchu, bo nie wymaga światła, by zachować swój wygląd.


Zdrowie na ścianie

Korzyści z przebywania w lesie chyba nie trzeba przedstawiać. Mech to cenny ułamek z tego dobrodziejstwa. Pamiętaj, że nie możesz go sobie tak po prostu z lasu przynieść, gdyż jest pod ochroną – pozostaje ścieżka legalna, która reguluje pozyskiwanie, by nie doprowadzić do utraty mchu.

Zielone ściany i dekoracje z mchu działają na człowieka cuda w dwóch zakresach zdrowotnych:

  1. fizycznym – mech filtruje i oczyszcza powietrze (pochłania toksyny i alergeny), wpływa korzystnie na mikroklimat w pomieszczeniu, regulując wilgotność, dzięki czemu lepiej Ci się oddycha,
  2. psychicznym – obecność mchu działa na emocje: koisz nerwy, ale bez efektu usypiania, wręcz przeciwnie – mech pobudza Twoją kreatywność, czujesz odświeżenie i delikatne stymulowanie zmysłów, zaspokajasz potrzebę kontaktu z naturą i łechtasz cząstkę artystyczną w sobie.

Niebanalny wygląd

Obok chrobotka nie przejdziesz obojętnie – przyciąga uwagę jak znana gwiazda na estradzie.

Znana – bo z jednej strony odnosisz wrażenie, że jest Ci to w jakiś sposób bliskie (to w końcu natura!): przytulne i swojskie.

Gwiazda – bo z drugiej strony widzisz, że wygląd chrobotka ma rys nowości, świeżości, oryginalności.

Dlatego tak się dzieje, że mech chrobotek ma nieskończone możliwości aranżacyjne, które ogólnie dzielą się na dwa zakresy:

Ściany – pokryte z góry na dół powierzchnie w biurze czy salonie, alternatywa dla tapet i farb; efekt, jaki daje pokrycie całej ściany (lub choćby części) mchem, po prostu zwala z nóg.

Dekoracje – tu masz studnię bez dna, bo nowe pomysły wciąż się rodzą; są już obrazy, drzewka bonsai, drewniane figurki, mapy, zegary, lasy w słojach, napisy (np. logo) itp.; poza tym mech zdecydowanie poszerzył gamę pomysłów na najlepsze prezenty.

Mapa z mchu na ścianie
Pomost między cywilizacyjną potrzebą a ochroną natury

W ostatnich latach dużo się mówi o galopującej potrzebie chronienia natury.

Z jednej strony chcemy zachować komfort i wygodę, do jakich przywykliśmy. Oraz potrzebę otoczenia się pięknymi rzeczami i to takimi, którym nie trzeba poświęcać wielu starań.

Z drugiej strony widzimy, że zasoby planety są na wyczerpaniu. Rozwój cywilizacji ostatnich dziesięcioleci biegł bez opamiętania, a teraz zbieramy smutne żniwa.

Potrzebny jest w tej chwili złoty środek. W zakresie aranżacji, wystroju pomieszczeń mech zaspokaja ten punkt. Gdy korzystasz z legalnych i atestowanych źródeł pozyskiwania chrobotka, wiesz, że:

  • nie przyczyniasz się do pogłębiania zniszczeń w przyrodzie – nasz mech jest zbierany ręcznie przez profesjonalistów, ze szczególną dbałością o zachowanie równowagi w środowisku,
  • Twoje dekoracje nie dołożą niechlubnej cegiełki do zanieczyszczania środowiska, gdyż mech jest w 100% biodegradowalny,
  • nie zaspokajasz swoich wizualnych potrzeb kolejnymi ozdobami ze sztucznych tworzyw, tylko z szacunkiem korzystasz z darów natury,
  • nie zatruwasz siebie i swoich bliskich (w tym zwierząt) – mech jest nietoksyczny.

Czy wiesz, że…

…niektórzy „zatrudniają” mech do zadań specjalnych ze względu na jego specyficzne właściwości? To tylko niektóre przykłady:

  1. „Poprawiacz” akustyki pomieszczenia – mech pochłania nie tylko zanieczyszczenia, ale również dźwięk, co znaczy, że w pomieszczeniu z mchem odpada problem z nieprzyjemnym pogłosem.
  2. „Zazieleniacz” łazienki – niewiele jest roślin, które przeżyją w łazience w związku z dużą wilgotnością i sporym zaciemnieniem – mech, który światła nie potrzebuje, a wilgoć lubi, to jak strzał w dziesiątkę (uważać trzeba jedynie na drewniane elementy konstrukcyjne, których często używa się do dekoracji z mchu – lepiej wykorzystać w tym przypadku inne materiały).
  3. „Terapeuta” zajęciowy – osoby, które cierpią na zaburzenia integracji sensorycznej, dzieci z autyzmem czy porażeniem mózgowym mają szczególne potrzeby kontaktu z materiałami przyjemnymi w dotyku, naturalnymi, kojącymi; mech wykorzystuje się więc na różnych warsztatach zajęciowych.

Mech na każdy gust i styl

Przy tylu zaletach nic dziwnego, że mech rozpanoszył się po pomieszczeniach i króluje na salonach, w biurach i sypialniach. Przechodzi z rąk do rąk w różnych kształtach i kolorach jako prezent kupiony lub samodzielnie zrobiony. Wyposaża pomieszczenia wielkich firm i pokoje nastolatków. Wisi na ścianach samodzielnie lub jako „Afryka” na mapie czy cyfra 12 na blacie zegara. Zachwyca wyglądem, właściwościami i nieskończonymi możliwościami, jakie ze sobą niesie.

Więcej wyrobów z mchu znajdziesz na stronie www.tropicalgarden.pl

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.