Czym się sugerować przy wyborze generalnego wykonawcy?

Rozpoczęcie inwestycji budowlanej wiąże się z wyborem wykonawcy. Domy jednorodzinne, hale przemysłowe, magazyny czy zakłady produkcyjne mogą być wznoszone przez podwykonawców lub generalnego wykonawcę. Jeśli skłaniasz się ku drugiej opcji, sporo zyskujesz. W jaki sposób wybrać takiego wykonawcę? Oto kilka podpowiedzi!

1. Doświadczenie

Każdy generalny wykonawca inwestycji ma pewne doświadczenie w branży budowlanej. Jednak nie każdego można polecić do przeprowadzenia Twojej inwestycji. Dlatego przed podpisaniem umowy z przedsiębiorstwem czy mniejszą firmą sprawdź, od jak dawna dany podmiot istnieje na rynku. To pozwoli Ci na zorientowanie się, czy jest to świeży projekt, czy dana firma ma już ugruntowaną pozycję rynkową. Doświadczenie przekłada się na wybór technologii, wykorzystywanych materiałów, know-how oraz ocenę każdego etapu inwestycyjnego.

2. Realizacje

Trudno się spodziewać, że firma wznosząca do tej pory budynki jednorodzinne z powodzeniem przeprowadzi inwestycję zeroemisyjnej spalarni śmieci. Bez względu na to, jaką inwestycję Ty planujesz, upewnij się, czy generalny wykonawca wie, w jaki sposób skutecznie ją wykonać. Dzięki temu żaden etap budowy nie będzie dla wykonawcy zaskoczeniem, a Ty jako inwestor będziesz zadowolony z postępów prac budowlanych. Dotychczasowe realizacje możesz sprawdzić na stronie internetowej danego przedsiębiorstwa, ale też w terenie. Oczywiście nie zawsze istnieje możliwość pojawienia się w konkretnej lokalizacji, ale taki wgląd w prace budowlane daje szersze spojrzenie na wykonawcę.

3. Dokonania okołobudowlane

Co dokładnie mamy na myśli? Profesjonalny generalny wykonawca, taki jak np. Erbud, dba nie tylko o dokładną realizację projektu. Duże znaczenie ma także spełnienie wymogów środowiskowych, a także posługiwanie się technologiami wymagającymi znajomości najnowocześniejszych materiałów i sposobów wznoszenia konstrukcji. Firmy, którym zależy na budowaniu w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, stawiają sobie poprzeczkę jeszcze wyżej. To bardzo dobry znak w kontekście podejścia do prac budowlanych. Wskazuje też na wysoki poziom profesjonalizmu na każdym etapie prowadzonych prac.

4. Weryfikacja po kontakcie z przedstawicielem firmy

Czasem po samej rozmowie można rozpoznać, czy dana firma zasługuje na zaufanie. Łatwo jest odróżnić przedstawiciela firmy, który ma za zadanie jedynie coś sprzedać, od takiego, który pomoże w realizacji projektu. Jeśli kontakt z danym przedsiębiorstwem jest utrudniony, jest to sygnał, że nie warto podpisywać z takim podmiotem umowy. Nawet jeśli cena wydaje się atrakcyjna.

Wybór generalnego wykonawcy – podsumowanie

Wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów prowadzenia inwestycji prowadzi wielu inwestorów w ślepą uliczkę – szukają najtańszej oferty. Trzeba przyznać, że to nie najlepszy doradca, zwłaszcza jeśli mowa o poważnych i wielomilionowych inwestycjach budowlanych. Dlatego przed wyborem generalnego wykonawcy uwzględnij ww. podpowiedzi.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.erbud.pl/

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.