Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularnym źródłem energii w polskich domach. Generowana ilość prądu zależy od absorpcji światła słonecznego, więc jeśli panele są brudne, nie są tak wydajne i opłacalne, jak mogą.

Co powoduje zabrudzenia na panelach fotowoltaicznych?

Panele słoneczne cały czas narażone są na pył i kurz unoszące się w powietrzu, więc z czasem ulegają zabrudzeniom. Instalacje fotowoltaiczne znajdujące się w pobliżu placów budowy lub wielkich firm przemysłowych będą dużo bardziej zanieczyszczone. Cząstki nawozów, które są bogate azot, mogą powodować korozję zainstalowanej fotowoltaiki. Tyczy się to szczególnie gospodarstw rolnych, gdzie nawóz występuje dosyć często. Szczególnym problemem są ptasie odchody, które mogą odbarwiać płytkę krzemową i wywołać korozję. Zimą oprócz wszechobecnego kurzu, na panelach gromadzą się też pyły powstające w wyniku spalania węgla. Mycie paneli fotowoltaicznych jest więc koniecznością.

Jak czyszczenie paneli fotowoltaicznych wpływa na produkcję energii?

W skrajnych przypadkach produkcja energii może poprawić się o nawet 20%, zależy to jednak od stopnia zabrudzenia paneli fotowoltaicznych. https://budotom.pl/fotowoltaika/ ma w swojej ofercie fotowoltaikę, która pozwoli ci wyprodukować własną zieloną energię. Deszcz często może pomóc w usunięciu zabrudzeń i ogólnego kurzu z paneli słonecznych, ale jeśli to nie da rady, trzeba wyczyścić je ręcznie lub zamówić osobę, która się w tym specjalizuje.

Jak wyczyścić panele fotowoltaiczne?

Jeśli czyścisz swoje panele fotowoltaiczne regularnie, nie jest potrzebny specjalny detergent. Gruntowne mycie powinno się wykonywać dwa razy do roku. Najbezpieczniejszym środkiem do mycia paneli jest zwykła woda destylowana. Jako narzędzie może posłużyć miękka gąbka lub szczotka z miękkim włosiem, by nie uszkodzić lub nie zarysować paneli słonecznych. Użycie szczotki nie powinno być zbyt intensywne, jednak jest konieczne szczególnie w przypadku trudnych do usunięcia punktowych zabrudzeń. W przypadku, gdy instalacja jest znacznie zanieczyszczona, możesz użyć mieszaniny płynu do mycia szyb z octem winnym lub specjalnych preparatów czyszczących. 

Czego unikać przy czyszczeniu paneli fotowoltaicznych?

Szczególnie niekorzystne jest wysokie ciśnienie wody, mowa tu także o wszelkich myjkach ciśnieniowych. Bezwzględnie należy unikać wody z kranu, która pozostawia osad na panelach fotowoltaicznych. Trzeba też zwrócić uwagę na mocną ekspozycję na promienie słoneczne. Zbyt szybko wysychające panele mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone, dlatego zaleca się ich mycie w godzinach porannych lub wieczornych. Najlepiej wybrać po prostu chłodniejsze dni na czyszczenie, zmniejszy to ryzyko uszkodzeń instalacji.

Bezpieczeństwo przy czyszczeniu paneli fotowoltaicznych

Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne wyczyszczenie paneli fotowoltaicznych, musisz przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Używaj odpowiedniego sprzętu ochronnego, pracując na wysokości. Kask ochronny, lina asekuracyjna i szelki bezpieczeństwa to podstawowe zabezpieczenie, które uchroni cię podczas ewentualnego upadku z dachu. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem pracy wyłączyć całą instalację fotowoltaiczną i zapobiec w ten sposób ewentualnemu porażeniu prądem.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.