Dąbrówka rozłogowa – właściwości, wymagania, uprawa, pielęgnacja

Ajuga reptans, dąbrówka rozłogowa to bardzo popularna w Polsce bylina, która pochodzi z rodziny jasnotowatych. Roślina ta wyróżnia się liśćmi o zachwycającej barwie. Liście te charakteryzuje silny rozrost. Dzięki temu dąbrówka zyskała na popularności jako roślina okrywająca. Oprócz zdobnych liści należy zwrócić uwagę na jej niespotykane niebieskie kwiaty, które dodają jej walorów dekoracyjnych. Łatwa w uprawie, doskonale nadająca się do każdego ogrodu.

Jak wygląda uprawa dąbrówki? Jak ją rozmnażać? Jakie jej ciekawe odmiany można napotkać i które warto posadzić w ogrodzie? Gdzie sprawdzi się najlepiej? Jak o nią dbać, aby cieszyła oko swym spektakularnym wyglądem? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając poniższy artykuł. Miłej lektury!

Zastosowanie i uprawa byliny w ogrodzie

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) to bylina, która charakteryzuje się niskim pokrojem. Tworzy kępy o wysokości od 15 do ok. 30 cm. Występują u niej płożące, zakorzeniające się nadziemne rozłogi.

Łodyga tej rośliny jest prosta o wysokości do 30 cm. Owłosiona w środkowej i górnej części, w dolnej części naga. Jest czworokanciasta. Przybiera barwę od zielonej do czerwonej.

Liście przybierają kształt odwrotnie jajowaty, są całobrzegie lub płytko karbowane. Zebrane w rozetę. Na łodydze leżą naprzeciwlegle i są krótkoogonkowe. Przybierają barwę od ciemnozielonej do czerwono purpurowej.

Ajuga reptans, dąbrówka rozłogowa wykształca kwiaty zebrane w groniasty kwiatostan, który umieszczony jest na szczycie łodygi. Kielich o dzwonkowatym kształcie, szorstko owłosiony. Korona przybiera barwę niebieskofioletowej, różowej lub białej.

Owoce tworzą jajowate, pomarszczone rozłupki. Wytwarzają również elajosom, który stanowi swoistego rodzaju pokarm dla mrówek.

System korzeniowy tworzy krótki korzeń główny wraz z rozgałęzionymi korzeniami bocznymi.

Siedlisko

Zastosowanie i uprawa dąbrówki nie jest zbyt skomplikowana. Bylina ta nie ma zbyt dużych wymagań uprawnych. Niewątpliwie to jej duży atut. Warto jednak zatroszczyć się o odpowiednie podłoże i miejsce, w którym zostanie posadzona. Dzięki temu odwdzięczy się nam swoją atrakcyjnością w ogrodzie.

Zastosowanie i uprawę dąbrówki najlepiej zlokalizować w miejscach półcienistych. Roślina ta jest jednak bardzo elastyczna. Równie efektywnie rośnie na stanowiskach zacienionych oraz słonecznych. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej wilgotności gleby, która jest uzależniona od miejsca, w którym rośnie.

Dąbrówka lubi podłoże gliniasto-piaszczyste. Najlepiej żyzne, obfite w próchnicę oraz składniki mineralne. Gleba powinna mieć odczyn obojętny i być odpowiednio wilgotna. W sytuacji, gdy dąbrówka będzie rosła w cieniu, gleba może być nieco bardziej sucha. Pozwoli to uchronić bylinę przed pleśnią oraz różnego rodzaju chorobami grzybowymi.

Należy pamiętać, że dąbrówka bardzo szybko się rozrasta. Trzeba mieć to na uwadze, planując jej nasadzenie w ogrodzie. Bez wątpienia jej obecność w ogrodzie dodaje mu atrakcyjności i sprawia, że rabaty stają się imponujące. Odpowiedni plan jej nasadzenia sprawi, że jej obecność nie będzie kolidowała z inną roślinnością w ogrodzie.

Pielęgnacja

Dąbrówka to roślina, która nie ma większych wymagań. Zastosowanie i uprawa jej w ogrodzie jest niezwykle łatwa. Bylina ta uprawia się praktycznie sama. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jedyne, o czym należy pamiętać to, aby glebę, w której ma być posadzona zasilić kompostem. Warto również raz w roku glebę zasilić niewielką ilością nawozu wieloskładnikowego.

Choroby

Dąbrówka to bylina, którą zalicza się do grupy roślin odpornych na choroby. Zdarza jej się jednak chorować, zwłaszcza wtedy, gdy jej warunki uprawne są nieprawidłowe.

Najbardziej szkodliwy dla dąbrówki jest mączniak prawdziwy. Choroba ta objawia się szarawym nalotem na liściach. W momencie, gdy zauważymy pierwsze objawy, należy natychmiast zastosować fungicyd. Jeśli nie zrobimy tego w odpowiednim czasie, choroba przeniesie się na inne rośliny w ogrodzie.

Rozmnażanie ajuga reptans

Dąbrówka to roślina, która rozprzestrzenia się niezwykle szybko. Rozmnaża się ją za pomocą podziału sadzonek. Podział przeprowadzamy w okresie letnim. Odrywamy wtedy pędy od rośliny macierzystej. Ukorzenione pędy sadzimy w gruncie na przełomie sierpnia i września. Bardzo szybko powinna zaadaptować się na nowym stanowisku i szybko ukorzenić w glebie.

Zastosowanie ajuga

Dąbrówka to roślina, która doskonale nadaje się do każdego typu ogrodu. Za sprawą swych niezwykle dekoracyjnych liści sprawnie skomponuje się z innymi roślinami w ogrodzie. Doskonale nadaje się jako roślina do nasadzeń obwódek oraz jako roślina nawodna.

Dąbrówka to doskonała roślina okrywowa. Umiejętnie porasta trudno dostępne miejsca oraz skarpy. Za sprawą tej umiejętności chroni glebę przed osuwaniem się i erozją.

Dąbrówka rozłogowa — interesujące odmiany i kolory

Dąbrówka rozłogowa
Źródło: Pixabay.com

Dąbrówka rozłogowa to roślina występująca w kilku ciekawych odmianach. Odmiany te można łączyć ze sobą w każdy możliwy sposób. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać w ogrodzie spektakularne efekty kolorystyczne. Obecność tej rośliny ozdobnej w ogrodzie stworzy efekt, który zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników roślin.

Oto kilka najbardziej popularnych odmian dąbrówki rozłogowej:

  1. Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’ to najpopularniejsza odmiana o liściach, które przybierają barwę wiśniowo-brunatną. Dorasta do ok. 20 cm wysokości. Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’ bardzo dobrze znosi zaciemnienie. Liście dąbrówki rozłogowej ‘Atropurpurea’ przybierają jednak najładniejszą barwę w miejscach, które są dobrze oświetlone. Wybierając miejsce nasadzeń dąbrówki rozłogowej ‘Atropurpurea’ warto unikać miejsc silnie nasłonecznionych. Liście tej odmiany są częściowo zimozielone.
  2. Dąbrówka rozłogowa ‘Burgundy Glow’ to odmiana, którą wyróżnia wyjątkowo ozdobne ulistnienie. Liście przybierają barwę różowo-purpurową, mają nieregularny brzeg oraz białą obwódkę. Odmiana dąbrówki rozłogowej ‘Burgundy Glow’ dorasta do ok. 20 cm wysokości. Zakwita w maju i czerwcu. Znakomicie sprawdzi się również do nasadzeń w pojemnikach.
  3. Dąbrówka rozłogowa ‘Cameleon’ to odmiana o ciemnozielonych liściach, które pokrywają żółte oraz czerwone przebarwienia.
  4. Dąbrówka rozłogowa ‘Gold chang’ to odmiana charakteryzująca się żółto-zielonym kolorem ulistnienia. Niewątpliwie jej walorami dekoracyjnymi są drobne kwiaty.
  5. Dąbrówka rozłogowa ‘Variegata’ to odmiana o zielonych liściach. Wyróżnia je biała obwódka występująca na ich brzegach.

Ajuga reptans, dąbrówka rozłogowa — właściwości i zastosowanie lecznicze

Dąbrówka to nie tylko bylina o walorach dekoracyjnych. Dąbrówka to również roślina, która ma właściwości i zastosowanie lecznicze. Właściwości te jednak w dużym stopniu zostały zapomniane. Warto jednak wiedzieć, że dąbrówka to bardzo cenna roślina lecznicza.

Przygotowany z niej napar charakteryzuje się działaniem odkażającym, przeciwzapalnym oraz ściągającym. Picie naparu z dąbrówki korzystnie wpływa na serce oraz tarczyce. Napar z dąbrówki łagodzi również kaszel. W formie okładów można wykorzystać go do leczenia zapalenia spojówek. Doskonale nadaje się do łagodzenia objawów obrzęku gałki ocznej w tym powiek. Napar pomaga również w walce z hemoroidami.

Właściwości i zastosowanie dąbrówki jest jednak szersze. Maść z jej dodatkiem wykorzystuje się do leczenia poparzeń, odmrożeń, odleżyn, odparzeń. To również doskonały środek do walki z atopowym zapaleniem skóry.

Właściwości i zastosowanie lecznicze dąbrówki można wykorzystać również w walce z łupieżem czy rozstępami.

Ekstrakt z dąbrówki działa przeciwreumatycznie, antyalergicznie i moczopędnie.

Właściwości i zastosowanie dąbrówki ma również charakter oczyszczający. Likwiduje również stany zapalne. Napar można wykorzystać do dezynfekcji ran oraz do przemywania owrzodzeń. Warto płukać nim jamę ustną podczas anginy. Kąpiel z wykorzystaniem naparu z dąbrówki pomaga przy infekcjach bakteryjnych, zwłaszcza miejsc intymnych. W znakomity sposób sprawdzi się również przy walce ze świądem.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.