Daglezje – charakterystyka, odmiany, zasady pielęgnacji

Daglezje to drzewa iglaste. Drzewo to słynie z tego, że jest jednym z najszybciej rosnących na całym świecie. Z tego względu osiąga imponujące rozmiary. Dodatkowym atutem jest nietypowy, bardzo estetyczny wygląd. Koronę me regularną, stożkowatą, igły zielone i pachnące. Istnieje do 8 gatunków tej rośliny. W Polsce jest jednym z najbardziej cenionych drzew. Co sprawia, że daglezja jest taka popularna? Jakie są jej odmiany i zasady pielęgnacji?

Ogólna charakterystyka

Drzewo to może rosnąć do naprawdę imponujących rozmiarów. Z tego względu lepiej sprawdzi się w większych ogrodach. Tylko niektóre gatunki rosną na niższe wysokości i nadają się do mniejszych ogródków. Bez wątpliwości to drzewo potrzebuje dużo przestrzeni. Wtedy też rozwija się prawidłowo i wygląda bardzo estetycznie.

Daglezja jest drzewem zimozielonym. Należy do rodziny sosnowatych. W sposób naturalny rośnie w Ameryce Północnej, Japonii, Chinach i na Tajwanie. W tych rejonach porasta lasy i jest istotnym elementem krajobrazu. Jeśli chodzi o Polskę to daglezja sadzona jest w ogrodach, parkach i zieleńcach. Oprócz funkcji dekoracyjnej ma też inne zastosowania. Jej drewno jest bardzo cenne i wykorzystuje się je w budownictwie. Rośnie szybko, dlatego jest ekonomicznym źródłem drewna. Z daglezji pozyskuje się też olejki eteryczne i żywicę. Liście tego drzewa niegdyś zastępowały kawę. W Polsce najpopularniejszym gatunkiem jest daglezja zielona.

Jak wygląda daglezja zielona?

Daglezja zielona jest przede wszystkim bardzo majestatyczna. W odpowiednich warunkach może urosnąć nawet do 100 metrów wysokości. Jej korna ma bardzo harmonijny wygląd. Przyjmuje kształt regularnego, szerokiego stożka. W przypadku starszych drzew korona staje się nieco mniej regularna i bardziej rozłożysta. Z daleka może przypominać świerk. Pień jest prosty i dość gruby. Kora jest twarda i ma czerwonobrązowy kolor. Igły są zielone i błyszczą, a na spodzie mają woskowaty nalot. Ich cechą charakterystyczną jest wydzielanie przyjemnej woni. Zapach igieł daglezji jest lekko cytrusowy. Igły są miękkie, nie kłują. Daglezja posiada też szyszki o jasnobrązowym kolorze.

Gatunki i odmiany daglezji

Najczęściej spotykanym okazem w Polsce jest daglezja zielona. Dzieje się tak ze względu na jej wytrzymałość na niskie temperatury. W Ameryce Północnej spotyka się gatunki: daglezja zielona oraz daglezja wielkoszyszkowa. W Japonii występuje odmiana japońska. Istnieje też daglezja meksykańska, a także daglezja chińska.

Daglezja zielona dzieli się na dwa podgatunki: jedlicę zieloną (menziesii subsp. menziesii) oraz daglezję sinąDrugi podgatunek jest nieco mniejszy od typowej daglezji zielonej. Może osiągać do około 40 metrów wysokości. Cechuje się też mniejszym wzrostem. Nazwa daglezja sina pochodzi od koloru igieł. Igły tego podgatunku mają niebieskawe zabarwienie. Daglezja sina jest też znacznie odporniejsza na mróz i suszę. Odmiana zielona ma różne odmiany, które nieco się od siebie różnią. Fletcheri to odmiana karłowata. Osiąga ona wysokość do 2 metrów i świetnie sprawdza się w małych ogrodach.

Inne odmiany daglezji

Glauca Pendula ma igły, które są znacznie bardziej niebieskie i osiąga wysokość do 10 metrów. Z odcieniem błękitu na igłach spotykana jest też odmiana Graceful Grace. Rośnie do 3 metrów wysokości. Pendula ma też charakterystycznie zwisające igły. Tylko Gluca Pendula charakteryzuje się srebrzystą poświatą na igłach. Odmiana Hofman osiąga do 4 metrów wysokości. Jej igły mają intensywnie niebieski nalot. Korona tej odmiany jest wąska i subtelnie zwisa. Odmiana Holmstrup ma koronę zwartą. Im jest starsza, tym bardziej regularny ma kształt.

Jak należy dbać o daglezję? Jakie są warunki jej uprawy?

Uprawa i pielęgnacja

Uprawa daglezji nie należy do najtrudniejszych. Jeśli jednak chcemy, aby drzewo rosło wysoko, było majestatyczne i zdrowe, to warto zadbać o kilka aspektów. Przede wszystkim drzewo to lubi żyzne gleby. Najlepiej sprawdzi się próchnicze podłoże, o lekko kwaśnym odczynie pH. Gleba powinna być dość wilgotna, ale nie podmokła. Nie sprawdzi się też piaszczyste podłoże. Na takich glebach mogą rozwijać się szkodliwe dla daglezji choroby. Na zbyt podmokłych terenach roi się też od niebezpiecznych szkodników.

Jeśli sadzimy daglezję w ogrodzie, to warto wokół niej rozsypać ściółkę. Pozwoli to na zatrzymanie wzrostu chwastów i utrzymanie wilgoci w glebie. Drzewa te lubią stanowiska słoneczne. Dobrze radzą sobie też w półcieniu. Mogą również rosnąć na stanowiskach zacienionych. Drzewa te są jednak tak wysokie i tak szybko rosną, że łatwo im zapewnić słoneczne miejsce. Dobrze sobie radzą w nadmorskim klimacie, bowiem sprzyja im wilgotne powietrze. Również w bardziej suchych miejscach dadzą sobie radzę.

Są one bardzo wysokie i okazałe, dlatego należy starannie wybrać miejsce ich sadzenia. W związku ze swoim majestatycznym wyglądem dobrze sprawdzą się jako soliter. Można je też sadzić w większych grupach. Mogą stanowić też atrakcyjne tło dla innych drzew, krzewów i roślin. Są niezbędnym elementem ogrodów piętrowych. Niższe odmiany daglezji można sadzić w mniej przestrzennych ogrodach. Warto pamiętać o tym, że daglezje nie lubią zanieczyszczeń. Nie powinno się ich sadzić w pobliżu ruchliwych ulic i fabryk.

Uprawa i pielęgnacja

Ta roślina dobrze znosi przesadzanie. Można ją zatem najpierw zasadzić drzewo w jednym miejscy, a potem wybrać inne. Warto jednak pamiętać, że można przesadzać tylko młode okazy. Przesadzone drzewo musi być regularnie podlewane i mieć stale wilgotne podłoże. Dobrze też znosi zimno. Szczególnie starsze drzewa mają dużą mrozoodporność. Młodsze okazy należy odpowiednio zabezpieczać na zimę. Warto ją okryć warstwą jutowego albo bawełnianego materiału. Plastikowe okrycia nie są odpowiednie, gdyż roślina nie może w nich oddychać. Najbardziej mrozoodporna jest daglezja sina. W naszym kraju to właśnie ona poradzi sobie najlepiej.

Uprawa i pielęgnacja: przycinanie

Drzewa te należy przycinać raz do roku. Najlepszym okresem jest wczesna wiosna albo koniec lata. Są to następujące miesiące: luty, marzec, sierpień, wrzesień. Dzięki przycinaniu można nadać koronie atrakcyjny wygląd. Pędy powinno się przycinać o 1/3 długości. Czasem pędy przycina się aż o połowę.  Nie należy przycinać drzew młodszych, niż dwa lata. Młode drzewka nie potrzebują też formowania, gdyż same w sobie tworzą bardzo atrakcyjne i harmonijne kształty. Nie powinno się też formować tych odmian, których pędy są zwisające. W przypadku odmian o zwisających pędach wciąż należy wykonać cięcie sanitarne. Ważne jest, aby odcinać chore, zniszczone i liche gałązki. Należy też usuwać te pędy, które przemarzły albo uschły.

Roślinę tę można przycinać nieco bardziej swobodnie przez pierwsze 15 lat. Po tym okresie nie można tego robić zbyt intensywnie. Radykalne cięcie może spowodować choroby. Jeśli jednak jakieś pędy chorują, to należy je bezwzględnie usunąć. Chrobry mogą przenieść się na całe drzewo. Do cięcia gałązek najlepszy będzie ostry sekator. Uprawa i pielęgnacja tego drzewa nie jest trudna. Bez problemu można go hodować amatorsko.

Zastosowanie w ogrodzie

Daglezje
Źródło: Pixabay.com

Daglezja zielona jest drzewem, które wyjątkowo dobrze sprawdza się jako soliter. Niektórzy próbują też robić z niej żywopłot. Nie jest ona jednak do tego najodpowiedniejsza. Tylko karłowata odmiana może sprawdzić się w tej roli. Należy jednak wtedy regularnie i niezbyt radykalnie skracać i formować drzewa. Nie można tego robić zbyt szybko. Decydując się na daglezję lepiej wykorzystać ją jako pojedynczą roślinę albo tło dla innych roślin.

Niektórzy decydują się na zakup daglezji w okresie świątecznym. Może ona bowiem pełnić rolę choinki. Warto kupić niewielki okaz w donicy, a gdy nadejdzie odpowiednia pora, zasadzić go w ogrodzie. Drzewo to może też pełnić rolę ściany ochronnej. Wysokie i rozłożyste drzewa doskonale ochronią dom i ogród przed wiatrem. Mniejsze okazy warto sadzić przy oczkach wodnych i na skalniakach. Nadadzą one ogrodom wyjątkowego charakteru. Drzewo to pasuje do ogrodów o charakterze naturalistycznym. Jest to okaz o leśnym charakterze. Dzięki niemu nasze przydomowe podwórko stanie się nieco dzikie i leśne. To atrakcyjny i łatwy w uprawie gatunek drzewa.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.