Dalia kwiaty – odmiany, warunki uprawy

Do jednych z najpopularniejszych roślin uprawianych w polskich ogrodach zaliczane są dalie georginie. Doskonale radzą sobie zarówno w gruncie, jak i odpowiednio dużych pojemnikach. Większość osób uważa, że dalia kwiaty to roślina, której ojczyzną jest Polska. Tymczasem okazuje się, że dalie pochodzą z Meksyku. Dzisiaj popularne są na całym świecie. Wielość odmian, a tym samym kształtów, kolorów i wielkości sprawia, że każdy znajdzie okaz odpowiedni do swojego ogrodu. Jak dbać o dalie, aby w naszym ogrodzie czuły się naprawdę dobrze?

Jakie stanowisko dla dalii wybrać, aby uprawa się powiodła?

Największą ozdobą dalii są kwiaty różniące się kształtem, kolorem i wielkością. To właśnie dla nich rośliny te wprowadzamy do swojego ogrodu. Aby jednak dalie odwdzięczyły się nam obfitym kwitnieniem, należy przede wszystkim zapewnić im odpowiednie stanowisko. Wybierając stanowisko warto uwzględnić rozmiar rośliny. Wybierać można bowiem zarówno spośród odmian karłowych, jak i tych, które osiągają naprawdę znaczne rozmiary. Te mniejsze można z powodzeniem posadzić razem z niewysokimi roślinami. Jeśli decydujemy się na te duże, musimy pamiętać, że dalia ogrodowa potrafi skutecznie zagłuszyć mniejsze od siebie okazy. To właśnie dlatego warto sadzić ją w pobliżu niewysokich drzew liściastych, które są doskonałym tłem dla dalii. Zapewnią one także ochronę przed wiatrem, który – jeśli tylko będzie wystarczająco silny – może łamać kruche pędy.

Dalie ogrodowe dahlia to rośliny, które najlepiej sadzić w miejscu nasłonecznionych. Słońce sprzyja zawiązywaniu pąków, sprawia więc, że rośliny będą naprawdę obficie kwitły. Należy także pamiętać, że dalia ogrodowa nie lubi suchego podłoża. Dlatego w upalne dni roślinę należy obficie podlewać. W przeciwnym razie jej liście będą więdły, będzie ona także wiązać zdecydowanie mniej pąków. Nie bez znaczenia jest także gleba, na której rosną rośliny. Dalie ogrodowe dahlia najlepiej czują się na stanowiskach żyznych, na których gleba jest dobrze przepuszczalna. Warto jednak pamiętać, że sadzonki dalii świetnie przyjmują się również na gorszych glebach. UWAGA: stanowisko nie może być podmokłe. W przeciwnym razie kłącza mogą zacząć gnić.

Jak sadzić dalie?

Dalie to rośliny jednoroczne. Oznacza to, że sadzonki dalii na stałe miejsce mogą trafić najwcześniej na koniec kwietnia. Jeśli już po posadzeniu na miejscu nadchodzą przymrozki, należy je okryć, używając do tego celu agrowłókniny. Sadzonki dalii odmian karłowych sadzimy co około dwadzieścia – trzydzieści centymetrów. W przypadku tych dużych zachowujemy odstęp między siedemdziesiąt a osiemdziesiąt centymetrów.

Kłącza muszą być umieszczone na takiej głębokości, aby zasypała je warstwa ziemi o grubości około pięciu centymetrów. Jeśli zależy nam na tym, aby dalie zakwitły zdecydowanie szybciej, warto posadzić je w marcu w pojemniku. Następnie umieścić w pomieszczeniu z dostateczną ilością światła. Należy jednak pamiętać, że przed posadzeniem na stałe miejsce trzeba je zahartować, wynosząc na zewnątrz na dzień, a zabierając do pomieszczenia, kiedy noce są jeszcze zbyt zimne.

Czy dalie georginie wymagają nawożenia?

W przypadku dalii bardzo ważne jest regularne nawożenie. Każda dalia dekoracyjna to roślina charakteryzująca się bardzo dużym zapotrzebowaniem na takie składniki pokarmowe jak potas oraz fosfor. Szczególnie dużo dalie potrzebują ich w okresie zawiązywania pąków kwiatowych, co oznacza, że po nawozy sięgać należy od wiosny aż do lipca. To gwarancja sukcesu w uprawie pięknych, regularnie pojawiających się kwiatów.

W przypadku dalii sięgać można zarówno po nawozy sztuczne, jak i naturalne. Ich wybór w centrach ogrodniczych, oferujących również nasiona oraz cebulki, jest naprawdę ogromny. Bardzo ważne jest, aby wystrzegać się nawozów azotowych. Wprawdzie przyczynią się one do intensywnego wzrostu rośliny, ale jednocześnie osłabiają jej kwitnienie. Dobrym zabiegiem przed posadzeniem dalii jest wzbogacenie podłoża. W tym celu warto sięgnąć po nawozy organiczne, na przykład oborniki, pamiętając jednak, aby nie przesadzać z ich ilością.

Jak rozmnażać dalie georginie?

Dalie ogrodowe dahlia to rośliny, które można bez najmniejszego problemy rozmnażać. Najłatwiej zrobić to, dzieląc karpy przed posadzeniem. Należy jednak pamiętać, aby powstałe w ten sposób rany odpowiednio zabezpieczyć. Można wykorzystać do tego węgiel drzewny. Bez trudu udaje się w przypadku dalii również sadzonkowanie. Z rośliny matecznej, którą posadziliśmy w lutym bądź marcu pobiera się sadzonki, których długość powinna wynosić około dziesięć centymetrów. Najlepiej, jeśli uda się pozyskać sadzonki z tak zwaną piętką. Końce trzeba umieścić w ukorzeniaczu, a następnie w pojemniku z podłożem, które powinno charakteryzować się odpowiednią przepuszczalnością.

Doniczki należy przykryć, pamiętając jednak o tym, aby regularnie je wietrzyć i podlewać. Korzenie pojawiają się po maksymalnie trzech tygodniach. Dostępne są odmiany dalii, które bez trudu można rozmnożyć przez nasiona. Decydując się na taką metodę, należy jednak pamiętać, że rośliny mogą nie powtarzać cech, które miała roślina mateczna. W ten sposób można jednak uzyskać dalie georginie o ciekawych barwach kwiatów.

Uprawa dalii bez tajemnic – co ze szkodnikami i chorobami?

Uprawa dalii ogrodowych powinna uwzględniać również ochronę przed szkodnikami. O ile dalie ogrodowe dahlia są dość rzadko atakowane przez choroby, to w sezonie letnim mogą pojawić się na nich mszyce. Stanowią one bardzo duże zagrożenie dla zdrowia sadzonek i mogą znacznie zahamować ich wzrost, a także ograniczyć wiązanie kwiatów. Interwencję należy podjąć jak najszybciej.

Najrozsądniej jest sięgnąć po chemiczne środki ochrony roślin, które świetnie radzą sobie ze zwalczaniem mszyc. Dostępne są także preparaty ekologiczne, w przypadku których nie trzeba martwić się ich wpływem na przykład na pszczoły czy żyjące w okolicy koty. Jeśli jednak na roślinie znajduje się już prawdziwa inwazja tych owadów, środki ekologiczne mogą okazać się niewystarczające. W deszczowe lata dalie są narażone na szarą pleśń.

Dalie bez tajemnic – jakie grupy dalii wyróżniono?

Mówiąc o daliach, warto pamiętać, że rośliny te dzieli się na trzy podstawowe grupy. Są to dalie:

  • pojedyncze;
  • pełne;
  • półpełne.

Do tych pierwszych zalicza się dalie, których kwiaty składają się z jednego okółka płatków języczkowych. W środku znajdują się niewielkie kwiaty rurkowe. Odmiany zaliczane do dalii pojedynczych są najczęściej niskie, a ich kwiaty nie są zbyt duże. Idealnie nadają się na niskie rabaty. Największą popularnością wśród właścicieli ogrodów cieszą się dalie pełne, których kwiaty są niezwykle atrakcyjne. Jeśli chodzi o to, jakie odmiany wybrać, to warto postawić między innymi na Garden Party oraz Ognisty Ptak. Na uwagę zasługuje również chociażby Kwiat jabłoni, czyli dalia zaliczana do pomponowych.

Jakie odmiany wybrać?

Dalia kwiaty
źródło: freepik.com

Liczba dostępnych odmian dalii jest obecnie ogromna. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wiele osób zastanawia się nad tym jakie odmiany wybrać. Tak naprawdę wiele zależy od naszego indywidualnego gustu, a także kompozycji, z którą zamierzamy stworzyć z dalią w roli głównej. Do ciekawych i zasługujących odmian zaliczają się między innymi:

  • Classic Rosamunde – jest to dalia peoniowa, która charakteryzuje się obecnością dwóch lub więcej okółków kwiatów języczkowych. Ułożone są one wokół środka, który zbudowany jest z kwiatów rurkowych;
  • Polar Ice – to dalia, która zachwyca jasnymi kwiatami o kremowym kolorze. To dobry wybór dla wszystkich szukających roślin odpowiednich wtedy, kiedy chcemy rozjaśnić ciemną rabatę;
  • Painted Madam – to jedna z odmian wysokich, która jest dobrym wyborem na tył rabaty. Zachwyca kwiatami w pomarańczowo – czerwonym kolorze, co sprawia, że doskonale komponuje się z jasnymi roślinami. Można obsadzić ją na przykład białą smagliczną nadmorską, która wydziela delikatny zapach wabiący pszczoły i motyle.

Przedstawione odmiany to oczywiście jedynie niewielki wycinek tego, co znaleźć można w sklepach ogrodniczych oferujących także cebulki i nasiona innych roślin. Warto pamiętać, że w ogromnej ofercie dalii bez trudu znaleźć można te wpisujące się we własny pomysł na ogród.

Dalie to piękne rośliny, których pielęgnacja nie stanowi większego problemu. Wiele osób, które mają doświadczenie z ich uprawą podkreśla, że największa trudność dotyczy tego, jakie odmiany wybrać. Jest ich bowiem tak wiele, a do tego są tak piękne, że wiele osób chciałaby mieć w swoim ogrodzie je wszystkie. Dalia dekoracyjna to roślina, która nikogo nie zawiedzie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.