Dendrobium nobile – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Dendrobium to jeden z łatwiejszych storczyków w uprawie. Jest polecany osobom początkującym. Charakteryzuje się licznymi kwiatami, które wyrastają na grubym pędzie kwiatostanowym. Dendrobium szlachetne wymaga okresu spoczynku, a co za tym idzie, prawidłowych warunków środowiska, aby mógł ponownie zakwitnąć. A kwitnie często i długo. Poniżej opis rośliny oraz ciekawe porady eksperta odnośnie do pielęgnacji i uprawy storczyków krok po kroku. Dodatkowo informacje o chorobach i szkodnikach, które można spotkać na dendrobium.

Pochodzenie storczyków

Storczyki są roślinami epifitycznymi. Oznacza to, że rosną one na innych gatunkach drzew, ale nie prowadzą pasożytniczego trybu życia. Wzrost na dużej wysokości pozwala im doskonale konkurować z innymi gatunkami o światło słoneczne. Materia organiczna na drzewach jest źródłem wielu związków pokarmowych dla storczyków. Roślina wodę czerpie dzięki specjalnym korzeniom powietrznym, które pokryte są białym nalotem. W lasach tropikalnych, w których storczyki dendrobium naturalnie występują, jest wysoka wilgotność powietrza i dość duża temperatura. To stwarza idealne warunki życia dla kwitnących epifitów. W domu lub w mieszkaniu należy stworzyć podobne siedlisko dla roślin.

Tropikalna roślina z licznymi kwiatami — dendrobium nobile

Ten rodzaj storczyka występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Najczęściej spotykane są kwiaty białe lub żółte. Niektóre kwiaty mogą mieć kropeczki lub plamki, co dodaje im uroku.

Roślina tworzy liczne, ale mniejsze kwiaty niż popularny storczyk. Kwiatami dendrobium nobile zachwycają się hodowcy, którzy krzyżują rośliny, aby uzyskać barwne i oryginalne okazy. Roślina tworzy pędy, które mogą równocześnie zakwitać. Dendrobium nobile kwiatami obsypuje się zwykle na początku wiosny, często powtarza kwitnienie jeszcze przed zimą. Liście są miękkie, wydłużone i liczne. Wyrastają z pseudobulwek.

Roślinę można dzielić poprzez podział organów podziemnych lub poprzez keiki, które tworzą się na pędach kwiatostanowych. Szybsze efekty otrzymuje się z rozmnażania bulwek. Miniaturowe roślinki na pędach rosną dość wolno.

Wymagania storczyków dendrobium nobile Lindl

Storczyki są specyficznymi roślinami, które nie potrzebują zwykłego podłoża. Ziemia kwiatowa może przyczynić się do braku kwitnienia lub gnicia dendrobium. Storczyki potrzebują specjalnej mieszanki podłóż. W skład jej wchodzi kora, włókna kokosowe, mech torfowiec. Inne dodatki to węgiel drzewny i odkwaszony torf.

Odpowiednie podłoże do storczyków to główny wymóg uprawy epifitów tropikalnych. Bardzo ważna jest też właściwa temperatura, która powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza. Niska temperatura może hamować wytwarzanie kwiatów lub skracać długość kwitnienia.

Uprawa i pielęgnacja dendrobium wymaga też wysokiej wilgotności powietrza. Wilgotność w otoczeniu roślin można zwiększyć na parę sposobów:

  • zastosowanie nawilżacza powietrza w okolicy korzeni roślin,
  • postawienie doniczki na podstawce z keramzytem i z wodą,
  • zraszanie roślin,
  • położenie wilgotnego ręcznika na kaloryferze.

Jakie jeszcze wymagania zapewnić storczykom?

Storczyki wymagają specjalnych pojemników do uprawy. Jest to związane z procesem fotosyntezy, która zachodzi również w korzeniach rośliny. Zawierają one chlorofil, powinny mieć dostęp do światła słonecznego. Z tego względu tropikalne epifity, jakimi są storczyki, sadzi się w przeźroczystych osłonkach. Dendrobium nobile tworzy pseudobulwy. To organy, z których wyrastają liście oraz pędy kwiatostanowe. Ten rodzaj storczyka wyjątkowo może rosnąć w zwykłej doniczce lub w osłonce.

Warunki świetlne są również istotne w przypadku prawy storczyków szlachetnych. Właściwa pielęgnacja dendrobium powinna obejmować optymalne nasłonecznienie. Roślina doskonale czuje się na parapetach wschodnich i zachodnich. Południowe okno może być niebezpieczne, gdyż naraża liście rośliny na przypalenie, zwłaszcza w okresie letnim.

Jak podlewać storczyki — porady eksperta

Dendrobium nobile Lindl
Źródło: pixabay.com

Storczyki potrzebują regularnego nawadniania. Mają specyficzne i bardzo przepuszczalne podłoże. Dlatego woda lana od góry szybko przesiąka. Metodą polecaną przez ekspertów i przez hodowców jest zamaczanie roślin. Sygnałem, że storczyk potrzebuje wody, jest biała barwa korzonków powietrznych. Należy włożyć roślinę do pojemnika z wodą i potrzymać przez parę minut. Do wody można użyć odżywki do roślin kwitnących. W okresie spoczynku storczyki szlachetne podlewa się rzadko, w tym czasie nie używa się też nawozów. Co jakiś czas roślina może trafić pod prysznic, pomoże to zmyć kurz z liści oraz nieco odświeży storczyka. Warto robić to po przekwitnięciu.

Nawożenie dendrobium — krok po kroku

Nawozy do storczyków występują w kilku formach. Może być dozownik ze skoncentrowanym preparatem, który wtyka się do podłoża. Odżywka jest dostarczana powoli. Dostępna jest również mgiełka do roślin, którą spryskuje się liście i korzenie. Ten sposób nawożenia jest polecany szczególnie do rodzaju Phalaenopsis, z racji specyfiki budowy korzenia. Istnieją też płynne odżywki, które można dodawać do wody i w sposób tradycyjny podlewać roślinę.

Cięcie storczyków — ciąć czy nie ciąć? Oto jest pytanie!

Przycinanie roślin to dość kontrowersyjna kwestia. Są dwie szkoły. Jedna mówi, aby obcinać pędy po przekwitnięciu, a druga twierdzi, że należy zaczekać z zabiegiem. Porada eksperta to czekanie. Roślina tworzy często nowe kwiaty na starym pędzie. Dzieje się tak, kiedy ma idealne warunki wzrostu. Sygnałem, że roślina wyprodukuje nowe kwiaty, jest zielony pęd. Storczyki mogą kwitnąć ponownie wielokrotnie na łodydze, często zdarza się też, że wytwarzają na niej keiki. Są to miniaturki roślin, z których powstanie nowy storczyk.

Dendrobium szlachetne również tworzy liczne keiki, to dobry sposób na rozmnażanie rośliny. Pędy przycina się na dwa węzły od dołu, jeśli zwiędną lub staną się przesuszone. Bardzo możliwe, że roślina przechodzi w stan spoczynku. Nowymi kwiatami dendrobium nobile zachwyci po chwili wytchnienia. W czasie odpoczynku warto roślinę przenieść w zaciszne miejsce,  ograniczyć podlewanie i nawożenie.

Zagrożenia w uprawie dendrobium szlachetnego (Dendrobium nobile Lindl)

Uprawa i pielęgnacja dendrobium obejmuje również ochronę przed chorobami oraz przed szkodnikami. W uprawie domowej często pojawiają się wełnowce. Walka z nimi polega na zastosowaniu środka ochrony roślin lub mechanicznym zmywaniu szkodnika. Wełnowiec jest charakterystyczny, ma biały, woskowy nalot, który upodabnia go do kłaczka waty. Ma płaskie ciało o niewielkich rozmiarach i często kryje się w pochwach liściowych lub w podłożu. Mechaniczna walka z nim wymaga regularnej lustracji i usuwania szkodników. Można robić to za pomocą wacika nasączonego spirytusem lub denaturatem. Rośliny mogą być atakowane przez grzyby, które powodują zgorzele i plamistości.

Choroby grzybowe można zwalczać za pomocą środków ochrony roślin lub preparatów wzmacniających odporność. Z domowych preparatów ekspert poleca wywar z czosnku. Niektóre szkodniki interesują się kwiatami dendrobium nobile. Są to na przykład przędziorki. Drobne owady nie lubią wilgotności powietrza i pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest sucho. Powodują nieestetyczne plamki na płatkach korony. Podniesienie wilgotności krok po kroku zlikwiduje problem z pajączkami.

Dendrobium szlachetne — kompozycje i zastosowanie roślin

Dendrobium nobile Lindl to roślina, która można być sadzona w doniczce lub z innymi roślinami. Tworzy ciekawe kompozycje w naczyniach z mchem lub z drewnem. Można uprawiać ją bez obecności podłoża, w koszach. Nadaje się też do wiązanek, z tego powodu jest często wykorzystywana we florystyce. Kwiatami dendrobium nobile zachwycają się panny młode oraz bukieciarki z całego świata. Są to bardzo trwałe rośliny. Idealnie sprawdzą się jako prezent na dzień matki lub dla babci, która lubi rośliny. To najlepszy gatunek dla początkujących miłośników roślin, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę oraz kolekcję. Roślina wybaczy wiele błędów oraz jest dość cierpliwa względem podlewania i nawożenia.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.