Derenie – odmiany, charakterystyka, warunki uprawy

Derenie to przede wszystkim rośliny ozdobne. Chętnie hodujemy je w ogrodach. Porastają też parki i alejki. Choć są roślinami o charakterze dekoracyjnym, to mają też inną funkcję. Ich owoce mają właściwości zdrowotne. Jakie są najpopularniejsze odmiany? Jak je uprawiać i pielęgnować? Jak wykorzystać zbawienny wpływ ich owoców?

Derenie. Ogólna charakterystyka

Derenie to niezwykła dekoracja ogrodu przez cały rok. Dereń to krzew, który rośnie do 10 metrów wysokości. Pochodzi z Europy i Azji. Większość gatunków ma bardzo rozłożysty kształt. Ich korona jest gęsta, składa się z liści i niewielkich, mających żółtą barwę kwiatów. Kwiatostany przypominają baldachimy. Kwitnienie przypada na marzec. Owoce dereni są okrągłe, niekiedy owalne, ale przy tym niewielkie. Mają błyszczący kolor. Miąższ owoców jest soczysty, a smak nieco cierpki.

Istnieje około 50 gatunków tej rośliny. Ich drewno można wykorzystać do wyrobu mebli. Cechuje się niezwykłą wytrzymałością. Niektóre gatunki są roślinami bardzo miododajnymi. W Polsce najczęściej występuje dereń jadalny.

Popularne gatunki i odmiany

Dereń jadalny osiąga wysokość 3 metrów. Okres kwitnienia przypada na maj, a owocowania na sierpień. Owoce spotykane są aż do września. Owoce dereni jadalnych mogą być żółte, czerwone, czarne i różowe. To rodzaj rośliny, która stanowi dekorację ogrodu przez cały rok. Dereń biały rośnie tak samo wysoko, jak jego poprzednik. Kwiaty są białe, owoce również. Owoce mają okrągły kształt i niebieski nalot. Pędy tego gatunku są czerwone, a liście są zielone, ale żółkną jesienią. Zimą przybierają kolor czerwony. Dobrze się dzięki temu komponują z zimowymi ogrodami, stanowiąc dominantę kolorystyczną.

Dereń kousa to krzew rosnący do 6 metrów wysokości. Ma szerokość 4 metrów, tworząc dość rozłożystą roślinę. Jest stożkowaty, a po paru latach nieco kulisty. Owoce mają jasnoczerwony kolor. Liście zimą przybierają kolor pomarańczowy, wpadający w czerwień. Kwiaty są różowe, czasami białe. Dereń rozłogowy Flavimera jest niezwykłą dekoracją ogrodu. Zawdzięcza to dość nietypowym pędom. Zimą pędy są żółte. Mają lekko pomarańczową poświatę. Rośnie do około 2 metrów wysokości.

Polecane gatunki i odmiany

Jakie jeszcze są polecane gatunki i odmiany dereni?

Dereń świdwa Midwinter Fire jest bardzo dekoracyjny. Jego korona jest rozłożysta, rośnie do 2 metrów wysokości. Osiąga aż 2 metry szerokości. Pędy ma żółte, pomarańczowe i czerwone. Stąd jego nazwa. To dereń o bardzo kolorwych pędach. W słońcu przypomina płomienie. Kwiaty są białe, a owoce granatowe. Kwitnie w maju.

Dość wysoki jest dereń pagodowy. Osiąga aż 8 metrów wysokości. Kwiaty są białe, a kwiatostany płaskie. Liście mają jasnoczerwony kolor w czasie zimowych pór. To dekoracja ogrodu przez cały rok. Czerwień na tle zimowego krajobrazu wygląda niezwykle estetycznie. Jego owoce są czarne. Mają niebieskie odcienie. Dereń kwiecisty ma czerwone kwiaty. Czasem występują kwiaty o barwie różowej. Kwitną w kwietniu i maju. Ten rodzaj osiąga do 4 metrów wysokości.

Do małych ogrodów polecane gatunki i odmiany to te niższe. Taki jest dereń kanadyjski. Ma zaledwie 30 centymetrów wysokości. Dereń głowiasty jest znacznie większy. Sprawdzi się w większym ogrodzie. Może osiągnąć 12 metrów wysokości. Owoce tego gatunku wyglądają jak poziomki. Kwiaty są białokremowe. W ogrodzie o barwnym charakterze najlepiej sprawdza się derenie o kolorowych pędach. Do ogrodów nieco bardziej stonowanych warto wybrać gatunki mniej barwne.

Derenie. Uprawa

Jeśli roślina ma być dekoracją ogrodu przez cały rok, to należy o nią odpowiednio zadbać. Na szczęście większość gatunków jest łatwa w uprawie. Derenie radzą sobie i w miejscach bardzo nasłonecznionych i tych, w których nie ma za wiele słońca. Dość dobrze znoszą niskie temperatury. Najlepiej sadzić je wiosną albo jesienią. Wtedy gleba jest odpowiednio nawodniona, a temperatury nie są zbyt niskie i zbyt wysokie. Przesuszoną roślinę warto umieścić w wodzie na kilka godzin. Po tym czasie należy ją włożyć do ziemi. 

Kwitnący dereń
Źródło: Pixabay.com

Jak sadzić derenie?

Najpierw należy przekopać ziemię. Warto pozbyć się chwastów, trawy i dużych grud ziemi. Następnie należy wykopać dołek. Korzenie muszą się w nim swobodnie zmieścić. W dołku umieszczamy sadzonkę i przysypujemy ją ziemią. Gleba powinna być próchnicza, bogata w składniki pokarmowe. Jeśli nie jest zbyt żyzna, to warto dodać do niej nawóz. Najlepiej nawozić nawozem organicznym. Sprawdzi się obornik.

Należy starannie wybrać miejsce sadzenia. Można je sadzić zarówno pojedynczo, jak i w większych grupach. Derenie ozdobne dobrze sprawdzają się jako żywopłoty. Gatunki, które osiągają większe rozmiary powinny być sadzone w odpowiedniej odległości od drzew i budynków. Warto rozważnie wybrać miejsce, gdyż derenie nie lubią przesadzania. Może je to uszkodzić, a nawet doprowadzić do uschnięcia.

Derenie. Cięcie i pielęgnacja

Jeśli chcemy, aby derenie były dekoracją w ogrodzie, to należy zadbać o odpowiednie cięcie. Najlepiej ciąć derenie wiosną. Cięcie dereni nie należy do zabiegów trudnych. Należy przede wszystkim odcinać pędy chore i porażone. Powinno się też usuwać pędy bardzo słabe. Raz na kilka lat można wykonać ogólne cięcie. Wtedy przycinamy całą roślinę o jakieś 20 centymetrów. Można też wykonać cięcie formujące. Należy zaprojektować wygląd rośliny i przyciąć te pędy, które są niepotrzebne. To szczególnie ważne w przypadku żywopłotów. Derenie są roślinami chętnie sadzonymi w tej formie. Wtedy należy zadbać o to, aby żywopłot był równy.

Te derenie, które same się formują nie wymagają takiego rodzaju cięcia. Wtedy należy usuwać tylko chore i zniszczone pędy. Cięcie dereni najlepiej przeprowadzić za pomocą ostrego sekatora, co pozwoli uniknąć przypadkowego uszkodzenia rośliny. Cięcie dereni pozwala na rozwój młodych, jaskrawych pędów. Derenie ozdobne mają wtedy wyjątkowo dekoracyjny charakter i intensywne barwy.

Odcięte gałązki można wykorzystać jako element dekoracyjny do domu. Wystarczy je włożyć do wazonu i cieszyć się ich urokiem. Szczególnie, że mogą przybrać naprawdę różne barwy i łatwo je dopasować do każdego wnętrza.

Derenie i ich zastosowanie

Jakie jest zastosowanie dereni? Przede wszystkim derenie ozdobne mają funkcję dekoracyjną. Można je sadzić osobno i w większych grupach. Sprawdzą się w każdym ogrodzie. Jest wiele różnych gatunków, które mają kolorowe pędy. Można wybrać derenie zielone, czerwone, żółte, a nawet niebieskawe. To czyni je wyjątkowo atrakcyjnymi.

Ich zaletą jest to, że zachowują swoje barwy zimą. To wyjątkowa cecha, która sprawia, że są niezbędnym elementem wystroju zimowego ogrodu. Wprowadzają dużo życia do szarych zimowych pejzaży. Na tym jednak ich funkcja się nie kończy.

Właściwości dereni

Derenie mają owoce o właściwościach zdrowotnych. Można je wykorzystać w kuchni. Popularna jest nalewka z dereni. Dereniówka charakteryzuje się intensywnym aromatem i nieco cierpkim smakiem. Owoce są słodko-kwaśne i można jeść je na surowo. Derenie owocują dość obficie. Owoce można dodawać do ciast, deserów i mięs. Mają dużo witamin i minerałów.

Wspomagają działanie układu pokarmowego. Derenie mają też liście i korę o farmakologicznym zastosowaniu.

Owoce wspomagają działanie układu krwionośnego. Działają korzystnie w terapii na niedokrwistość. Maja też działanie przeciwzapalne i ściągające. Regularne spożywanie owoców dereni wspomaga pracę organizmu i zwiększa odporność. Działają też moczopędnie. Warto je stosować w chorobach układu moczowego.

Biorąc pod uwagę ich wielofunkcyjność, derenie są pożądanymi roślinami w naszych ogrodach. Ubarwią ogród feerią barw przez cały rok, dodadzą smaku i aromatu naszym potrawą i wspomogą działanie naszych organizmów. Stare derenie, których chcemy się pozbyć będą cennym źródłem drewna. Można z nich samodzielnie wykonać meble, stolik, ławeczkę ogrodową. Do tego odpowiednie są większe odmiany, które bardziej od krzewu przypominają drzewa.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.