Dlaczego filtr do wody musi być zanurzony?

Artykuł sponsorowany.

Dzbanki i butelki filtrujące stopniowo zyskują coraz większą popularność, wypierając z domów i miejsc pracy napoje w jednorazowym plastiku. Ta zdrowa, ekologiczna i wydajna alternatywa dla wody butelkowanej wykorzystuje specjalnie spreparowane wkłady węglowe z orzecha kokosowego. Jak one działają i dlaczego w butelce filtrującej Dafi filtr powinien być zanurzony?

Jak powstaje filtr węglowy w butelce?

Sercem każdej butelki Dafi jest niewielki filtr wykonany zwykle z przetworzonego włókna kokosowego. Produkcja wkładu zaczyna się od karbonizacji. Materiał służący za bazę jest podgrzewany do bardzo wysokiej temperatury (nawet 650°C) w obojętnej atmosferze. Dzięki temu możliwe jest wykształcenie się sztywnego szkieletu, z którego zostanie uformowany wkład.

Drugim krokiem produkcji filtra jest tzw. zgazowanie materiału, czyli poddanie go działaniu pary wodnej lub dwutlenku węgla pod ciśnieniem. Zwykły węgiel przekształca się wtedy w tzw. węgiel aktywowany.

Wskutek przeprowadzenia obu procesów istotnie wzrasta powierzchnia czynna wkładu. W produktach komercyjnych może ona sięgnąć nawet 3 300 m2/g produktu. To ta niezwykła właściwość sprawia, że filtry do dzbanków i butelek są tak wydajne.

Czy filtr w butelce Dafi musi być zanurzony?

Sam filtr umieszczany jest w plastikowej kapsule, którą następnie trzeba zamontować w pojemniku. Bardzo ważne jest, aby wkład użytkować zgodnie z zasadami podanymi przez producenta na opakowaniu. Inaczej oczyszczanie wody nie będzie przebiegało w pełni skutecznie.

W większości przypadków przed pierwszym użyciem konieczne będzie kilkukrotne przepłukanie filtra. W tym celu wystarczy napełnić dzbanek lub butelkę i opróżnić ją, np. podlewając rośliny. Przepłukanie wkładu służy jego odpowietrzeniu i sprawia, że będzie działał w pełni efektywnie.

Równie ważne, jak przepłukiwanie, jest stałe trzymanie filtra pod wodą. Wszystkie wkłady zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mieć stały kontakt z wilgocią. Dzięki temu powierzchnia węgla aktywowanego zapewnia właściwą absorpcję zanieczyszczeń.

Filtr do wody

Podkreślając walory swoich produktów, producent wskazuje, że okazjonalne odsłanianie wkładów nie wpływa znacząco na ich walory użytkowe. Warto jednak nie robić tego zbyt często, aby móc cieszyć się z każdego filtra do butelki jak najdłużej.

Jeżeli przez pewien okres nie korzystasz z butelki lub dzbanka (np. z powodu tygodniowego wyjazdu służbowego lub wakacji), usuń z pojemników filtr i schowaj go w chłodnym i ciemnym miejscu, z dala od padających promieni słonecznych. Pozostawienie wkładów na nasłonecznionym parapecie może znacząco obniżyć ich wydajność.

Przed czym chroni filtr węglowy?

Filtry węglowe w pojemnikach Dafi składają się z kilku warstw, z których każda jest odpowiedzialna za powstrzymywanie innego rodzaju zanieczyszczeń:

  • górna pokrywa zapewnia wstępną filtrację mechaniczną i usunięcie największych zabrudzeń. Specjalnie wyprofilowana konstrukcja sprawia, że woda może bez trudu przepływać do kolejnych warstw;
  • drobna siateczka filtrująca usuwa zawiesiny unoszące się w wodzie, np. płyn do mycia naczyń, który przez przypadek dostał się do butelki;
  • warstwa żywicy jonowymiennej przede wszystkim zatrzymuje minerały (głównie magnez i wapń), które tworzą kamienny osad w AGD;
  • warstwa węgla aktywnego to najważniejsza część każdego filtra. To ona usuwa z wody herbicydy, pestycydy, chlor, pozostałości leków. Przy okazji sprawia, że woda ma neutralny smak i zapach.

Po przejściu przez wszystkie aktywne warstwy woda jest powtórnie filtrowana mechanicznie. W ten sposób każdy filtr Dafi usuwa ponad 90% wszystkich zanieczyszczeń.

Gdzie kupić butelkę Dafi?

Zarówno butelki, dzbanki, jak i same filtry najlepiej kupować bezpośrednio od producenta lub w certyfikowanych sklepach partnerskich. To pewność dużego wyboru rodzajów filtrów oraz pojemności samych naczyń, a także jakości i kompatybilności poszczególnych elementów.

Promocyjne oferty produktów marki Dafi znajdziesz m.in. w sklepie Filtrosfera. Sprawdź butelkę Dafi 0,5 litra wraz z kompletem filtrów pod adresem https://filtrosfera.pl/butelka-filtrujaca-do-wody-kranowej-dafi-05l-mietowa-plus-7-filtrow-plus-4-nakretki.

Jeżeli chcesz kupować filtry w sklepie stacjonarnym, upewnij się, że są one hermetycznie zamknięte. To pewność, że będą w pełni skuteczne. Sprawdź też, czy pasują do naczynia, z którego korzystasz.

Używanie filtra do butelki w sposób zgodny z zaleceniami producenta to nawet 150 litrów czystej, smacznej wody z każdego wkładu. W ten sposób zadbasz o środowisko i obniżenie bieżących wydatków.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.