Dlaczego krzew Manuka nazywany jest drzewem życia ?

Na świecie istnieje wiele roślin, które nazywane są drzewami życia czy magicznymi drzewami. Wszystkie one charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami. Większość z nich posiada cenne surowce odżywcze czy zdrowotne. Takim rodzajem rośliny jest na przykład baobab czy drzewo chrzanowe. Do tej grupy zalicza się również krzew manuka. Dlaczego?

Czym dokładnie jest krzew manuka? Jak wygląda jego charakterystyka? Dlaczego roślina nazywana jest drzewem życia? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Jakie właściwości i zastosowanie ma krzew manuka?

Właściwości

Liście rośliny, o której mowa w tym artykule, bogate są w olejki eteryczne. Działają więc w sposób ściągająco i przeciwzapalnie. Oprócz tego znacznie zmniejszają skurcze żołądka oraz napięcie kończyn. Ponad to liście mają też wiele innych właściwości leczniczych i zdrowotnych. Krzew manuka w wielu przypadkach zapobiega rozwojowi drobnoustrojowych chorobotwórczych, jest również naprawdę silnym antyoksydantem. Znacząco też przyspiesza gojenie się ran.

Krzew manuka bardzo często jest wykorzystywany przy leczeniu tak zwanego trądziku pospolitego. Właśnie przez wzgląd na silne działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz gojące.

Niegdyś liście manuka, hodowanego w ogrodach, stosowane były jako okłady na rany. Sok wykorzystywano jako środek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy.

Zastosowanie

Dzisiaj liście z tego krzewu stosuje się przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym. Tworzy się w niego kosmetyki oczyszczające skórę i kremy nawilżające. Oprócz tego z liści powstaje herbata bogata w witaminy. Poprawia ona znacząco funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Tak samo często z krzewu produkuje się olejki eteryczne, znajdujące zastosowanie w kosmetyce. Podstawowe zastosowania to na przykład:

  • Tonik do twarzy. Produkuje się go z liści manuka. Tonik tonizuje skórę twarzy. Polecany jest głównie osobom z cerą trądzikową oraz przetłuszczającą się. Tonik taki wykazuje również działanie normalizujące.
  • Krem nawilżający. Ten kosmetyk również produkuje się z liści krzewu. Krem będzie regulował gruczoły łojowe i zmniejszał nadmierne przetłuszczanie się skóry.
  • Pasta oczyszczająca. Chodzi w tym przypadku również o produkt do twarzy. Oczyszcza ona skórę twarzy z nadmiaru sebum i złuszcza martwy naskórek.

Jak właściwie wygląda manuka i co warto o nim wiedzieć?

Krzew manuka to bardzo okazała wiecznie zielona roślina. Może dorastać do dwóch metrów wysokości. Właśnie z powodu jej wysokości niektórzy twierdzą, że roślina to drzewo. Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości jest to obsypujący się różowo-białymi kwiatami krzew. Kwitnie on jedynie cztery tygodnie Inną jego cechą wyróżniającą są również jego wąskie zielone liście.

Dlaczego manuka jest krzewem wyjątkowym?

Manuka jest też wyjątkową rośliną pod innym względem. Jest symbolem narodowym Nowej Zelandii. Jednak to nie wszystko. Warto wiedzieć bowiem, że to roślina, która nie ulega przekształceniom na przestrzeni wielu lat. W praktyce oznacza to, że się nie krzyżuje. To krzew, który wykorzystuje się w wielu dziedzinach życia. Wiedzą o tym przede wszystkim mieszkańcy terenów, na których krzew manuka rośnie naturalnie.

Skąd wzięła się nazwa drzewa herbacianego?

Odpowiedź jest prosta. Niegdyś z krzewu parzono herbatę. Wierzono, że taki napar zapobiega między innymi szkorbutowi. Dziś taka herbata jest niezwykle popularna, również w naszym kraju. Napój obfituje w wiele witamin oraz minerałów. Składniki te zbawiennie wpływają na układ odpornościowy człowieka i trawienie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi dostrzega właściwości herbaty z manuki. Dzisiaj taki produkt znajduje się właściwie w każdym większym sklepie zielarskim, a czasem nawet w „zwykłym supermarkecie”.

Dlaczego krzew nazywany jest drzewem życia?

Dlatego, gdyż jest to roślina, która posiada zdolność do życia w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach. Chodzi tutaj o obszary wielkiej suszy i gleby, na której tak naprawdę nie wyrosłoby nic innego. Mimo tych ciężkich warunków roślina, jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest ciągle zielona. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, iż krzew ten nazywany jest drzewem życia, jedynie na obszarach Nowej Zelandii, a więc w swoim naturalnym środowisku.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.