Dlaczego nie warto oszczędzać na urządzeniu grzewczym?

Wybierając urządzenie grzewcze, należy myśleć przyszłościowo. Wymiana kotła lub budowa nowej kotłowni nie jest czynnością, którą powtarzamy co roku, tylko wieloletnią inwestycją. W tym miejscu pojawia się pytanie, jak długą i czy warto inwestować w droższe urządzenie, nowsze technologie i alternatywne źródła energii. Razem z ekspertami firmy Vaillant przedstawimy skutki oszczędności na urządzeniu grzewczym oraz podpowiemy, w co warto inwestować, a co może być niepotrzebnym wydatkiem.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego przy zakupie urządzenia grzewczego liczy się jakość serwisu i montażu,
  • czemu bardziej od kosztów zakupu liczą się koszty eksploatacji,
  • w jaki sposób ograniczyć koszty zakupu urządzenia.

Najważniejszą funkcją urządzenia grzewczego, jakim może być kocioł gazowy, powietrzna pompa ciepła lub kocioł stałopalny, jest utrzymanie komfortowej temperatury w całym pomieszczeniu. Przy spadku temperatury o kilka stopni lub przepływie zimnego powietrza odczuwamy znaczący dyskomfort. Powodem takich nieprawidłowości może być awaria urządzenia lub jego niepoprawna praca, które mogą wynikać z niskiej jakości sprzętu lub błędów w montażu i doborze.

Wysoka jakość montażu i serwisu

Jakość urządzenia oraz dostępność serwisu są zatem pierwszymi kwestiami, na które musimy zwrócić uwagę. Nie zawsze cena urządzenia świadczy o jego jakości, jednak w wielu przypadkach niezawodne urządzenia kosztują więcej. Za tą ceną bardzo często kryją się inne udogodnienia, takie jak obsługa pozakupowa oraz dostępność serwisu.

Wybór instalatora jest bardzo ważny –  w tej kwestii również nie należy kierować się ceną robót, a jakością wykonania instalacji. Bezbłędnie zrobiona instalacja zapewni długą żywotność urządzenia oraz jego poprawną pracę. Niewłaściwie wykonana może wykończyć nawet najlepszy sprzęt. Instalacja jest szczególnie ważna w przypadku pomp ciepła. Odpowiedni dobór materiałów, średnic oraz komponentów wydłuży żywotność, ale również zminimalizuje koszty eksploatacji.

W związku z tym zachęcamy do kontaktu z autoryzowanymi instalatorami, którzy odbyli szkolenia organizowane przez firmę Vaillant i są w stanie na miejscu zweryfikować możliwości zastosowania poszczególnych technologii.

Dostępność serwisu oraz części zamiennych pośrednio wliczona jest w cenę urządzenia. Szybkość reagowania oraz możliwość wykonania każdej naprawy w szybkim czasie z nowymi częściami doceniamy dopiero w przypadku awarii. O ile instalator, który montował urządzenie, może być dostępny, to części zamienne nie zawsze. Rozwiązaniem firmy Vaillant jest wewnętrzny serwis, który zawsze posiada części zamienne oraz umożliwia łatwą dostępność zewnętrznym instalatorom oraz serwisantom.

Koszt eksploatacji a koszt zakupu urządzenia grzewczego

Koszt eksploatacji zależy od wielu kwestii. Pierwszą z nich jest rodzaj urządzenia, a drugą – jego sprawność. Koszt ogrzewania pompą ciepła w większości przypadków będzie niższy niż kotłem gazowym, chociaż koszt zakupu i montażu może być większy. Warto dokładnie przekalkulować te dwie opcje i wybrać najlepszą dla siebie. Bardzo często dwa urządzenia tego samego typu mają zupełnie inną sprawność. Tańsze urządzenia o niższej sprawności generują wyższy koszt eksploatacji.

Wybierając urządzenie grzewcze, zwróćmy uwagę na jego klasę efektywności energetycznej. Tylko urządzenia posiadające wysoką klasę ERP uzyskują dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Zachęcamy do skorzystania z dotacji na wysokiej jakości urządzenie w ramach tego programu.

Niezależnie od tego, jakie urządzenie wybierzemy, musimy zwrócić uwagę na jego nastawy. Zobaczmy, jakie mamy możliwości sterowania. Ogrzewanie z produktami firmy Vaillant oparte jest na inteligentnym sterowniku mulitMATIC VRC 700, który zawsze dba o komfort użytkownika niezależnie od sytuacji. Inteligentny system pracy oznacza maksymalne wykorzystanie energii zgodnie z wymaganiami użytkownika przy najniższych kosztach.

Wspomnieliśmy już o tym, że warto zwrócić uwagę na wybór komponentów – szczególnie na izolację przewodów. Temat jest bardzo często pomijany, jednak nie możemy na nich oszczędzać. Poprawnie wykonana termoizolacja rur oraz odpowiednio dobrane średnice izolacji znacząco obniżają koszt eksploatacji. Czynnik grzewczy cały czas przepływa przez przewody i jeśli nie są one izolowane, spadek temperatury jest znaczący. Można to zauważyć szczególnie wyraźnie przy cyrkulacji ciepłej wody. Zasobnik szybko się wychładza, przez co czas przygotowania ciepłej wody użytkowej się wydłuża.

Z czego możemy zrezygnować? Sposoby na oszczędności

W przypadku nowo wybudowanego domu kluczowy jest rodzaj instalacji. Wybór ogrzewania podłogowego i rezygnacja z grzejników oznacza niższą temperaturę w instalacji, dzięki czemu podnosi się sprawność pompy ciepła oraz zwiększa kondesacja w kotle gazowym. Jeśli już mamy ogrzewanie podłogowe, warto zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy sterownia temperaturą w każdym pomieszczeniu. Wiąże się to z dodatkowymi siłownikami, sterownikami oraz (w przypadku pompy ciepła) buforem i niekiedy dodatkową pompą obiegową. Bezwładność ogrzewania podłogowego jest duża, przez co zmiany temperatury w pomieszczeniu nie są tak szybko odczuwalne jak w przypadku ogrzewania grzejnikami.

Nie warto również budować skomplikowanych instalacji z dużą ilością pomp obiegowych. Większość urządzeń posiada wbudowaną pompę obiegową, która będzie odpowiednia dla naszego budynku. Prostota instalacji zawsze bardzo dobrze się sprawdza.

Warto zainteresować się tematem taryf energetycznych oraz wybrać odpowiednią taryfę przystosowaną do naszego budynku. Dobranie taryfy do trybu życia domowników może obniżyć rachunki za prąd oraz gaz.

Nie kupujmy urządzeń o dużej mocy, jeśli tego nie potrzebujemy. Koszt zakupu takiego urządzenia jest wyższy, a możliwość odbioru ciepła ograniczona przez instalację. Bardzo często urządzenia te pracują z minimalną mocą, co może zmniejszyć ich żywotność. Podczas wyboru urządzenia grzewczego warto zatem skonsultować się z instalatorem lub producentem.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.