Dlaczego wolimy zakupy przez internet?

Już 73% Polaków robi zakupy w internecie. Ten odsetek rośnie z każdym rokiem. Polacy ewidentnie przekonali się do internetowych zakupów, o czym może świadczyć fakt, że wartość branży e-commerce w naszym kraju osiągnęła magiczny pułap 100 miliardów złotych. Można zaryzykować tezę, że przynajmniej w niektórych kategoriach zakupowych Polacy preferują zakupy w sieci ponad sklepami stacjonarnymi. Jakie czynniki o tym decydują?

Zalety internetowych zakupów oczami konsumentów

Według badania e-commerce w Polsce 2020 przeprowadzonego przez Genius spośród ponad 28 mln polskich internautów aż 73% dokonuje zakupów w sieci. 72% spośród nich kupuje wyłącznie w polskich sklepach internetowych, natomiast 30% korzysta również z zagranicznych serwisów. Jakie czynniki najbardziej zachęcają konsumentów do zakupów w sieci?

Najwięcej, bo aż 82% respondentów zwróciło uwagę na możliwość dokonywania zakupów przez całą dobę. To ważna przewaga handlu internetowego na tradycyjnym. Obowiązki zawodowe i rodzinne utrudniają odwiedzanie stacjonarnych sklepów przynajmniej od poniedziałku do piątku. Wiele osób czas na spokojne zakupy dokonywane przy pomocy laptopa bądź smartfona ma dopiero wieczorem lub w niedzielę.

Niemal równie istotny, bo wskazany przez 78% respondentów jest brak konieczności jechania do sklepu w celu dokonania zakupów. Oznacza to w praktyce, że konsumenci szanuję swój wolny czas, mając go do dyspozycji niewiele. Do wizyt w stacjonarnych punktach sprzedaży z pewnością zniechęcają ewentualne kolejki, a swoje mogła zdziałać także pandemia.

72% badanych zwraca uwagę na nieograniczony czas wyboru. Robiąc zakupy w sieci można na chwilę się od nich oderwać, aby później powrócić do przeglądania produktów lub do swojego koszyka zakupowego. W sklepach stacjonarnych decyzję na ogół podejmujemy szybciej, właśnie pod presją czasu, ale także innych klientów, którzy również pragną obejrzeć towar.

Potencjał do dalszego rozwoju branży e-commerce

Szacuje się, że w kolejnych latach wartość branży e-commerce wciąż będzie rosła. W czym można doszukiwać się jego potencjału? W tym samym badaniu zapytano respondentów o czynniki, które mogłyby ich skłonić do częstszego robienia zakupów online. Ponad połowa badanych zwróciła uwagę na niższe koszty dostawy, niższe niż w tradycyjnych sklepach ceny, a blisko połowa postulowała wprowadzenie większej liczby zniżek dla osób kupujących przez internet. Właściciele biznesów e-commerce z pewnością są dobrze zorientowani w potrzebach klientów, dlatego właśnie w tych obszarach można wkrótce spodziewać się zmian.

Wygodne dostawy i bezpieczne płatności motorem napędowym sprzedaży

Analizując czynniki decydujące o tym, że Polacy polubili zakupy online, należy jeszcze wspomnieć dwa mechanizmy decydujące o wygodzie konsumentów. Pierwszym są szybkie dostawy towaru realizowane do paczkomatów lub przez tradycyjnych kurierów. Użytkownicy mają świadomość, że kupując w e-sklepach nic nie tracą, bo zakupy zazwyczaj docierają do nich w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych.

Drugim motorem napędowym dla branży e-commerce z całą pewnością są dynamicznie rozwijające się płatności mobilne, oferowane na polskim rynku przez operatorów, między innymi Przelewy24. Rozwiązania takie jak BLIK, błyskawiczne płatności kartą, szybkie przelewy online, płatności odroczone czy e-raty pomagają konsumentom w podejmowaniu decyzji zakupowych i wygodnym sfinalizowaniu transakcji.

Więcej na temat branży e-commerce i płatności elektronicznych można przeczytać na stronie operatora: https://www.przelewy24.pl/.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.