Do czego wykorzystuje się płyty drewniane?

Drewno jest powszechnie wykorzystywanym materiałem budowlanym, cenionym za estetyczny wygląd, trwałość oraz szczególne właściwości. Drewniana może być konstrukcja budynku, wykończenie wnętrza albo taras, ale w zależności od zastosowania trzeba wybrać odpowiedni rodzaj materiału. Do czego nadawać się będą popularne płyty drewniane?

Drewniane płyty klejone

Są to płyty robione z litego drewna, sklejane w specjalnych prasach i łączone na „kreskę” lub  mikrowczepy. Ten drugi sposób jest tańszy, a jeśli chodzi o parametry, to płyta z mikrowczepami nie odbiega od płyt łączonych na „kreskę”. Jest odporna na wyginanie, nie pęka i nie jest podatna na paczenie. Materiał ten można wykorzystać do produkcji mebli, półek, wykańczania schodów oraz podłóg,. Płyty klejone sosnowe , do kupienia na Siekierki.com.pl, są w kolorze naturalnym, ale można pomalować je na dowolny kolor

Płyty HDF i MDF

Są to nowoczesne materiały budowlane, które produkuje się z wyselekcjonowanych włókien drzewnych, łączonych specjalnymi środkami klejącymi i utwardzającymi. Płyty tego typu mają jednorodną gęstość, przez co są bardzo łatwe w obróbce i mają dobre parametry wytrzymałościowe.

Płyty HDF są twardsze, dlatego służą często jako materiał na panele podłogowe, można też robić z nich meble. Płyty MDF mają średnią gęstość i są wykorzystywane przede wszystkim do wykańczania wnętrz oraz przy produkcji mebli. Jeśli płyty MDF i HDF są stosowane na widoku, można je dla lepszego efektu polakierować albo wykończyć ozdobną okleiną.

Sklejka

To wysokiej jakości materiał zrobiony z cienkich warstw drewna ułożonych w różnych kierunkach. Sklejkę produkuje się z różnych gatunków drewna, także z drzew egzotycznych. Jest ona bardzo wytrzymała, a zarazem giętka, dzięki czemu można jej nadawać wymyślne kształty.

Płyty OSB

OSB to płyta wiórowa, w której zawartość drewna wynosi około 90 procent. Do wytworzenia płyty OSB wykorzystuje się starannie wybrane pnie drzew, co przekłada się na wysoką jakość tego materiału. Płyta OSB z oznaczeniem 3 albo 4 jest odporna na wilgoć, można z niej budować pokrycia dachowe, ściany i podłogi, stosować na zewnątrz. Płyty OSB 1 i OSB 2 służą do wykańczania wnętrz.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.