Dobry ekogroszek workowany

Wybór odpowiedniego ekogroszku nie jest wcale tak łatwy, jak mogłoby się nam wydawać. Nie wystarczy wziąć jakiegokolwiek węgla, bo może się to zakończyć przesypywaniem paliwa w podajniku, co powoduje ogromne straty finansowe i bałagan.

Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby wykorzystać jak najlepiej możliwości swojego kotła, dzięki doborowi odpowiedniego paliwa.
Zacznijmy od tego, dlaczego warto wybrać ekogroszek workowany. Choć mogłoby się wydawać, że to tylko wygoda, wcale tak nie jest. Zasilanie swojego pieca powtarzalnym paliwem zaoszczędzi nam sporo problemów, ponieważ sama jakość węgla to jedno, a drugą kwestią są odpowiednie parametry działania pieca. Jeśli już dobierzemy odpowiedni ekogroszek, ustawimy częstość podawania węgla i moc dmuchawy, to najlepiej jest zasilać piec takim samym paliwem.

Jak spala się dobry ekogroszek?

Kupując piec na ekogroszek z podajnikiem zazwyczaj chcemy zapewnić sobie stałą temperaturę w ogrzewanym budynku, czy lokalu, a także odciążyć się z obowiązku częstego zaglądania do kotłowni. Jeśli jednak nie wybierzemy dobrze, to piec może przesypywać węgiel, albo produkować podczas pracy kłopotliwe spieki żużlowe. Jakość paliwa ma tu zasadnicze znaczenie, ponieważ dobry ekogroszek workowany powinien pozostawiać minimalną ilość tzw. spieków. To oznacza, że odpadem powstałym po zużyciu paliwa powinien być popiół, który jest gładkim proszkiem, a nie zbite masy.

Dobry ekogroszek workowany, czyli jaki?

Ekogroszek workowany, który wybierzemy powinien mieć wysoką kaloryczność, którą znajdziemy na opakowaniu. Jest to wartość podana w megadżulach (MJ). Ponadto, węgiel nie powinien być zbyt mokry, jego wilgoć całkowita nie powinna przekraczać 10-15 procent. Warto jednak zwrócić uwagę na coś, co mogłoby wydawać się błahe, czyli sam worek. Niestety, ekogroszek niskiej jakości jest także często fatalnie pakowany. Worki nie wytrzymują ciężaru węgla, przez co zdarza im się pękać, a to sytuacja niekoniecznie przyjemna. Rozsypany w kotłowni ekogroszek to nic przyjemnego dla palącego w piecu, a jeśli powierzchnia nie jest czysta, to może zdarzyć się, że taki węgiel będziemy musieli wyrzucić.

Jak rozpoznać dobry ekogroszek?

Niestety, nie ma jednej metody na to, aby już na etapie zakupu sprawdzić, czy ekogroszek będzie paliwem wysokiej jakości. Tu potrzebna jest próba, czyli po prostu spalenie takiego ekogroszku w kotle. Oczywiście nie bez znaczenia będą tutaj ustawienia pieca. Przy zmianie ekogroszku warto zweryfikować, czy podajnik i dmuchawa pracują z odpowiednią częstotliwością.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.