Docieplanie dachu krok po kroku

Artykuł partnera.

Jeśli dostrzegasz zbyt duże rachunki za ogrzewanie i klimatyzowanie domu, a jednocześnie nie jest Ci obca kondycja naszego środowiska naturalnego, sprawdź, czy termoizolacja Twojego budynku jest wystarczająca. Czy nie powinieneś ocieplić ścian, stropów lub zainteresować się izolacją poddasza? Aby ułatwić Ci decyzję, podpowiadamy, jak przeprowadza się docieplanie dachu krok po kroku.

Czy termoizolacja dachu jest ważna?

Specjaliści szacują, że poprzez źle izolowany dach budynku uciekać może nawet 25% ciepła. Są to znaczne straty, które łatwo dostrzec w rachunkach za energię. Dlatego konieczne jest zapewnienie właściwej termoizolacji nie tylko ścian i fundamentów, ale też poddasza. Jak podkreślają eksperci działającej w całym województwie podkarpackim firmy budowlano-wykończeniowej Buszta Izolacje Celulozowe z Przemyśla, ocieplenie dachu materiałem termoizolacyjnym ważne jest nie tylko w nowych inwestycjach, ale także w starszych budynkach, szczególnie wybudowanych jeszcze w zeszłym wieku.

Wybór materiału i metody izolacji

Pierwszym krokiem termomodernizacji jest wybór najlepszego materiału izolacyjnego. Na rynku dostępne są takie produkty jak styropian, materiały izolacyjne z wełny mineralnej lub celulozowej oraz poliuretan do ocieplania pianą. Kolejnym etapem przed przystąpieniem do prac jest wybór najskuteczniejszej metody. Dostępna jest metoda klasyczna, polegająca na układaniu odpowiednio przyciętych płyt termoizolacyjnych oraz nowoczesna technologia natryskowa umożliwiająca izolację termiczną pianą PUR lub włóknem celulozowym.

Jak wygląda metoda natryskowa?

Przy ocieplaniu dachów celulozą, jest ona wprowadzana w przestrzenie budynku drogą nadmuchu za pomocą specjalnych wdmuchiwarek. Jest to prosty proces, niewymagający wnoszenie materiału do domu i jego przycinania. Do izolacji podłóg, ścian, sufitów oraz ocieplania poddaszy stosuje się ten sam rodzaj włókien celulozowych, niezależnie od grubości izolacji. Profesjonalne firmy świadczące usługi ocieplania celulozą dysponują specjalistycznymi pojazdami z zamontowanymi agregatami do wdmuchiwania wełny celulozowej. Agregat pozostaje na zewnątrz budynku. Operator ustawia wąż w odpowiedniej pozycji i obsługuje urządzenie poprzez sterowanie radiowe. Wełna celulozowa doskonale przylega do konstrukcji budynku. Włókna celulozowe zbijają się i tworzą jedną wielką, matę izolacyjną, pozbawioną szczelin. Zapewnia to bardzo dobrą izolację cieplną. Warto na koniec zaznaczyć, że celulozowy materiał izolacyjny jest odporny na wilgoć i nie traci swoich właściwości mimo zmian temperatury.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.