Dom czy mieszkanie – który zakup bardziej się opłaci?

Własny kąt to coś, o czym marzy każda rodzina, rozpoczynająca wspólne życie. Nie wszyscy jednak mają jasną wizję, jaki rodzaj lokalu będzie dla nich najlepszym wyborem, przynajmniej na początkowym etapie planowania. Czy dom z ogrodem okaże się spełnieniem marzeń? A może warto raczej zastanowić się nad zakupem mieszkania w bloku?

Dom na własność – poczucie wolności

Wśród oferowanych przez agencje nieruchomości na sprzedaż domy wolnostojące cieszą się szczególnym powodzeniem. To zupełnie zrozumiałe – bycie właścicielem domu wiąże się z szeregiem zalet. Przede wszystkim jest to przestrzeń, w której sami dyktujemy warunki, w jakich chcemy przebywać, urządzając swoje otoczenie tak, by nam odpowiadało. By przeprowadzić remont, nie musimy pytać o zgodę spółdzielni ani sąsiadów. Mamy też gwarancję, że nad głową nie rozpocznie się nam zaraz huczna impreza – chyba, że jesteśmy rodzicami nastolatka.

Z drugiej jednak strony kupno domu to równocześnie duża odpowiedzialność. Stan techniczny budynku i terminowość kolejnych napraw będą zależały tylko od nas. Dlatego bardzo ważne jest, by przy porównywaniu ofert nieruchomości na sprzedaż zadawać agentom konkretne pytania o wszystkie istotne instalacje w budynku. Ta dodatkowa trudność nie zmienia jednak faktu, że dla osób, które pragną większej niezależności, dom często stanowi najwłaściwszy wybór.

Własne mieszkanie – zalety, ale i ograniczenia

A czy kupno mieszkania okaże się lepszym pomysłem? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Tu liczą się najbardziej indywidualne potrzeby danej rodziny. W dużym, przestronnym mieszkaniu możemy spokojnie zamieszkać z 2 dzieci i zwierzętami, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Jednak warto pamiętać, że za zapewnienie sobie odpowiedniej przestrzeni życiowej możemy niejednokrotnie sporo zapłacić. Dotyczy to zwłaszcza cen, jakie osiąga typowe mieszkanie w dużym mieście, w atrakcyjnej lokalizacji.

Poszukując tego typu nieruchomości na sprzedaż, przyglądajmy się uważnie ofertom renomowanych agencji – może się zdarzyć, że znajdziemy wśród nich prawdziwą cenową perełkę! Rodziny z dziećmi decydują się na ogół na wybór mieszkania w mieście, jeżeli rodzicom zależy, by dzieci miały blisko do renomowanych szkół i na zajęcia dodatkowe. Jednak poza korzyściami wynikającymi z rozbudowanej infrastruktury czy odgórnie prowadzonych napraw mieszkania posiadają też wady. Te na ogół wiążą się z zachowaniem sąsiadów, nad którym nie możemy sprawować kontroli. Przykrych niespodzianek w tym zakresie możemy w pewnym stopniu uniknąć, robiąc przed zakupem swego rodzaju wywiad środowiskowy.

Artykuł powstał we współpracy z www.maxon.pl

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.