Domowa konfitura z truskawek

Czy Ty też idąc do sklepu lub na rynek zauważasz coraz więcej truskawek, malin i borówek? Tak, to znak. Wiosna i lato zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie sezon na owoce jagodowe również. Nie od dziś wiadomo, że faworytem są właśnie truskawki. Naprawdę ciężko znaleźć osobę, która nie skusi się na te pyszne, czerwone owoce – warto zrobić zapas, póki są one dostępne. Zrobienie domowej konfitury jest idealnym sposobem, by móc rozkoszować się nimi później.

Zalety truskawek

Dlaczego właśnie truskawki? Są to jedne z najsłodszych dostępnych owoców. Piękna barwa również nie pozostaje bez znaczenia, gdyż łatwo przyciąga nasz wzrok. Oprócz tego owoce te posiadają mnóstwo walorów zdrowotnych. Są doskonałym źródłem minerałów oraz witaminy C, A, B1 i wielu innych, dlatego są polecane osobom cierpiącym na anemię. Duża ilość pektyn pobudza pracę jelit. Jak większość owoców jagodowych, truskawki mają właściwości przeciwnowotworowe. Obniżają również poziom złego cholesterolu. Krótko mówiąc, każdy z nas powinien spożywać truskawki, by wspomóc swój organizm.

Różnice między konfiturą a dżemem

Gdy decyzja o zrobieniu przetworów została podjęta, pojawia się podstawowe pytanie. Konfitura czy dżem, czym to się właściwie różni? Konfitura jest bardziej intensywna, gdyż charakteryzuje się największą zawartością owoców, ma też ich największe kawałki. W dżemie znajdzie się około dwóch razy więcej cukru.

Tradycyjna domowa konfitura z truskawek – przepis

W internecie czy w książkach można znaleźć wiele przepisów na domową konfiturę z truskawek. Na początek warto zdecydować się na tradycyjny, najprostszy sposób, gdyż jest on używany od lat, a nawet dekad. Będziesz potrzebować:

  1. 1 kg truskawek,
  2. 0,5 kg – 1 kg cukru (zależy to od poziomu słodkości truskawek),
  3. Garnek.

Co dalej?

  1. Dokładnie opłucz wszystkie owoce. Możesz śmiało wrzucić je na sitko lub durszlak i zaserwować im mocny prysznic.
  2. Pozbądź się szypułek.
  3. Większe okazy przetnij na pół.
  4. Umieść truskawki w garnku i zasyp je cukrem. Skąd masz wiedzieć ile cukru użyć? Spróbuj kilku owoców. Jeśli są bardzo słodkie, wsyp 0,5 kg cukru, a jeśli troszkę mniej, wsyp więcej.
  5. Teraz zapomnij o konfiturze na jakiś czas, najlepiej na kilka godzin. Zrelaksuj się, idź na spacer, popracuj, zrób to, na co masz ochotę.
  6. Gdy zauważysz, że truskawki puściły sok, jest to idealny moment, by wrócić do kuchni. Postaw garnek na średnim ogniu.
  7. Gdy dojdzie do wrzenia, zmniejsz ogień.
  8. Pozwól owocom gotować się przez około 30/40 minut.
  9. Od czasu do czasu ostrożnie przemieszaj zawartość garnka, tak by truskawki nie rozpadły się na mniejsze kawałki.
  10. Gdy przetwór ostygnie, powtórz proces gotowania i chłodzenia kilka razy.
  11. Konfitura jest gotowa, gdy jej kolor jest dość ciemny oraz konsystencja jest gęsta.
Konfitura truskawkowa
Źródło: Pexels.com

Konfitura z twistem

Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni, możesz przygotować konfiturę truskawkową na kilka sposobów. 

  1. Cytryna świetnie sprawdza się, by osiągnąć smak słodkokwaśny. Kiedy zasypujesz truskawki cukrem, dodaj świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Podczas gotowania dorzuć resztki cytryn lub zetrzyj ich skórkę.
  2. Kolejne orzeźwiające połączenie to limonka z miętą. Z limonkami postąp tak samo jak w przypadku cytryn. Listki mięty dodaj w trakcie duszenia przetworu.
  3. Ciekawym dodatkiem jest również wanilia. Nada ona głębokiego smaku i zapachu. Wystarczy, że dolejesz kilka kropli aromatu waniliowego do garnka. Możesz też użyć laski wanilii, przeciąć ją na pół, wyskrobać i umieścić zawartość w naczyniu.
  4. Wyjątkową opcją jest limoncello – włoski likier cytrynowy. Dorośli na pewno chętnie spróbują takiej odmiany konfitury. Podczas wlewania likieru do garnka, musisz uważać z ilością.

Sposób na zaoszczędzanie kalorii

Ludzie liczący kalorie, ucieszą się z faktu, iż truskawki są mało kaloryczne. Natomiast z cukrem jest już gorzej. Warto zamienić go na erytrytol – naturalną, niskokaloryczną substancję słodzącą. Interesującym rozwiązaniem jest także mieszanka erytrytolu z daktylami.

Przechowywanie konfitury

Przetwory najlepiej przechowywać w słoikach. Przed przełożeniem konfitury, należy je odpowiednio przygotować, by mieć pewność, iż są one czyste i wyparzone Umieść słoiki w piekarniku, ustaw temperaturę 120 stopni C, wyjmij je po upływie 40 minut.

Pasteryzacja

Kiedy wszystkie słoiczki są już gotowe, a konfitura przełożona, nadchodzi czas na pasteryzację. Dzięki temu przetwory długo zachowają świeżość. Można ją wykonać na kilka sposób, aczkolwiek najprostszy wydaje się ten za pomocą piekarnika.

  1. Na blaszce rozwiń papier do pieczenia.
  2. Ułóż wszystkie słoiki tak, aby nie stykały się ani ze sobą, ani ze ścianami piekarnika.
  3. Nastaw temperaturę 160 stopni C.
  4. Gdy piekarnik osiągnie powyższą temperaturę, zmniejsz ją do 120 stopni C.
  5. Po upływie 30 minut możesz wyjąć słoiki i cieszyć się domową konfiturą z truskawek przez całą zimę.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.