Domowy warzywniak: ogród warzywny dla początkujących

Samodzielnie wyhodowane warzywa to powód do dumy. Dlatego jeśli masz trochę wolnego miejsca w ogrodzie, pomyśl o tym, aby założyć warzywniak. Wbrew pozorom uprawa warzyw nie jest trudna, a przynosi sporo satysfakcji. Dowiedz się, jak urządzić warzywniak, aby już wkrótce móc cieszyć się obfitymi plonami!

Wybór właściwego miejsca

Kluczem do tego, aby uprawa warzyw się powiodła, jest wybór odpowiedniego miejsca na warzywniak. Powinien to być teren:

  • możliwie najbardziej płaski – nie należy uprawiać warzyw na stokach, na pochyłym gruncie, gdyż wtedy będą miały one problem z pobieraniem wody z ziemi,
  • nasłoneczniony – warto założyć warzywniak z dala od drzew i wysokich krzewów. Mogłyby one zasłaniać rosnącym sadzonkom dostęp do światła. Tym samym wzrost warzyw mógłby zostać zahamowany. Ponadto plony z upraw znajdujących się na nasłonecznionych terenach są bardziej soczyste, aromatyczne i mają więcej witamin,
  • znajdujący się blisko ujęcia wody – jeśli chcesz założyć mały warzywniak, to warto, aby znajdował się on w pobliżu domu. Do jego podlewania wystarczy zwykła konewka. Ci, którzy myślą o uprawianiu warzyw i owoców na odrobinę większą skalę powinni zaplanować system nawadniania i przemyśleć zastosowanie zraszaczy. Właśnie dlatego warto urządzić warzywniak w miejscu, gdzie można łatwo doprowadzić wodę,
  • do którego dostępu nie mają domowe zwierzęta – w przydomowym ogródku może być trudno wyznaczyć takie miejsce. Dlatego warto pomyśleć o postawieniu wokół warzywniaka niewielkiego ogrodzenia lub płotu. Domowi pupile mogliby nieumyślnie zniszczyć uprawę, a nawet zjadać rosnące warzywa.

Przygotowanie gruntu i miejsca do uprawy warzyw

Aby warzywa dobrze rosły, ziemia pod uprawę musi być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Natomiast jej odczyn pH powinien wynosić od 6,00 do 7,00. Aby zweryfikować kwasowość gleby, wystarczy użyć pehametru.

Zanim zaczniesz sadzić warzywa, musisz starannie przygotować do tego grunt. Z ziemi powinny zostać usunięte wszystkie chwasty, ale też kamienie i kawałki gałęzi. Podłoże musi zostać też spulchnione. Aby rozluźnić glebę, można użyć zwykłego szpadla. Warto również użyźnić ziemię – np. nawożąc ją kompostem.

Na tak przygotowanym podłożu wyznacz grządki. Pomiędzy nimi zrób ok. 30 cm ścieżki, abyś mógł wygodnie poruszać się po warzywniaku.

Jeśli chciałbyś ułatwić sobie uprawę warzyw i zbierać większe plony, możesz zainwestować w tunel foliowy. Taka konstrukcja jest tania, lekka i postawisz ją samodzielnie. Dzięki niej będziesz mógł bez problemu zapewnić warzywom optymalne warunki do wzrostu.

Warzywa dla początkujących

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z uprawą warzyw, zacznij od posadzenia kopru, pietruszki, rzodkiewki, sałaty czy pomidorków koktajlowych. Jeżeli nie chcesz przygotowywać rozsady, to siejąc nasiona bezpośrednio do gruntu, możesz wyhodować marchewkę, szpinak, warzywa strączkowe.

To, kiedy należy sadzić warzywa, zależy od ich rodzaju:

  • na przełomie marca i kwietnia można zasiać marchewkę, rzodkiewkę, szpinak, pietruszkę,
  • w maju sieje się koper,
  • w drugiej połowie maja można posadzić pomidory – z wcześniej przygotowanej rozsady.

Pielęgnacja uprawy

Warzywa należy regularnie podlewać i dbać o to, aby rosły w odchwaszczonym podłożu. Trzeba też zwracać uwagę na to, czy w warzywniaku nie pojawiły się szkodniki. Aby wesprzeć wzrost warzyw, można nawozić ziemię – warto sięgnąć po mocznik, saletrę amonową lub saletrzak amonowy.

Uprawa warzywniaka może być sposobem na relaks i stać się hobby. Ponadto własne plony będą zdecydowanie zdrowsze od warzyw kupowanych w sklepach. W związku z tym kawałek wolnej ziemi w ogródku warto zamienić w grządki, na których wyrośnie marchew, pietruszka czy pomidory.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.