Domy modułowe o konstrukcji stalowej – co warto o nich wiedzieć?

Budowanie domu z gotowych elementów takich jak stropy czy ściany stało się realne. Dzięki takiej technologii budynki powstają zacznie szybciej i z drobiazgową precyzją, bo w procesie produkcyjnym korzysta się z zaawansowanego parku maszynowego i obliczeń komputerowych.

Skąd taka popularność domów modułowych?

Budownictwo modułowe zyskuje sobie coraz większe zainteresowanie, co widać w  realizacji kolejnych inwestycji. Dlaczego są takie [popularne? Odpowiedź na to pytanie tkwi przede wszystkim w wysokiej jakości prefabrykacji oraz ekspresowej realizacji. Jeszcze do niedawna takie budownictwo kojarzyło się jedynie z barakowymi domkami letniskowymi. Teraz jest zupełnie inaczej. Budując taki dom, zyskujesz gwarancję, ze Twój dom powstanie szybko i będzie komfortowy.

Ważna jest również kwestia ekonomiczna i ekologiczna. Proces budowy jest znacznie skrócony, dlatego zmniejszają się nakłady finansowe. Co więcej, od początku cena inwestycji jest znana i niezmienna przez cały czas jej realizacji. To pozwala zachować komfort psychiczny, co nie jest możliwe w tradycyjnej formie budowania domu. Wystarczy wziąć pod uwagę choćby obecną sytuację z galopująca inflacją. Ceny rosną, dlatego finalny koszt domu może być znacznie wyższy niż zakładano pierwotnie.

Jak budować dom modułowy?

Wyróżnia się dwie technologie, w których budowane są domy modułowe. Pierwsza z nich – szkieletowa- polega na montowaniu w fabryce jedynie konstrukcji budynku, czyli  jego szkieletu. Pozostałe części uzupełnia się na placu budowy. Tam też mają miejsce prace wykończeniowe. Zdecydowanie inaczej powstają domy w technologii modułowej. W tym przypadku większość elementów powstaje z prefabrykatów w fabryce i wystarczy je później połączyć na miejscu budowy. Wiadomo, że ta druga opcja jest znacznie szybsza, ale zarówno jedna, jak i druga ma swoich zwolenników. Jest też możliwość zamówienia domu pod klucz tak jak w tradycyjnej formie przeprowadzania inwestycji budowalnej.

Z czego powstają domy modułowe?

Jest kilka surowców, z których najczęściej budowane są domy modułowe. To przede wszystkim keramzytobeton, czyli kruszywo, które jest wypalane z gliny ilastej. Stanowi połączenie betonu i keramzytu. Materiał ten chwalony jest przede wszystkim za lekkość, energooszczędność i za walory termiczne.

Kolejnym surowcem, ale znacznie rzadziej stosowanym do budowy domów modułowych są płyty drewnopochodne. Konstrukcja takiego dom u powstaje w fabryce, natomiast kolejne elementy są uzupełniane na budowie. Wnętrze takiego budynku wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi, natomiast ściany są izolowane wełną mineralną. W podobny sposób powstają domy modułowe stalowe czy z paneli SIP. Z kolei do celów rekreacyjnych wybiera się domki modułowe małe, które służą np.  jako mieszkania dla turystów. Najczęściej budowane są z kontenerów morskich przerabianych na pomieszczenia mieszkalne.

Ceny domów modułowych są różne. Wiele zależy od materiału użyte do budowy, wielkości domu i sposobu wykończenia. Zanim zdecydujesz się na budowę takiego domu, zastanów się, jaką technologię i surowce wybrać. Przejrzyj gotowe projekty na stronach internetowych lub w katalogach producentów. Podlicz koszty i zacznij realizować swoje marzenie o własnym, przytulnym domu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.