Dracena deremeńska – opis, warunki uprawy i zasady pielęgnacji

Dracena jest rośliną, którą najczęściej spotykamy w domach. Służy ona ozdobie naszych wnętrz. Można ją spotkać w biurowcach, szklarniach, ogrodach zimowych. Jej liście mają bardzo dekoracyjny charakter. Jej cechą charakterystyczną jest to, że jest wiecznie zielona. Cieszy się dużą popularnością ze względu na walory estetyczne. Jest też łatwa w uprawie. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Dobrze znosi domowe warunki. Jest przystosowana do naszego klimatu. Zimowe warunki i krótki czas ekspozycji na słońce nie powodują uszkodzenia rośliny. Jak pielęgnować dracenę? Na co należy zwrócić uwagę? Do jakich wnętrz pasuje?

Dracena deremeńska. Ogólna charakterystyka

Dracena pochodzi z Afryki. Do Polski przywędrowała jako kwiat doniczkowy. Nie występuje naturalnie. Nie ma odporności na mróz, więc nasze warunki klimatyczne jej nie odpowiadają. Dracena deremeńska ma sztywny pień, który jest wniesiony i dość gruby. Widoczne są na nim pozostałości po liściach. Na szczycie pnia wyrastają liście, tworząc coś na kształt gęstej, zielonej rozety. Są długie i mają zaostrzone końce. Łukowato zwisają w dół. Jest to roślina wieloletnia. Może osiąga do 100 centymetrów wysokości. Niektóre z odmian mają na liściach różnobarwne paski. Dracena deremeńska jest też nazywana wonną albo fragrans.  

Roślina Dracena fragrans

Dracena wonna ma cechę charakterystyczną, którą jest jej przyjemny i delikatny zapach. Niektórzy nazywają ją drzewem szczęścia. Odnosi się to do pewnej legendy. Dotyczy ona wojownika zakochanego w córce kapłana. Wojownik, aby móc poślubić dziewczynę, musiał wykonać powierzone mu zadanie. Polegało ono na wyhodowaniu na wbitym w ziemię pniu liści. Jego miłość sprawiła, że na patyku wyrosło drzewo. Niektórzy uważają, że dracena przynosi szczęście w miłości. Jest rośliną o dość szerokich liściach. Dlatego pełni bardzo dekoracyjną funkcję. Pasuje do różnych stylów wnętrzarskich. Można ją wykorzystać we wnętrzach o różnej wysokości.

Choć dracena dorasta do 1 metra wysokości, to może osiągnąć większe rozmiary. Wiele zależy od tego, jak jest uprawiana i pielęgnowana. W ogrodach botanicznych dracena może osiągać nawet kilka metrów wysokości. Jeśli w domowym zaciszu zapewnimy jej odpowiednie warunki, to odpłaci się dużą wysokością. Liście mocno się rozgałęziają. Robią to same, tuż po okresie kwitnienia. Stare liście znikają, by współtworzyć pień. Na ich miejsce pojawiają się nowe.

 Dracena. Pielęgnacja i odmiany

Dracena deremeńska ma kilka odmian. Najpopularniejszą z nich jest massangeana. Charakteryzuje się szerokimi liśćmi o ciemnozielonej barwie. Przez ich środek przebiegają żółte pasy. To nadaje jej bardzo dekoracyjnego charakteru.

Inną odmianą jest Lemon Lime. Na liściach znajdują się pasy w kolorze limonkowo-żółtym. Na środku występują smugi o jasnej barwie. Najczęściej są one białe. Liście tej odmiany są dosyć szerokie.

Yellow Coast ma liście jasnozielone. Zdobią ją pasy w kolorze złocistym, które są podłużne i szerokie, przebiegają przez środek liścia.

Victoria to odmiana, w której żółte są tylko obrzeża liści. Liście są szerokie i zielone.

White Jewel ma liście ciemnozielone. Pokryta jest białymi paskami. Występują one po bokach blaszki. Na środku przebiega biała smuga.

Malaika ma liście ciemnozielone. Przez środek szerokiego liścia przebiega żółty pasek.

Twist jest bardzo gęstą odmianą. Liście porastają gęsto, są szerokie i długie. Układają się w spirale. Wiszą łukowato w dół. Liście mają ciemnozielony kolor i błyszczą.

Compacta ma liście nieco węższe i krótsze od innych odmian. Układają się one w gęste skupiska przypominające pióropusze. Ich kolor jest ciemnozielony.

Jak uprawiać dracenę w domu?

Dracaena fragrans
źródło: freepik.com

Dracena deremeńska wymaga odpowiedniego stanowiska. Ta roślina lubi duże nasłonecznienie i wilgoć.

Na odmiany wielobarwne brak światła ma bardzo destrukcyjny wpływ. Dracena deremeńska jednobarwna dość dobrze znosi zimę w naszych rejonach. Oczywiście pod warunkiem, że trzymamy ją w domu. Najlepiej jednak dreacenę deremeńską ustawić w pomieszczeniach dobrze doświetlonych. Latem warto wynieść ją na balkon. Tam będzie rozwijała się znacznie szybciej i miała większe szanse na osiągnięcie dużej wysokości. Warto jednak pamiętać, aby chronić kwiaty przed zimnem i wiatrem.

Dracena fragrans, której liście są błyszczące mogą stracić świetlistość pod wpływem braku słońca. Te odmiany, które są zabarwione, mogą stracić kolor. Najlepiej jeśli kwiaty będą stały tak, aby docierało do nich intensywne ale rozproszone światło słoneczne. Dracena fragrans najlepiej radzi sobie w temperaturze do 25 stopni. Ponież temperatury 10 stopni zacznie marnieć i straci swój atrakcyjny wygląd.

Roślina ta dobrze radzi sobie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza. Od czasu do czasu należy zraszać jej liście. Nie zaszkodzić codzienne spryskiwanie wodą. Należy używać wody o pokojowej temperaturze. Od czasu do czasu liście warto przetrzeć wilgotną i czystą ściereczką. Dracenę należy regularnie podlewać. Jeśli będzie miała zbyt sucho, to końcówki liści zaczną żółknięć. Zimą warto ograniczyć podlewanie. Zbyt częste może doprowadzić do gnicia korzeni.

Przesadzanie i gleba

Dracena fragrans ma dość delikatny system korzeniowy. Nie jest odporna na częste przesadzanie. Oczywiście zależy, jaka jest jej pielęgnacja i odmiana. Młodsze okazy można przesadzać raz na dwa lata. Dorosłe osobniki należy przesadzać tylko wtedy, gdy doniczka będzie za mała. Na dnie donicy trzeba umieścić drenaż. Mogą to być kamyki, drobno pokruszone kamienie albo specjalny materiał do drenażu. Pozwoli to uniknąć przelania rośliny.

Dracenę powinno się nawozić, wykorzystując specjalny nawóz do tego kwiatu albo uniwersalny biohumus.

Można ją rozmnażać za pomocą sadzonek, które zostaną ukorzenione w glebie. Najlepiej to robić wiosną albo latem. W celu uzyskania sadzonki należy wykonać cięcie łodygi. Sadzonki muszą mieć po dwa pąki. Kolejno trzeba umieścić je w wodzie i postawić w jasnym i ciepłym miejscu. Gdy się ukorzeni, to można ją wsadzić do ziemi.

Rozmnażanie draceny nie należy do najłatwiejszych. Ważne jest też cięcie rośliny. Odpowiednie przycinanie poprawi jej wzrost. Jeśli osiąga duże rozmiary, to niezbędne są podpórki. Przycinanie polega na zmianie formy rośliny. Można sprawić, że będzie ona mniejsza, ale bardziej bujna. Należy odciąć koronę i liście. Następnie przykryć kwiat i odstawić do ciepłego miejsca. Po około miesięcu zaczną wyrastać pędy boczne. Dzięki temu dracena będzie niższa, ale bardziej bujna. Taki zabieg jest szczególnie polecany, gdy kwiat rośnie w niskich pomieszczeniach. W wyniku przycinania powstają bujne rośliny o wielu rozgałęzieniach.

Choroby i problemy z uprawą

Dracena fragrans nie jest bardzo wymagającą rośliną. Jeśli jednak naruszymy zasady pielęgnacji, to może na tym ucierpieć. Nadmierne podlewanie może spowodować gnicie korzeni, a także pojawienie się przebarwień na liściach. Nie można też narażać rośliny na przeciągi. Wtedy końcówki liści wysychają. Zimne powietrze powoduje niszczenie się liści. Wysychanie końcówek może też wynikać z braku wody. Jeśli roślina będzie stała w zbyt dużym słońcu, to liście się przebarwią. Należy też uważać na szkodniki. Te rośliny są narażone na mączniki, mszyce i przędziorki. Jeśli na roślinie pojawiają się szkodniki, to należy je usunąć odpowiednim środkiem. Najlepiej też odseparować roślinę od innych kwiatów, aby szkodniki ich nie zaatakowały.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.