Dracena obrzeżona – wymagania, pielęgnacja, uprawa

Dracena obrzeżona (Dracena marginata) to niezwykle efektywna roślina doniczkowa. Ze względu na fakt, że jej ojczyzną jest Madagaskar, należy do roślin ciepłolubnych. Zamiłowanie do ciepła przez dracenę sprawia, że w Polsce nie nadaje się do uprawy w ogrodzie. Znakomicie jednak sprawdzi się jako roślina doniczkowa hodowana w domu.

Jej walorem dekoracyjnym są ostro zakończone liście, które przyjmują kształt efektywnego pióropusza. W zależności od odmiany liście te przybierają różnorodną barwę.  W ojczyźnie dorasta do 5 m wysokości. Jako roślina doniczkowa może osiągnąć wysokość ok. 2 m. Uprawa rośliny jest niezwykle łatwa. Warto, więc ją wykorzystać, aby nadać wnętrzu naszego domu niebywały klimat.

Jakie są jej wymagania? Jak pielęgnować dracenę? Jakie są jej najpopularniejsze odmiany? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Dracaena marginata — charakterystyka

Dracena obrzeżona (Dracena marginata) to roślina zielona, która należy do rodziny szparagowatych. Jej naturalnym środowiskiem jest Madagaskar. Występuje tam jako drzewo, które dorasta do ok. 5 metrów wysokości.

W Polsce dracena hodowana jest tylko i wyłącznie w doniczkach. W takiej formie dorasta do 2,5 m wysokości.

Dracena w zależności od warunków, w których jest hodowana, może przybrać formę drzewa lub krzewu. Duże znaczenie w kształtowaniu jej formy ma również sposób pielęgnacji. Dracena ma bardzo atrakcyjne lancetowate liście, które przybierają barwę od zielonej poprzez kremową, aż po różową. Często dochodzi do ogołocenia pnia od dołu z liści.

Kwitnie tylko i wyłącznie w naturalnym środowisku. Posiada kwiatostan typu wiechy, który składa się z małych, kremowo-zielonych kwiatków w kształcie gwiazdek. Kwiatostan wytwarza przyjemną woń.

Wymagania i uprawa rośliny

Wymagania i uprawa draceny dotyczy przede wszystkim zastosowania odpowiedniego podłoża oraz zachowania właściwej pielęgnacji.

Dracena obrzeżona to łatwy w uprawie, mało wymagający gatunek. Lubi jasne stanowiska o dużej ilości rozproszonego światła. W cieniu rośnie wolniej, a jej liście są bardziej zielone. W miejscach zbyt słonecznych często gubi liście.

Dracena lubi podłoże przepuszczalne, ale bogate w składniki pokarmowe. Na dnie donicy należy umieścić odpowiedni drenaż.

W okresie letnim podstawą pielęgnacji draceny jest obfite podlewanie. Należy jednak zwrócić uwagę, aby woda nie zalegała w podstawce. Regularne i obfite podlewanie w tym okresie jest bardzo ważne. Nawet minimalne przesuszenie draceny może prowadzić do opadania liści.

W okresie od wiosny do jesieni warto stosować nawożenie o zwiększonej dawce potasu i fosforu. Doskonale sprawdzi się tu nawóz dla palm, jukk i dracen.

Dracenę obrzeżoną warto przesadzić od razu po zakupie do większej doniczki. Należy przy tym pamiętać, aby wykorzystać do tego odpowiednią ziemię. Dracena lubi glebę o pH lekko kwaśnym. Doskonale się do tego nada ziemia przeznaczona dla dracen, palm oraz juk.  W późniejszym okresie warto przesadzać ją systematyczne co ok. 2 lata. Gwarantuje to zachowanie odpowiedniej ilości miejsca dla rozrastających się korzeni.

Latem doniczkę z draceną można przestawić na balkon lub do ogrodu. Należy jednak zapewnić jej odpowiednie stanowisko, które będzie osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem i osłonięte przed wiatrem.

Roślinę niezwykle łatwo udaje się rozmnożyć. Wystarczy ukorzenić sadzonki wierzchołkowe. Najbezpieczniej wsadzić je do torfowego podłoża.

Dracena obrzeżona — choroby

Dracena marginata to roślina, która jest łatwa w uprawie. Należy również do grupy roślin zielonych, które są niepodatne na choroby. Niewłaściwa pielęgnacja prowadzi jednak do wystąpienia problemów.

Wysychanie krawędzi liści oraz ich brązowienie. Jest to rezultat przesuszenia. To również możliwe powikłanie występujące w przypadku stosowania zbyt dużych ilości nawozów.

Opadanie liści. Problem ten występuje w momencie, gdy dracena znajduje się w otoczeniu o zbyt niskiej temperaturze.

Choroby grzybowe, które objawiają się pojawieniem brązowych plam na liściach.

Szkodniki np. tarczniki, przędziorki, czerwce lub wciornastki. Jeśli zapewnimy dracenie odpowiednią wilgotność powietrza, szkodniki nie powinny się pojawić.

Dracena obrzeżona — zastosowanie

Dracena obrzeżona
źródło: freepik.com

Dracena obrzeżona to niezwykle popularna roślina zielona. Uznawana jest za doskonałą roślinę doniczkową dla początkujących miłośników kwiatów. Uprawa rośliny nie jest wymagająca. Doskonale prezentuje się w wysokich, wąskich donicach.

Dracena pochłania toksyny, między innymi:

  • Benzen – stykamy się z nim, używając farb i lakierów oraz środków czystości. Jest rakotwórczy.
  • Formaldehyd – który jest obecny w meblach, tapicerkach i w dymie z papierosów. Może powodować alergie oraz astmę.
  • Amoniak – działa niezwykle drażniąco na układ oddechowy. Jest obecny w środkach czyszczących.

Czy dracena obrzeżona jest trująca?

Niewiele osób ma wiedzę o tym, że dracena jest trująca. Roślina ta znajduje się na liście roślin trujących. Trującymi związkami występującymi w dracenie są saponiny. Ich największa ilość występuje w liściach i korze draceny.

W dużych dawkach substancja, którą wytwarza dracena, jest toksyczna. Działa drażniąco na błony śluzowe.

Zatrucie saponinami może powodować pojawienie się biegunki i wymiotów. Saponiny powodują również obniżenie ciśnienia krwi. Wywołują stany zapalne jamy ustnej i gardła. Mogą prowadzić również do zapalenia spojówek. W przypadku kontaktu ze skórą wywołuje reakcje alergiczne.

Warto jednak zaznaczyć, że draceny są roślinami bezpiecznymi dla ludzi. W sytuacji, gdy dotkniemy dracenę lub przypadkowo połkniemy liść, najprawdopodobniej nie będziemy narażeni na żadne niebezpieczeństwo. Można więc bezpiecznie hodować ją w zaciszu własnego domu.

Poważne objawy zatrucia u człowieka mogą wystąpić w sytuacji, gdy zostałaby zjedzona duża część draceny. A to jest raczej małoprawdopodobne.

Warto jednak ustawić dracenę z dala od dzieci.

Objawy zatrucia draceną u dzieci i zwierząt

Uzależnione są od ilości substancji, która zostanie przez nie spożyta. Zazwyczaj są to wymioty i biegunka. Dość często pojawiają się kłopoty z koncentracją. Równie często zaobserwować można rozszerzone źrenice.

W przypadku, gdy podczas zabawy dziecko pogryzie liście draceny, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Warto również uważać na czworonożnych przyjaciół zamieszkujących nasz dom. Szczególnie należy uważać na koty i psy, które lubią zjadać liście draceny. Toksyczna substancja występująca w dracenie może wywoływać u zwierząt domowych zatrucie.

Objawy zatrucia draceną u zwierząt są gwałtowne. Zatrute zwierzęta mają rozszerzone źrenice, nadmiernie się ślinią, są osowiałe. Występują u nich zaburzenia równowagi, tracą apetyt. Często wymiotują nawet z krwią. Występuje u nich także biegunka.

Na szczęście występuje nikłe prawdopodobieństwo, że zatrucie draceną zakończy się zgonem. Warto obserwować pupila i w razie pogarszającego się stanu udać się z nim do weterynarza.

Dracena obrzeżona — najpopularniejsze odmiany

Ta roślina zielona niezwykle często wybierana jest do uprawy domowej. Wszystko to ze względu na jej małe wymagania uprawne oraz niewielkie zapotrzebowanie na pielęgnacje. Istnieje kilka ciekawy odmian tego gatunku.

Do najpopularniejszych odmian draceny należą:

  • Dracena obrzeżana ‘Bicolor’– gatunek, który wymaga uprawy w wyższej temperaturze. Odpowiednia temperatura dla niej to ok. 25 stopni Celsjusza. Ta zwana również Smoczym Drzewem dracena, charakteryzuje się długimi i lśniącymi liśćmi. Przybierają one barwę szarawozieloną o obrzeżach koloru białego i czerwonego. Wymagania uprawne tej odmiany są niewielkie. Wystarczy zadbać o stale wilgotne podłoże i odpowiednie oświetlenie.
  • Dracena obrzeżana ‘Tricolor’ – to gatunek o liściach barwy zielonej, które mają różowe obrzeża oraz kremowe paski. Gatunek ten wymaga odpowiedniego oświetlenia. Dracena ta dorasta do ok. 180 cm wysokości.
  • Dracena obrzeżana ‘Colorama’ – to odmiana o wspaniałych, zielonych liściach, które są obrzeżane czerwono-różowymi pasami. Pasy w tej samej kolorystyce występują również po obu stronach głównego unerwienia.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.