Dracena odwrócona – sadzenie, uprawa, przycinanie

Dracena odwrócona (Dracaena reflexa) – w Polsce występuje jako roślina doniczkowa. Należy do jednych z rzadziej uprawianych dracen w domu. Jej walorami dekoracyjnymi są charakterystyczne gęste ciemnozielone liście, które wspaniale prezentują się na niskim pniu. Nietuzinkowy wygląd sprawia, że roślina ta uznawana jest za najatrakcyjniejszą uprawianą dracenę w domu.

Dracena należy do roślin, których uprawę zalicza się do tych bezproblemowych. Nie przysparza wielu problemów, dlatego tak chętnie wybierana jest nawet przez mało doświadczonych w uprawie osób.

Łatwość uprawy draceny to jej niejedyny atut. Dracena uznawana jest za roślinę, która ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Posiada bowiem umiejętność oczyszczania powietrza z toksyn.

Jakie dracena ma wymagania? Jak pielęgnować dracenę domową, aby odwdzięczyła się nam przepięknym wyglądem?

Dracaena reflexa — opis gatunku

Dracena przybiera krzaczasty bądź drzewiasty pokrój. Tworzy ją jeden główny lub kilka drewnianych pędów. Na ich szczytach znajdują się okazałe pióropusze liści. Liście są szerokie, długie, zaostrzone na końcach. Przybierają one zieloną barwę. U odmian uprawnych są barwne i zdobione paskami. Na pędach widoczne są ślady po liściach, które opadły.

Draceny mają zdolność do zakwitania. Jest to roślina tropikalna, która lubi ciepło rzadko się zdarza, aby zakwitła ta uprawiana w domu. Kwitnienia najszybciej doczekamy się u dracen uprawianych w szklarni.

Kwiaty draceny są małe o barwie różowo-kremowej. Zebrane są w grona na długich ogonkach i tworzą duże, wiechowate kwiatostany.

Dracaena reflexa – pielęgnacja i uprawa draceny odwróconej

Dracena odwrócona
Źródło: Pixabay.com

Uprawa draceny odwróconej jest łatwa i nie przysparza zbyt wielu problemów.

W warunkach domowych dracena to drzewko, które dorasta do ok. 1 m wysokości. Ogromną rolę w prawidłowej uprawie draceny w domu odgrywa odpowiednie oświetlenie. Roślinie należy znaleźć stanowisko, które będzie jasne i dobrze oświetlone. Najlepsze będzie światło rozproszone. Nie można narażać liści draceny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Biorąc to pod uwagę, właściwym wydaje się wybór dla niej stanowiska lekko zacienionego.

Latem doniczkę z draceną można wystawić na balkon, taras lub do ogrodu. Nie powinna jednak przebywać w pełnym słońcu. Należy wybrać również miejsce dobrze zabezpieczone od wiatru.
Optymalna temperatura dla draceny, która jest uprawiana w domowych warunkach to około 25 stopni Celsjusza. Dracena to roślina tropikalna. Lubi ciepło. Z tego względu temperatura otoczenia zimą nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza.

W okresie wiosennym i letnim należy pamiętać o regularnym podlewaniu draceny. Trzeba też zwrócić uwagę, aby nadmiar wody był prawidłowo odprowadzany. Zapewni to odpowiednia warstwa drenażu na dnie doniczki. Zbyt mocno nawodniona bryła korzeniowa prowadzi do rozwoju zgnilizny oraz chorób grzybowych. Nie oznacza to, że korzenie można przesuszać.

Równie ważne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza w miejscu przebywania draceny. Jeśli o to nie zadbamy, końcówki liści zaczną brązowieć. W celu zadbania o to w pobliżu rośliny można umieścić nawilżacze powietrza. Warto też liście regularnie zraszać wodą. Zimą dracenę ustawiamy daleko od kaloryferów.

Dracena lubi glebę żyzną, próchniczną. Zimą warto nawozić ją wieloskładnikowymi nawozami.

Dracena — sadzonki i sadzenie

Dracenę sadzimy w odpowiednio szerokich i wąskich doniczkach. Doniczkę wypełniamy właściwym podłożem. Da nam to gwarancje na prawidłowe odprowadzenie nadmiaru wody. Wybieramy glebę próchniczną, lekką i przepuszczalną o lekko kwaśnym pH.

Dracenę odwróconą rozmnażamy poprzez sadzonki. Pobieramy je z wierzchołków pędów. Najlepiej tych bocznych. Jest to najprostszy sposób rozmnażania draceny. Przycinanie pędów pozwala również na ograniczenie wzrostu draceny. Innym sposobem rozmnażania draceny jest ukorzenienie łodygi. Młode draceny przesadzamy wiosną każdego roku. Starsze kwiaty wystarczy przesadzać co kilka lat.

Jak dracenę w domu uchronić od chorób?

Dracena to roślina odporna na choroby. Jednak tak jak u wszystkich innych roślin niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do wystąpienia pewnych nieprawidłowości. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym okazem w naszym mieszkaniu, musimy pamiętać o właściwej pielęgnacji draceny. Musimy pamiętać o odpowiednim jasnym stanowisku. Zadbać o odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza.

Dracena odwrócona, dracaena reflexa może również zostać zaatakowana przez przędziorki, roztocza oraz wełnowce. W celu uchronienia rośliny przed szkodnikami należy regularnie oglądać liście. A w przypadku ich pojawienia zastosowanie oprysku.

Dracena — czy jest trująca?

Dracena należy do roślin znajdujących się na liście roślin trujących. Szczególnie narażone na toksyny w niej zawarte są małe dzieci oraz zwierzęta domowe.

Substancją toksyczną znajdującą się w dracenie jest saponina. Ciekawostką jest fakt, że w małych ilościach substancja ta ma korzystne działania:

  • Obniża cholesterol,
  • ma działanie moczopędne,
  • działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Objawy zatrucia u dzieci

Objawy zatrucia draceną u dzieci uzależnione są od ilości saponin, jakie dostały się do organizmu. Do najczęściej występujących objawów należą: wymioty, problemy z koncentracją, rozszerzone źrenice.

Saponiny przyjęte w bardzo dużych dawkach mogą doprowadzić do porażenia mózgu, a także do uszkodzenia układu oddechowego i krążenia.

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko pogryzło lub połknęło liście draceny, niezwłocznie udaj się z nim do lekarza. Jeśli zjadło większą ilość liści, może okazać się konieczne wywołanie wymiotów lub podanie leków. O tym, czy będzie to konieczne, zadecyduje lekarz.

Objawy zatrucia u zwierząt

Najczęstszym objawem zatrucia draceną u zwierząt są zmiany w zachowaniu. Zwierze staje się bardzo aktywne lub osowiałe. Mogą wystąpić krwawe wymioty oraz biegunka. Może wystąpić spowolnienie akcji serca.

Mimo że dracena uznawane jest za roślinę trującą, jej hodowla w domu uznawana jest za bezpieczną. Zatrucie draceną jest możliwe w przypadku zjedzenia dużej ilości liści przez człowieka, co wydaje się mało prawdopodobne.

Dracena odwrócona – najpiękniejsze odmiany

Dracena odwrócona to gatunek, który reprezentuje wiele ciekawych odmian. To roślina, która przede wszystkim kojarzona jest z hodowlą jako soliter w domu. Nie można jednak zapomnieć, że równie efektywnie prezentuje się na balkonie lub tarasie. Nadaje sobą wyjątkowy, egzotyczny klimat.

Świetnym pomysłem wydaje się kompozycja w jednym miejscu kilku gatunków dracen. Różnorodne odmiany podkreślają wzajemnie swoje walory dekoracyjne.

Do najpopularniejszych odmian draceny odwróconej należy:

  • Dracaena reflexa ‘Song of India’ – odmiana ta charakteryzuje się wąskimi, spiralnie ułożonymi na łodydze liśćmi. Uwagę przykuwa ich barwa. Dracena ‘Song of India’ ma zjawiskowo wybarwione liście, które dodatkowo pokryte są żółtymi paskami na obrzeżach.
  • Dracaena reflexa ‘Anita’ – odmianę tą charakteryzuje niezwykła dekoracyjność. Posiada ona zielone, wąskie liście oraz łodygę, która może być pleciona lub mieć formę zdrewniałego pnia.
  • Dracaena reflexa ‘Song of Jamaika’ – jej liście są ułożone w charakterystyczną spiralę na łodydze. Przybierają ciemnozieloną barwę i mają satynowy połysk. Występują na ich obrzeżach białe paski.

Odmianami godnymi uwagi są również Dracaena reflexa ‘Song of Sri Lanka’ oraz Dracaena reflexa ‘Costa Rica’. 

Dracaena reflexa — zastosowanie

Dracena ze względu na szeroki, krzaczasty lub drzewiasty pokrój idealnie prezentuje się jako soliter. Towarzystwo w tym przypadku innych roślin jest zbędne. Za sprawą gęstych, szerokich liści dracena wymaga wokół siebie dużo przestrzeni. Zwłaszcza kilkuletnie egzemplarze. Idealnie sprawdzi się jako ozdoba dużego salonu, gabinetu i wszystkich innych przestronnych pomieszczeń. Należy jednak zadbać o to, aby oprócz przestrzeni zapewnić dracenie odpowiednie naświetlenie.

Dracena idealnie odnajdzie się również w szklarni lub oranżerii. Jeśli zadbamy o jej odpowiednie warunki oraz pielęgnacje można umieścić ją w ogrodzie zimowym.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.