Draceny – odmiany, ich charakterystyka i warunki uprawy

Dracena to jedna z popularnych roślin doniczkowych. Dzięki swojemu egzotycznemu wyglądowi jest chętnie uprawiana w domowych warunkach. Jej charakterystycznym symbolem są zielone lub wielobarwne, gęste liście. Świetnie sprawdzają się w domach osób, które niekoniecznie potrafią zajmować się roślinami. Należą one do bardzo wytrzymałych i przyjaznych kwiatów. Jak dbać o ten nietuzinkowy cud natury?

Skąd pochodzą Draceny?

Draceny to kwiaty tropikalne. W środowisku naturalnym występują w Azji i Afryce. To właśnie w takim klimacie potrafią osiągać nawet kilkanaście metrów wysokości. W domowych warunkach nie są jednak tak łaskawe. Zabrane z naturalnego środowiska, prawie całkowicie przestają kwitnąć. Nie zmienia to jednak faktu, że są roślinami prezentującymi się bardzo elegancko. Z reguły są smukłe i wysokie. Ozdobne liście podkreślają ich urodę. Są to rośliny praktycznie niezniszczalne.

Odmiany Draceny

Dracena jest rośliną bardzo popularną. Wszystkich odmian tego gatunku jest blisko 40. Jednak wciąż powstają nowe krzyżówki. Są to najczęściej rośliny drzewiaste. Z reguły wysokie i dość rozłożyste. Wiele osób nazywa je Smoczymi Palmami. Najpopularniejsze rodzaje Draceny prezentujemy poniżej.

Dracena Smocza

Swoją nazwę zawdzięcza mitycznym stworzeniom, które według wszelkich legend osiągały niewyobrażalne rozmiary. Dracena Smocza może bowiem wznieść się nawet na 20 metrów. W związku z tym jej liście muszą być również imponująco duże. Najczęściej ich wielkość oscyluje w granicach sześćdziesięciu centymetrów długość i czterdziestu centymetrów szerokości. Spotkać ją możemy na Wyspach Kanaryjskich.

Dracena Pobrzeżna

Wyróżnia się wąskimi (około dwucentymetrowymi) liśćmi, które mogą mieć nawet pół metra długości. Oprócz rozmiaru, liście te, mają charakterystyczne, cienkie prążki. Roślina ta może górować nawet 5 metrów nad ziemią. Naturalnie występuje na Madagaskarze. Jest bardzo podobna do draceny Deremańskiej.

Dracena Wonna

Roślina ta osiąga wysokość nawet sześciu metrów. Jej liście zaś dorastają do około osiemdziesięciu centymetrów. Naturalnie występuje w Afryce i to właśnie w tych warunkach dochodzi do jej corocznego kwitnienia. Dojrzały okaz obsypuje się wtedy drobnymi, białymi kwiatami.

Dracena Sandera

Najpopularniejsza odmiana Draceny. Wyróżnia się smukłymi, sterczącymi i bardzo sztywnymi pędami. Kojarzona z bambusami. Jest to roślina bardzo przyjazna w uprawie. Nie wyróżnia się specjalnymi wymaganiami.

Draceny — charakterystyka

Choć Draceny kojarzone są z dużymi roślinami, często uprawiane są w warunkach domowych. Nie osiągają one wtedy tak okazałych rozmiarów. Wyróżniają się jednak bardzo charakterystycznymi liśćmi o gładkiej, miękkiej strukturze. Należą do rodziny agawowatych. Ich mocny pień sprawia, że wyglądają bardzo okazale. Są odporne na czynniki zewnętrzne, dlatego mogą być sadzone w pomieszczeniach, jak również na zewnątrz. Ważne, żeby temperatura ich otoczenia nie spadła poniżej 10 stopni Celsjusza. Często mylone są ze swoimi kuzynkami Jukami. Jak najłatwiej rozróżnić te rośliny? Otóż Juka wyróżnia się mocno ciernistymi liśćmi.

Gdzie posadzić Dracenę?

Draceny należą do roślin lubiących jasne przestrzenie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy je stawiać na otwartym słońcu. Takie napromieniowanie mogłoby spowodować, że liście nabrałyby brzydkich plam. Musimy także pamiętać, by zachować przy tym odpowiednią temperaturę. Jako rośliny egzotyczne, Draceny nie przepadają za zimnem. Najkorzystniej rozwijają się latem. W związku z tym możemy z powodzeniem posadzić tę roślinę w okolicach kaloryferów. Dodatkowe źródło ciepła, korzystnie wpłynie na jej rozwój.

Jak podlewać Dracenę?

Dracena jest rośliną bardzo odporną na suszę. Ze względu na naturalne środowisko występowania, nie potrzebuje więc dużych ilości wody. Jeżeli zapomnimy ją podlać przez kilka dni, nic się nie stanie. Do podlewania możemy przystąpić, dopiero gdy ziemia w donicy jest bardzo wyschnięta (oznaką tego będzie pękanie). Warto jednak okazjonalnie spryskać jej liście. Poprawi to wygląd wizualny Draceny. Zimą jeszcze mocniej ograniczamy podlewanie.

Nawożenie Draceny

Draceny nie występują naturalnie w naszym klimacie. Dlatego warto dostarczać im niezbędnych składników odżywczych. W dobrych sklepach ogrodniczych znajdziemy nawozy przeznaczone specjalnie dla tych roślin. Do nawożenia przystępujemy w odstępach około sześciotygodniowych. Czynność tą powtarzamy jednak wyłącznie wiosną i latem. Zimą i jesienią nie przystępujemy do nawożenia.

Stan spoczynku Dracen

Późna jesienią Draceny przechodzą w stan spoczynku. Utrzymuje się on aż do początku wiosny. Dlatego w tym okresie rezygnujemy z nawożenia. Również w tym czasie ograniczamy do minimum podlewanie tej rośliny. Wilgoć unosząca się w powietrzu będzie dla niej wystarczającym źródłem wody.

Jaką Dracenę wybrać przy zakupie?

Odmian Dracen jest cała masa. Trudno więc rozpoznać, która sztuka jest zdrowa, a którą lepiej pozostawić, oceniając po liściach. Niestety osoby, które nie zajmują się zawodowo uprawą Dracenami, nie będą w stanie tego ocenić. Dlatego do zakupu podchodzimy zawsze w polecanych sklepach ogrodniczych lub szkółkach drzew i krzewów. W tych miejscach otrzymamy fachową pomoc. Rośliny zakupione w marketach, niestety dość często są nieprawidłowo uprawiane. Mogą więc dość szybko przestać się rozwijać. Przy zakupie Draceny sprawdźmy, czy jest stabilnie osadzona w podłożu. Przyjrzyjmy się także, czy nie zaatakowały jej żadne szkodniki.

Co najczęściej atakuje Draceny?

Draceny, w przeciwieństwie do większości rodzimych roślin, rzadko atakowane są przez mszyce. Najczęściej występują na nich wełnowce i tarczniki. Kiedy tylko je zaobserwujemy, sięgnijmy po odpowiedni specyfik, który pomoże nam szybko się ich pozbyć.

Jak rozpoznać wełnowce?

Wełnowce, to malutkie, zaledwie kilkumilimetrowe szkodniki. Ich ciała pokryte są puchowatą, woskowatą wydzieliną. Znajdziemy je najczęściej na wewnętrznej stronie liści.

Jak wyglądają tarczniki?

Tarczniki to owady, wielkością przypominające wełnowce. Najczęściej występują w kolorze białym, czerwonym oraz brązowym. Istnieją jednak bezbarwne odmiany. Na roślinach przypominają malutkie blaszki.

Przesadzanie Draceny

Dracena, jako roślina ciągle rozwijająca się, wymaga przesadzania. Dokonuje się tego, kiedy donica staje się za małą. Zazwyczaj do takiej sytuacji dochodzi co około 3 lata. Przystępując do przesadzania, należy przygotować odpowiednio nowe miejsce. Na samym dnie donicy wysypujemy drobne kamienie, które będą odpowiedzialne za cyrkulacje wody. Drenaż jest niezbędny, gdyż Draceny nie lubią dużej wilgotności. Odpowiednie podłoże bez problemu nabędziemy w sklepach. Ziemia do Dracen i Juk jest zawsze odpowiednio opisana. Kiedy roślina przestanie rosnąć, zaniechajmy przesadzania. Wymieniajmy jedynie corocznie, wierzchnią warstwę ziemi.

Czy Dracenę można rozsadzić w domowych warunkach?

Dracena w domu
Źródło: Pexels.com

Jasne! Rozsadzanie Draceny jest czynnością banalnie prostą. Wystarczy, że wiosną utniemy jej wierzchołek i zanurzymy go w wodzie. Następnie, gdy ukorzeni się on, przenosimy sadzonkę do ziemi. Łodygę w miejscu ucięcia warto zabezpieczyć warstwą ochronną. W tym celu możemy wykorzystać specjalne specyfiki lub wazelinę.

Nigdy nie jedz Draceny!

Dracena jest bardzo popularną rośliną. Jej charakterystyczny wygląd sprawia, że zyskuje coraz większe grono zwolenników. Warto jednak pamiętać, że Dracena jest trująca. Co prawda sama w sobie nie jest w stanie nam zaszkodzić, ale już jej spożycie jest dla człowieka niebezpieczne.

Dlatego, jeśli w domu mieszkają małe dzieci, znajdźmy takie położenie dla naszej rośliny, by pozostawała ona poza zasięgiem ich rąk. Również zwierzęta, szczególnie koty, które interesują się kwiatami doniczkowymi, nie powinny mieć do niej dostępu. Jeśli nasz pupil zacznie się nadmiernie ślinić, będzie osowiały, a jego źrenice rozszerzone, mogą to być objawy zatrucia Draceną. Nie powinny się one jednak utrzymywać dłużej niż przez 24 godziny. Z reguły nie prowadzą także do żadnych powikłań.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.