Drzwi zewnętrzne do programu Czyste Powietrze – jakie wybrać?

Dążenie do maksymalnego podniesienia komfortu życia jest ideą oczywistą dla każdego człowieka. Niestety, przez lata niczym właściwie nie hamowanego rozwoju cywilizacyjnego zaczęliśmy tracić z oczu to, co bardzo istotne, jeśli nie wręcz najważniejsze – stan planety, na której wszyscy żyjemy. Okazuje się bowiem, że wąsko rozumiany dobrostan ludzki nie zawsze idzie w parze z dbałością o środowisko naturalne, zaś stopniowa degradacja otaczającego nas świata nieuchronnie prowadzi do katastrofy. Rabunkowa gospodarka paliwami kopalnymi powoduje kurczenie się ich zapasów, zaś powszechna emisja do atmosfery dwutlenku węgla, gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji wywołuje zmiany klimatyczne i drastyczny spadek jakości powietrza.

Czas przestać się truć!

Kilka lat temu w niechlubnej dziesiątce miast Europy o najwyższym stopniu zanieczyszczenia powietrza znalazło się aż sześć polskich, i od tamtej pory niewiele pod tym względem się zmieniło. Smog stanowi przyczynę przynajmniej 45 tysięcy zgonów rocznie. Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że ta przerażająca statystyka dotyczy wyłącznie ośrodków miejskich z ich wysokim natężeniem ruchu samochodowego i licznymi zakładami przemysłowymi. Problem jakości powietrza w takim samym stopniu dotyczy mniejszych miasteczek i wsi, gdzie rzadko występują sieci gazowe i ciepłownicze, a domy ogrzewane są przy pomocy pamiętających lepsze czasy pieców na paliwa kopalne – głównie węglowych. Przy występujących na rynku brakach węgla wysokiej jakości owe kotły zasilane są praktycznie czymkolwiek, a miliony kominów trują atmosferę połową tablicy Mendelejewa. Owszem, były próby wprowadzenia zapobiegających temu rozwiązań systemowych, ale kryzys paliwowy sprawił, że spora część zawartych w nich zapisów trafiła… do pieca. Dlatego walkę o poprawę jakości tego, co trafia do naszych płuc, powinniśmy rozpocząć od siebie, by indywidualne działania przyniosły realne efekty w skali makro.

Nie tylko „kopciuchy”

Zdawałoby się więc, że panaceum na zanieczyszczoną atmosferę jest wymiana starych pieców na nowe, odpowiadające wymaganiom XXI wieku źródła ciepła. Problem w tym, że ograniczenie się jedynie do tego przyniesie mizerne efekty, bowiem zdecydowana większość domów jednorodzinnych w Polsce to budynki wzniesione kilka dekad temu, a przez to mające niewiele wspólnego z efektywnością energetyczną.

– Poprzestanie na wymianie pieca w takim domu byłoby jak włożenie potężnego silnika do starego samochodu bez modyfikacji hamulców, zawieszenia czy układu napędowego – mówi Anna Franczyk. – Ciepło nadal uciekałoby przez źle zaizolowane przegrody i nieszczelną stolarkę otworową, powodując wzrost zarówno ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku, jak i emisji szkodliwych związków – dodaje ekspert OknoPlus.

Konieczne jest więc kompleksowe podejście do zagadnienia, czyli szersza termomodernizacja budynków.

Program czyste Powietrze

Wsparcie w ramach programu Czyste Powietrze

Zainstalowaniu nowoczesnego – efektywnego i ekologicznego – źródła ciepła powinna towarzyszyć odpowiednia izolacja termiczna ścian i dachów, oraz wymiana stolarki otworowej, czyli okien i drzwi. To już jednak niebagatelna inwestycja, dlatego właśnie powstał program Czyste Powietrze, stwarzający właścicielom budynków jednorodzinnych możliwość dofinansowania zakupów i prac związanych z termomodernizacją, której na dobrą sprawę wymagają wszystkie domy wzniesione dawniej niż 25 lat temu. Zmniejszając indywidualne nakłady, program ma stanowić zachętę do działań w końcowym rozrachunku podnoszących komfort domowników, a zarazem obniżających rachunki za ogrzewanie i emisję trujących substancji. Decydując się na modernizację mamy jednak do zgryzienia twardy orzech w postaci mnogości drzwi i okien oferowanych przez producentów.

Fachowcy pomogą dokonać właściwego wyboru

Wybierając drzwi zewnętrzne do programu Czyste Powietrze powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich parametry, szczególnie na wartość współczynnika przenikania ciepła.

– Zawarte w Warunkach Technicznych 2021 przepisy określają maksymalną wysokość tego parametru na 1,3 W/m2K. OknoPlus oferuje wiele rozwiązań spełniających ten wymóg, i to nawet z zapasem – podkreśla Anna Franczyk.

Drzwi zewnętrzne

Co istotne dla posiadaczy domów, możliwości wyboru są przeogromne i obejmują zarówno drzwi z PVC o współczynniku od 1,1 do nawet 0,76 W/m2K, a także konstrukcje aluminiowe, których Ud może sięgać rewelacyjnie niskiej wartości 0,8 W/m2K. Dodatkową zaletą jest fakt, że wybierając drzwi zewnętrzne do programu Czyste Powietrze nie jesteśmy zmuszeni do kompromisów pod względem estetycznym. Zróżnicowane wzory, kolory, faktury, a także wszelkiej maści dodatki pozwolą dobrać drzwi do każdego projektu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.