Działka rekreacyjna – co można budować na niej

Dobrze by było określić najpierw co to jest działka rekreacyjna. Jednak w polskim prawie nie ma jednoznacznej definicji takiej działki. Ogólnie jest to taki teren, który jest wykorzystywany w celach wypoczynkowych, a w planach zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony teren pod zabudowę letniskową.

Wszystko reguluje miejscowa gmina

Tak naprawdę to co można wybudować na działce rekreacyjnej jest wyszczególnione w MPZP. Tam też jest określone jaka zabudowa letniskowa może powstać, czy całoroczna czy tylko sezonowa.

Jakie obiekty można stawiać na działce rekreacyjnej

Jeśli chodzi o zagospodarowanie działki rekreacyjnej to jest możliwość postawienia kilku obiektów:

  • altany garaże niezwiązane z gruntem;
  • dom letniskowy;
  • budynki do 30 m2 z ograniczeniem jednego na 500 m2 przy czym mogą mieć do 5 m wysokości.

W przypadku stawiania budynku należy wcześniej dokonać jego zgłoszenia w miejscowym starostwie powiatowym minimum miesiąc przed zaczęciem robót. Zgoda jest milcząca, jednak trzeba zacząć budowę do 2 lat.

Działki ROD

Rodzinne Ogródki Działkowe to inicjatywa jeszcze sprzed czasów wojny, narodzona w celu zapewnienia ludności miejskiej miejsca na wypoczynek oraz do uprawy warzyw i owoców. W razie problemów z zapewnieniem dostaw żywności miał to być rezerwuar zabezpieczenia na kilka miesięcy. Obecnie ich charakter zmienił się na bardziej rekreacyjny, ale nadal dostarcza ich właścicielom plonów.

 

Budynek na działkach ROD

Na takich działkach można postawić obiekt zwany altaną. Wszystkie parametry odnośnie jego wielkości i inne informacje zawarte są w rozporządzeniu Związku Działkowców. Ogródki działkowe są zazwyczaj położone w obrębie miast, przez co mogą być zagospodarowywane pod inwestycje, jeśli miasto się rozrasta.

Domek na działce

Dom letniskowy

Inaczej budynek rekreacji indywidulanej. Można go stawiać bez pozwolenia na budowę, nie wymaga prowadzenia księgi obiektu ani przeprowadzania kontroli instalacji.

Ograniczenia w budowie domku letniskowego

Jeśli chodzi o budowanie domku letniskowego na działce rekreacyjnej to jeśli jego parametry są mniejsze niż wyszczególniony wcześniej budynek do 30 m2 i 5 m wysokości nie wymaga on pozwoleń. Wystarczy złożyć tylko zgłoszenie. Za to budując domek letniskowy o większej powierzchni musimy się liczyć z tym, że jego wykonanie będzie wymagało więcej dokumentacji.

Działka z przeznaczeniem rekreacyjnym nie zawsze jest zła inwestycją, ale pamiętajmy, szczególnie na terenach uzdrowiskowych, że zazwyczaj często są tam nakładane ograniczenia. Za to na pewno nie wyrośnie nam za płotem jakaś uciążliwa inwestycja, która zamieni sielankę w koszmar. Z czasem jest też tak, że możliwa jest zamiana w MPZP działki rekreacyjnej na budowlaną.

admindo

1 thought on “Działka rekreacyjna – co można budować na niej”

  1. Też taki kiedyś miałem, że tereny było określone jako zabudowa letniskowa całoroczna, ale potem gmina zmieniła plan zagospodarowania i teraz mam całkiem ładną działkę, na której mogę się budować bez problemów. Okolica fajna więc czemu nie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.