Dziecko boi się lekarza? – sprawdź co zrobić!

Twoje dziecko boi się lekarza – co teraz? To może być frustrujące, gdy Twoje dziecko nie chce iść do lekarza, a jeszcze bardziej frustrujące, gdy nie wiesz dlaczego. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które pomogą złagodzić strach dziecka i sprawią, że wizyty u lekarza będą mniej przerażające!

Zrozum, dlaczego Twoje dziecko może bać się lekarza

To zupełnie normalne, że dzieci obawiają się wizyty u lekarza. W rzeczywistości badania wykazały, że od 30 do 40 procent wszystkich dzieci doświadcza pewnego poziomu strachu lub niepokoju w obliczu procedury medycznej. Istnieje wiele powodów, dla których Twoje dziecko może bać się lekarza. Po pierwsze, może bać się igieł lub innego sprzętu medycznego. Może również obawiać się, że będzie odczuwać ból lub zostanie oddzielone od opiekuna. Dodatkowo, dzieciom często trudno jest zrozumieć, dlaczego w ogóle muszą iść do lekarza. W związku z tym mogą czuć się przestraszone lub niepewne. Dobra wiadomość jest taka, że jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc dziecku przezwyciężyć jego lęki. Możesz na przykład wyjaśnić dziecku, co się stanie podczas wizyty, używając prostego, dostosowanego do wieku języka. Można również zapytać lekarza, czy jest możliwość pozostania z dzieckiem podczas badania. Wreszcie, ważne jest, aby zapewnić dziecko, że jest bezpieczne i że będziesz z nim na każdym kroku. Przy odrobinie cierpliwości i zrozumienia możesz pomóc swojemu dziecku pokonać strach przed lekarzem.

Pomóż zrozumieć, co się stanie podczas wizyty

Ważne jest, aby dzieci czuły się komfortowo w towarzystwie swojego lekarza. Dziecko, które jest niespokojne przed wizytą u lekarza może nie współpracować lub może być bardziej skłonne do zranienia się podczas badania. Możesz pomóc dziecku poczuć się bardziej komfortowo, rozmawiając z nim wcześniej o wizycie u lekarza. Staraj się używać prostych słów i krótkich zdań. Pomocne może być przyniesienie ulubionej zabawki lub książki, którą dziecko będzie mogło trzymać podczas wizyty. Wyjaśnij, co się stanie, na przykład: “Lekarz będzie słuchał twojego serca i płuc za pomocą stetoskopu”. Możesz również chcieć odegrać z dzieckiem rolę, używając lalki, aby pokazać, co zrobi lekarz. Poświęcając trochę czasu na przygotowanie dziecka, możesz sprawić, że wizyta u lekarza będzie pozytywnym doświadczeniem.

Porozmawiaj o wszelkich obawach, jakie może mieć Twoje dziecko

To naturalne, że dzieci czują się nieco zaniepokojone wizytą u lekarza. W końcu często są one badane w sposób, który może być niewygodny, i nie zawsze rozumieją, co się dzieje. Ważne jest jednak, aby rozmawiać z dzieckiem o wszelkich obawach, jakie może mieć. Pomoże to dziecku poczuć się bardziej komfortowo podczas wizyty i zwiększy prawdopodobieństwo, że będzie ono współpracować. Zacznij od wyjaśnienia, co będzie się działo podczas wizyty. Możesz na przykład powiedzieć: “Lekarz sprawdzi twoje uszy, gardło i nos. Może również zmierzyć temperaturę i posłuchać serca”. Możesz również zapewnić dziecko, że będziesz z nim podczas całej wizyty. Jeśli Twoje dziecko ma konkretne obawy, takie jak igły, pamiętaj, aby odnieść się do nich bezpośrednio. Ostatecznie, celem jest pomóc dziecku poczuć się jak najbardziej zrelaksowanym przed wizytą u lekarza.

Pochwal je za odwagę i zapewnij, że jesteś tam z nim

Pójście do lekarza wymaga od dziecka wiele odwagi, zwłaszcza gdy jest chore lub odczuwa ból. Możesz pomóc swojemu dziecku, chwaląc je za odwagę w pójściu do lekarza. Możesz również zapewnić je, że jesteś z nim i wspierasz je podczas wizyty u lekarza. Jeśli Twoje dziecko obawia się wizyty u lekarza, możesz zaproponować, że pójdziesz z nim i poczekasz podczas wizyty. Okazując swoje wsparcie, możesz pomóc dziecku poczuć się bardziej komfortowo podczas wizyty u lekarza.

Upewnij się, że Twoje dziecko wie, czego może się spodziewać podczas wizyty u lekarza

Wizyta u lekarza może być dla dziecka zniechęcającym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie było u niego. Ważne jest, aby przygotować dziecko na to, czego może się spodziewać, tak aby mogło czuć się bardziej komfortowo. Przed wizytą wytłumacz dziecku, że lekarz pediatra będzie chciał z nim porozmawiać i zadać mu pytania. Prawdopodobnie będzie chciał również posłuchać serca i płuc za pomocą stetoskopu, a także możliwe, że użyje światła, aby zajrzeć do oczu i uszu. Lekarz może również potrzebować zbadać brzuch i plecy poprzez dotyk. Wyjaśnij, że wszystkie te czynności są częścią rutynowego badania i że nie ma się czego bać. Jeśli Twoje dziecko ma jakieś szczególne obawy lub pytania, zapisz je, abyś mógł pamiętać, by zapytać o nie lekarza.

Takie przygotowanie może pomóc Twojemu dziecku poczuć się komfortowo w gabinecie lekarskim i przyczynić się do tego aby każda wizyta była miłym doświadczeniem.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.