Egzotyczne kwiaty do domu – zestawienie chętnie wybieranych gatunków!

Kwiaty doniczkowe w prosty sposób mogą uatrakcyjnić nasze mieszkanie. Dzięki nim klimat zmienia się na cieplejszy. W pomieszczeniach robi się przytulnie i przyjemnie. Egzotyczne kwiaty doniczkowe mają wyjątkową urodę. Wiele z nich cudownie kwitnie, wprowadzając kolor i zapach do wnętrza domu. Pomogą nam stworzyć nowoczesne, nietuzinkowe ozdoby mieszkań. Świetnie czują się w naszym domach i warunkach w nich panujących. Podczas planowania roślinnych dekoracji w pomieszczeniu, warto korzystać z uroku egzotycznych roślin doniczkowych. Wnętrza zyskają nietuzinkowy charakter. Stworzymy prawdziwie tropikalny efekt, który uatrakcyjni nasze pomieszczenia.

Jakie egzotyczne kwiaty do domu?

Oferta egzotycznych roślin jest bardzo szeroka. Dostępnych jest cały ogrom ciekawych i pięknych odmian. Różnią się wielkością, pokrojem oraz ubarwieniem. Do najpopularniejszych należą:

  • Aloes
  • Róża pustyni
  • Cytrusy
  • Storczyki
  • Palmy

1. Aloes

Jest to roślina bardzo wytrzymała. Niezwykle łatwa w uprawie. Idealnie nadaje się dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z uprawą roślin egzotycznych. Sprawdzi się w różnych wnętrzach. Są to idealne kwiaty do łazienki. Należy do rodziny sukulentów, magazynuje wodę. Uprawiany w domu, wniesie atmosferę tropików w mieszkaniu. Świetnie znosi długą suszę, dlatego poradzi sobie, nawet gdy zapomnimy długo o podlewaniu. Jest to kwiat odporny i bardzo wytrzymały. Najbardziej popularny w uprawie jest aloes zwyczajny. Dorasta do 50 cm długości. Liście mają niebieskozieloną barwę. Aloes świetnie oczyszcza powietrze, dlatego warto postawić go w miejscu gdzie śpimy.

Uprawa i pielęgnacja aloesu

Aloes jako egzotyczne kwiaty do domu
Źródło: Freepik.com

Roślina jest niezwykle ozdobna. Wspaniale podkreśla styl rustykalny we wnętrzach. bardzo dobrze komponuje się w glinianych lub drewnianych naczyniach. Można z powodzeniem łączyć ją w kompozycję z innymi sukulentami. To, co bardzo ważne to warto kupić ładną i zdrową sadzonkę. Roślina jest dość odporna na wszelkie choroby. Zakup zdrowej rośliny to podstawa, aby cieszyć się piękną rośliną długie lata.

Aloes dobrze czuje się w miejscu odpowiednio oświetlonym. Najlepiej z dostępem do dużej ilości rozproszonego światła. W półcieniu da sobie radę, ale liście będą bledsze. Przy braku dostatecznej ilości promieni słonecznych łodygi wydłużają się, w poszukiwaniu światła. Aloesy to świetne kwiaty do łazienki. Należy jednak pamiętać, aby stały z dala od bieżącej wody i nie miały z nią bezpośredniego kontaktu. Wilgotne powietrze im nie służy.

Egzotyczne kwiaty doniczkowe świetnie będą wyglądały latem na balkonie. Aloes bardzo się do tego nadaje. Wcześniej jednak trzeba roślinę przygotować na długotrwałe przebywanie na słońcu. Dobrym rozwiązaniem będzie też umieszczenie doniczki po południowej lub wschodniej stronie. Należy uważać, aby roślina nie została na zewnątrz w czasie deszczu. Nie toleruje, gdy moczą się jej liście i łodygi. To sukulent, magazynuje wodę w łodygach i źle znosi zbyt dużą wilgoć również w glebie.

Podlewanie aloesu

Roślina nie lubi częstego podlewania, nie zaszkodzi jej nawet długotrwała susza. Kiedy będzie jej brakowało wody, na pewno da nam o tym znać. Jej łodygi zaczną się wtedy zwijać. Warto zareagować i obficie podlać wtedy aloes. W okresie od jesieni do wiosny roślina jest w okresie spoczynku. Podlewanie ograniczamy do lekkiego nawodnienia gleby co 14 dni. Kwiat jest wrażliwy na nadmiar wody, jeśli go przelejemy będzie trudno uratować roślinę. Ziemia w doniczce powinna być przepuszczalna, lekka. Nie zatrzymująca wody w doniczce. Wystarczy wybrać ziemię do kaktusów i sukulentów. Doniczka nie powinna być zbyt duża, system korzeniowy nie potrzebuje wiele miejsca. Jeśli damy roślinie dużą doniczkę, energię przełoży na rozwój korzeni, zamiast łodyg.

Nawożenie rośliny nie jest konieczne. Nie ma ona dużych wymagać co do składników odżywczych. Jeśli roślina ma już kilka lat i chcemy ją wzmocnić, można wybrać nawozy dedykowane sukulentom i kaktusom. Aloesy są roślinami kwitnącymi, ale zdarza się to niezwykle rzadko w warunkach domowych.

2. Egzotyczne kwiaty do domu: Róża pustyni

Jest to przepięknie kwitnąca roślina. Jeśli chcesz stworzyć egzotyczny klimat w swoim domu, adenium nadaje się do tego idealnie. Jej kwiaty to białe, różowe lub czerwone grona. Należy do rodziny sukulentów. W naturalnym środowisku tworzy krzewy, w domowych warunkach, w donicach dorasta do ok. 50 cm. Róża pustyni kwitnie długo, od wiosny do jesieni, wytwarzając duże kwiaty. Ich rozmiar osiąga do 5 cm.

Uprawa adenium

Ze względu na to, że roślina należy do gatunku sukulentów, nie czuje się dobrze w wilgoci. Gleba, którą najlepiej toleruje to przepuszczalne, lekkie podłoże. Niezbędna jest dobrze dobrana warstwa drenażu, aby korzenie nie stały w wodzie. Różę, tak jak inne sukulenty, należy podlewać bardzo rzadko. Przed okresem kwitnienia i w trakcie, czyli od wiosny do jesieni, zwiększamy częstotliwość podlewania. Uważając jedynie, aby nie zalać rośliny. Kwitnienie rośliny warto wspomóc poprzez nawożenie. Dobieramy nawóz do sukulentów kwitnących. Roślina tylko w okresie kwitnienia potrzebuje wspomagania o substancje odżywcze. W pozostałą część roku nie ma takiej potrzeby.

Róża pustyni bardzo dobrze czuje się w szerokich, niskich donicach. Tak najlepiej czują się jej korzenie. Mają mnóstwo miejsca, żeby rosnąć. Lubi słońce i potrzebuje dużo światła, najlepiej rozproszonego, szczególnie w okresie kwitnienia. Najlepiej czuje się w wysokich temperaturach, nie znosi dobrze temperatur poniżej 20 stopni Celsjusza.

3. Egzotyczne kwiaty do domu: Cytrusy

Cytrusy jako egzotyczne kwiaty do domu
Źródło: Freepik.com

Uprawa cytrusów w domowych warunkach do doskonała okazja do stworzenia we wnętrzu wyjątkowej ozdoby. Drzewka cytrusowe są niewątpliwie bardzo egzotyczne. Owoce mają piękne energetyczne kolory. Mandarynki oraz cytryny świetnie nadają się do uprawy w donicach. Latem czują się równie dobrze wystawione na balkon lub taras. Służy im ciepłe i wilgotne powietrze. Kochają słońce. W warunkach domowych, do najczęściej wybieranych cytrusów należą:

  • Cytryna zwyczajna.
  • Tangerynka.
  • Pomarańcza chińska.
  • Pomarańcza miniaturowa.
  • Mandarynka.
  • Limonka.
  • Cytryna skierniewicka.

Cytrusy mają zielone liście, pięknie wybarwione, aromatycznie pachnące kwiaty. Nie ma potrzeby posiadania dwóch osobników gatunku, kwiaty są samopylne. Owoce cytrusów są różnorodne, w zależności od odmiany różnią się wielkości, kolorem oraz smakiem.

Samodzielna uprawa cytrusów

Jeśli chcemy wyhodować roślinę z pestki, jest to do wykonania, ale na owoce przyjdzie nam czekać bardzo długo. Nawet do 15 lat. Gleba w doniczce powinna być lekka, wymieszana z piaskiem. Cytrusy bardzo lubią światło, nie powinniśmy jednak wystawić ich na bezpośrednie, mocne słońce. Najlepsze będzie miejsce przy oknie wschodnim lub zachodnim. Kiedy roślina owocuje, czuje się bardzo dobrze na dworze, nawet w pełnym słońcu. Podłoże w doniczce powinno mieć cały czas podobną wilgotność. Roślina jest wrażliwa na zbyt suche i za mokre warunki. Od wiosny do końca lata powinniśmy nawozić cytrusy. Potrzebują wtedy bardzo dużo energii i składników odżywczych do wytworzenia kwiatów i owoców.

Drzewka bardzo dobrze reagują na formowanie kształtu i cięcie. Wykonuje się je wczesną wiosną. Warto regularnie usuwać suche gałązki i liście, aby nie osłabiały rośliny.

4. Storczyki

Storczyki to wyjątkowo piękne, egzotyczne kwiaty. Warto je uprawiać w swoim domu. Można je także latem wynieść na ogród. Te wyjątkowo piękne rośliny egzotyczne w doniczkach wniosą do pomieszczeń energię i niebanalny klimat. Storczyki mają dość duże zapotrzebowanie na światło, ale najlepiej rozproszone. Aby długo cieszyły nasze oko cudownymi kwiatami, musimy odpowiednio o nie dbać.

Uprawa storczyków

Kwitnące storczyki są przepiękną ozdobą. W zależności od odmiany kwiaty te mają trochę różne wymagania. Phalaenopsis powinien być podlewany, dopiero gdy jego podłoże przeschnie, natomiast Paphiopedilum, źle znosi przesuszenie bryły korzeniowej. Najlepszą metodą nawadniania storczyków, jest zamaczanie doniczki w wodzie. Kwiat ma wtedy możliwość pobrania takiej ilości wody, jakiej potrzebuje. Korzenie nie mogą pozostawać w wodzie. Woda do podlewania rośliny musi mieć odpowiednią temperaturę, najlepiej pokojową.

W okresie kwitnienia roślina ma zwiększone zapotrzebowanie na składniki mineralne. Potrzebny jest jej wtedy nawóz. Możliwości jest kilka. W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne nawozy do storczyków. Jeśli zauważymy, że liście storczyka słabną, można skorzystać z nawozów do spryskiwania liści.

Storczyki najlepiej będą czuły się na parapecie wschodniego okna. Dostaną tam wystarczającą ilość rozproszonego światła. Latem, doskonale rosną i kwitną wystawione na balkon lub taras. Należy jednak zapewnić im takie miejsce, gdzie nie ma bezpośredniego, mocnego słońca. Mogłoby to zaszkodzić roślinie, poparzyć jej liście. Dobrym pomysłem na zapewnienie roślinie odpowiedniej wilgotności powietrza, jest zamontowanie nawilżacza. Najlepsza wilgotność to pomiędzy 50 a 60 procent. Taka ilość wilgoci w powietrzu służy wszystkim roślinom, człowiekowi też.

5. Egzotyczne kwiaty do domu: Palmy

Egzotyczne palmy do domu
Źródło: Freepik.com

Palmy są egzotycznym akcentem w mieszkaniu. Tworzą wspaniały efekt tropików. Te kwiaty w roli egzotycznej rośliny pokojowej sprawdzają się doskonale. Istnieje wiele odmian, każdy znajdzie taką, która będzie mu odpowiadała. Aby cieszyć się wspaniałym wyglądem palm w domu, warto poznać zasady, jak uprawiać palmy w domu.

Najważniejszym czynnikiem decydujących o tym, czy palma będzie się dobrze czuła w naszym domu, jest odpowiednia wilgotność powietrza.  Duża wilgotność w mieszkaniu sprawi, że nowe liście będą szybciej się rozwijały. Stare nie będą żółkły i wysuszały się na końcach. Bardzo pomocne jest ustawienie nawilżacza powietrza. Zapewni on w pomieszczeniu stałą wilgotność.

Jeśli mamy taką możliwość, warto pomyśleć, aby palmy na lato wystawiać na zewnątrz. Wcześniej taką roślinę trzeba do tego przygotować. Najpierw na krótszy czas, codziennie wystawić na zewnątrz, codziennie wydłużając czas.

Pielęgnacja i uprawa palmy

Wyniesienie palmy na letni lub wiosenny deszcz to bardzo dobry pomysł. Liście zostaną usunięte z kurzu, roślina pięknie się nawilży. Podlewanie palm jest uzależnione od jej odmian. Każda ma inne wymagania. Większość z nich potrzebuje wody przez cały czas. Latem oraz w okresie silnego wzrostu roślina potrzebuje dużo wody. Jeśli palma nie jest zbyt duża, możemy zamaczać doniczkę w misce z wodą. Tak, aby roślina sama miała możliwość napicia się takiej ilości wody, jakiej potrzebuje. Bardzo ważną rzeczą jest drenaż w donicy i otworki na dnie. Korzenie palmy nie mogą stać w wodzie. Zasada, jaką warto zapamiętać to przeschnięcie podłoża przed następnym podlaniem. Ziemia powinna lekko przeschnąć.

Palma jest rośliną, która potrzebuje regularnego dokarmiania nawozem. Ze względu na swoje rozmiary potrzebuje dużej ilości składników odżywczych do prawidłowego wzrostu. Jeśli nie dostarczymy naszej egzotycznej roślinie wystarczającej ilości pożywiania, zacznie marnieć. Nawożenie nowo zakupionej rośliny rozpoczynamy dopiero po około 2 miesiącach od przesadzenia w nową doniczkę. W nowej ziemi, do której została przesadzona, jest dużo składników, którymi roślina może się dożywiać. Naruszone przy przesadzaniu korzenie mogą zostać poparzone nawozem. Dlatego lepiej poczekać z zasilaniem kilka tygodni.

Ponieważ gleba, w jakiej żyje nasza palma, jest bardzo ważna, istotne jest przesadzenie nowej palmy do odpowiedniej donicy i ziemi. Najlepsza będzie ziemia dla palm, taką specjalną możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Będzie ona miała idealnie dobrane proporcje. Taka gleba powinna być dobrze przepuszczalna i trzymać odpowiednio wilgoć.

Odmiany palm

Liście palmy powinny być regularnie czyszczone z kurzu. Możesz wykorzystać bawełnianą ściereczkę lub skórkę banana. To bardzo skuteczna metoda. Oczyszcza oraz nawilża liście. Taki zabieg trzeba powtarzać minimum co dwa tygodnie. Nie ma potrzeby nabłyszczania liści rośliny. Nie należy zbyt często przestawiać palm, nie lubią zmian. Jeśli jest to konieczne, warto wybrać miejsce bez przeciągów, ciepłe i dobrze nasłonecznione. Do najbardziej popularnych gatunków palm uprawianych w domach należą:

  • Palma areka.
  • Palma królewska.
  • Liwistona okrągłolistna.
  • Palma kokosowa.
  • Kencja.
  • Palma koralowa.
  • Waszyngtonia.
  • Palma sabałowa.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.