Gdzie można zainwestować oszczędności?

Postępująca inflacja nie sprzyja trzymaniu oszczędności w gotówce. Jednym ze sposobów ochrony kapitału, jest zakup obligacji skarbu państwa.

Inwestowanie jest jedynym rozwiązaniem, które może skutecznie uchronić oszczędności przed skutkami spadku wartości pieniądza. Osoby, które dysponują gotówką, mają do wyboru wiele różnych możliwości inwestycyjnych: akcje, obligacje, nieruchomości, surowce, kryptowaluty, dzieła sztuki czy dobra kolekcjonerskie. Zanim zostanie podjęta decyzja, o tym, który rodzaj inwestycji wybrać, warto przeanalizować, który instrument pozwoli zyskać najwięcej, a przede wszystkim gdzie pieniądze w obecnej sytuacji gospodarczej będą najbezpieczniejsze. Trzeba jednak mieć świadomość, że każda inwestycja obarczona jest większym, lub mniejszym ryzykiem.

Inwestowanie w niepewnych czasach

Obecnie w Polsce najbardziej popularne jest inwestowanie w nieruchomości. Nie dość, że ich wartość sukcesywnie rośnie, to dodatkowo można czerpać cykliczne zyski z wynajmu. Niestety, nie każdy ma aż tak duży zasób gotówki, aby przekroczyć wysoki próg wejścia w inwestycję.  

Zakup obligacji Skarbu Państwa jest natomiast opcją dostępną dla każdego, niezależnie od zasobności portfela.  Obligacje skarbowe są uznawane za bezpieczne, bo stanowią formę pożyczki Państwu. Skarb Państwa odpowiada za dług całym swoim majątkiem, więc niepowodzenie inwestycji ogranicza się w zasadzie do bankructwa państwa.  Trzeba mieć świadomość, że zakup obligacji nie przyczyni się do osiągnięcia dużych zysków, ale częściowo uchroni zgromadzony kapitał przed spadkiem wartości. Szczególnie jeśli inwestor zdecyduje się na zakup obligacji indeksowanych inflacją.

Obligacje skarbowe indeksowane inflacją

W Polsce obligacje indeksowane inflacją nie są jeszcze tak popularne, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, czy Wielkiej Brytanii. W Polsce inwestorzy detaliczni mogą kupić obligacje cztero- i dziesięcioletnie. Dodatkowo osoby, które pobierają świadczenie 500 plus mogą skorzystać z oferty zakupu sześcio-  i dwunastoletnich obligacji rodzinnych indeksowanych inflacją.

Prawdopodobnie wysoki poziom inflacji pozostanie z nami na dłużej,  a obligacje skarbowe indeksowane inflacją, mogą uchronić, chociaż część zgromadzonego kapitału.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza wiadomość ma charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ani usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego. Nie należy jej traktować jako rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 328), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740, z późn. zm.). Caspar TFI oraz Caspar Asset Management SA informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.