Głośność pompy ciepła – czy ma znaczenie?

Artykuł sponsorowany.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które podczas pracy emituje słyszalny dźwięk. Warto więc zastanowić się, jak głośny dźwięk wydaje, a także od czego to zależy. Takie kwestie są bowiem regulowane prawnie i mają wpływ na to, gdzie należy zamontować urządzenie, aby nie było uciążliwe zarówno dla mieszkańców, jak i sąsiadów. Aby dowiedzieć się więcej o montażu pompy ciepła i jej głośności, przeczytaj niniejszy artykuł.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie wymagania prawne w temacie hałasu należy spełnić przy montażu pompy,
  • jak wybrać dogodne miejsce jej montażu,
  • jak zwiększyć redukcję hałasu pompy.

Podczas wyboru pompy ciepła warto zwrócić uwagę na porównanie decybeli, które określają głośność dźwięków emitowanych przez urządzenie. Montaż pompy ciepła jest bowiem mocno uzależniony od tego, jak jej praca będzie oddziaływać na najbliższe sąsiedztwo. W jaki sposób wybrać odpowiednie urządzenie, a także w jakim miejscu je zamontować, aby było jak najmniej inwazyjne dźwiękowo? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Wymagania prawne dotyczące głośności pracy pompy ciepła

Najważniejszym regulacją w temacie głośności pracy pompy ciepła w polskim prawie jest Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 (Dz. U. Nr 2012 nr 0, poz. 1109, 2012.10.23). Określa ona wartości immisji hałasu wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Oczywiście w tym przypadku urządzeniem imitującym hałas jest jednostka zewnętrzna pompy ciepła. W regulacji prawnej wyróżnione są różne obszary, takie jak uzdrowiska czy tereny wypoczynkowo-rekreacyjne. W większości przypadków będą nas interesowały tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego. W obszarach tych nie możemy przekraczać 50 dB(A) w ciągu dnia oraz 40 dB(A) w nocy. Jako noc rozumiemy godziny od 22:00 do 6:00. W związku z tym, wybierając miejsce montażu pompy ciepła należy uwzględnić te wymagania. Dodatkowo, np. pompy ciepła Vaillant posiadają specjalną funkcję pracy nocnej, która redukuje pracę sprężarki, co powoduje niższą immisję hałasu.

Pompa ciepła – głośność a miejsce montażu jednostki zewnętrznej

Wybierając miejsce montażu jednostki zewnętrznej pompy ciepła, musimy uwzględnić pobliską zabudowę. Wpływ na rozchodzenie się dźwięku moją bowiem odbicia od powierzchni oraz ekranowanie przez przeszkody. W celu określenia wielkości hałasu na granicy działki, oprócz wartości wyjściowej, którą producent ma obowiązek podawać, musimy wyznaczyć współczynnik kierunkowości.

Wpływ na ten współczynnik ma miejsce montażu i liczba ścian w okolicy 10 m. Jeśli w tej okolicy nie ma żadnych przeszkód, współczynnik równy jest Q = 2. Natomiast po zamontowaniu pompy ciepła na ścianie lub przy ścianie, wynosi Q = 4. W narożniku budynku wartość wrasta już do Q = 8. Im większy współczynnik kierunkowy, tym większe odległości od granicy działki musimy zachować. Wynika to z tego, że dźwięk ma ograniczone możliwości rozchodzenia się, utrudnione przez ściany. Znając wartość mocy akustycznej podanej przez producenta oraz współczynnik Q, możemy określić, czy wybrane przez nas miejsce montażu będzie prawidłowe. W tabeli poniżej podano wartości spadku ciśnienia akustycznego dla współczynników Q = 2, 4, 8 w odległościach od 1 do 15 metrów.

Tabela
Źródło: Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Jedna z cichszych pomp ciepła dostępna na polskim rynku to aroTHERM PLUS marki Vaillant o mocy akustycznej 54 dB(A). W celu spełnienia wymagań, wartość ta na granicy działki powinna być o 14 dB mniejsza. Zgodnie z poniższą tabelą, pompa ciepła Vaillant może być montowana nawet 2 metry od granicy działki. Jeśli zamontujesz pompę w narożniku, wystarczą 4 metry od granicy działki. Pamiętaj również, aby nie montować pompy ciepła pod samym oknem, szczególnie sypialni. Pomimo niskich wartości, pompa działa nieregularnie, tzn. nie zawsze o tej samej porze dnia i nocy. W przypadku błędu montażu pompy ciepła pod samym oknem, może to być uciążliwe. Zalecamy więc niewielkie oddalenie pompy od okna.

Oddalenie pompy od okna
Źródło: Vaillant.pl

Również podłoże, na jakim zamontowana jest pompa ciepła, ma znaczenie. Podłoże trawiaste w odróżnieniu od betonu ma zdolności do absorbowania dźwięku. W przypadku układów kaskadowych o tej samej mocy akustycznej, nie sumujemy tych wartości, a zwiększamy o 3 dB. Wartość hałasu podawana jest w dB, które są logarytmiczną jednostką hałasu. Oznacza to, że podwojenie głośności to wzrost o 3 dB, a nie dwukrotność wartości wyjściowej.

Redukcja hałasu w ramach montażu pompy ciepła

Jak widać, pompy ciepłą nie są hałaśliwymi urządzeniami. Wartość 50 dB, którą charakteryzuje się montaż pompy ciepła powietrze woda aroTHERM PLUS VAILLANT możemy porównać do szmerów biura, a w szczytowym momencie pracy, do cichego odkurzacza.

Dobrze zamontowana pompa generuje hałas mniej więcej rozmowy dwóch osób. Musimy pamiętać, że jest to wartość dla jednostki zewnętrznej, gdzie bardzo często nawet tło jej pracy jest dużo głośniejsze. Przed montażem pompy ciepła możesz sprawdzić, jak pracuje w aplikacji Sound Box.

Problem z hałasującym urządzeniem pojawi się w momencie nieprawidłowego montażu. Montaż pompy ciepła przez doświadczonego montera jest więc kluczowy. Wpływ na hałas ma bardzo wiele czynników, zaczynając od poprawnie wypoziomowanego fundamentu, odpowiednio zamontowanych stóp amortyzacyjnych, a kończąc na wypoziomowaniu pompy ciepła. Wibracje powstające podczas pracy sprężarki mogą być przenoszone między innymi poprzez zawory odcinające i rury chłodnicze do jednostki wewnętrznej, jeżeli system nie został zainstalowany profesjonalnie. Pozornie błahy temat, taki jak klamry mocujące zastosowane do montażu linii chłodniczej, również ma znaczenie. Dodatkowo firma Vaillant posiada specjalne stopy amortyzacyjne dostosowane do wielkości urządzenia, a na linii chłodniczej montowany jest tłumik, który redukuje drgania urządzenia – czyli główne źródło nieprzyjemnych dźwięków.

Tylko odpowiednio zamontowana pompa ciepła, jak np. aroTHERM bądź flexoTHERM, wykazuje parametry podane w etykiecie. Jeśli szukasz instalatora do montażu swojej pompy ciepła zajrzyj do wyszukiwarki Vaillant, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że wszystkie wyżej wymienione elementy zostaną sprawdzone, a Twoja pompa ciepła będzie pracowała bardzo cicho. Dodatkowo firma Vaillant wprowadziła dodatkowo pierwsze uruchomienie, która wykonuje osoba z większym doświadczeniem i certyfikacją Vaillant, dzięki czemu może wyłapać błędy instalatora i wyeliminować je na etapie montażu. W ten sposób montaż pompy ciepła będzie bezproblemowy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.