Ile kosztuje brama przesuwna z montażem?

Brama przesuwna zapewnia nieprzeciętny komfort użytkowania. Doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie wrota otwierane nie zdają egzaminu ze względu na zbyt małą ilość wolnej przestrzeni. Ważne jest to, aby konstrukcja została dopasowana do rzeczywistych potrzeb użytkownika. Koszt zakupu oraz montażu uzależniony jest od wielu czynników, które przedstawiono poniżej. Warto uwzględnić, że jest to inwestycja na długi czas, a więc powinna ona zostać dokładnie przemyślana. Czasami rozsądniej zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że jakość wszystkich elementów ogrodzenia posesji jest satysfakcjonująca.

1. Rodzaj napędu

Brama przesuwna cena z montażem uzależniona jest od rodzaju zastosowanego napędu, a więc nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki będzie jej koszt. Ci, którzy chcą zaoszczędzić powinni postawić na model otwierany/zamykany mechanicznie. Obsługa manualna może wymagać sporej ilości energii – właśnie dlatego tak istotne jest to, aby rozsądnie wybrać producenta. W innym przypadku wrota będą się zacinać, a ich obsługa stanie się prawdziwą męczarnią. Alternatywą są bramy przesuwne automatyczne – sterowanie odbywa się poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na pilocie. Nie ma nawet konieczności wychodzenia z samochodu! Z tego rozwiązania szczególnie chętnie korzystają osoby mieszkające przy drodze o dużym natężeniu ruchu. Im lepsze podzespoły napędu, tym płynniej, a jednocześnie szybciej będzie on pracował.

2. Typ konstrukcji

Brama przesuwna z montażem to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy stawiają na nowoczesne ogrodzenia. Cena uzależniona jest również od typu konstrukcji. Bramy przesuwne szynowe kosztują mniej – poruszają się one po specjalnej szynie znajdującej się w podłożu. Warto jednak wiedzieć, że cechują się one wyższą awaryjnością. Dotyczy to konstrukcji, które zostały wykonane z komponentów wątpliwej jakości. Bramy przesuwne samonośne to droższa alternatywa, jednak zapewniają one zadowalającą żywotność oraz niezawodność. W omawianym przypadku rolki odpowiadające za przesuwanie się wrota umieszczone są w słupku prowadzącym. Znajdują się one na wysokości około 5-8 cm nad ziemią.

3. Standard osprzętu

Zastanawiasz się, ile kosztuje brama przesuwna z montażem? Koszt omawianego elementu ogrodzenia nie jest wysoki, a więc wiele osób decyduje się na model obsługiwany manualnie. W przypadku napędu automatycznego należy spodziewać się kilkakrotnie wyższej ceny. W tym przypadku ogromne znaczenie ma standard osprzętu – to właśnie on odpowiada za pracę omawianego elementu ogrodzenia. Przesadna oszczędność nie jest wskazana, ponieważ po kilku miesiącach może okazać się, że napęd przestał działać. Często dochodzi również do zacinania się wrota, co jest niezwykle uciążliwe z punktu widzenia użytkownika. Nie można nie wspomnieć także o konieczności zabezpieczenia podzespołów wrażliwych na czynniki otoczenia. Niedopuszczalnym jest wyeksponowanie przewodów, które mogą zostać przegryzione np. przez dziką zwierzynę. Przed wyborem bramy z napędem automatycznym należy sprawdzić, jakiej marki osprzęt zostanie zamontowany. W sieci można znaleźć szczegółowe informacje na temat danego producenta, więc nie trzeba posiadać doświadczenia lub specjalistycznej wiedzy.

4. Materiał

Bramy przesuwne wykonywane są z wielu różnych materiałów. Ważne jest, aby konstrukcja posiadała optymalne parametry użytkowe. Nie może być ona podatna na uszkodzenia mechaniczne lub negatywne działanie czynników atmosferycznych. Sporym zainteresowaniem cieszą się wrota drewniane, które uchodzą za eleganckie, a jednocześnie ponadczasowe. Zwykle można pomalować je na dowolny kolor, dzięki czemu będą w pełni pasować do otoczenia. Ci, którzy oczekują ekskluzywnego designu powinni bliżej przyjrzeć się bramom kutym. Kosztują one więcej, jednak mogą pozostać w nienaruszonym stanie przez długie lata. Należy wspomnieć również o modelach metalowych (najczęściej wykonanych ze stali nierdzewnej). Przypadną one do gustu zwolennikom stylu modernistycznego. Powierzchnia musi jednak zostać kompleksowo zabezpieczona przed korozją (np. poprzez malowanie proszkowe). W innym przypadku relatywnie szybko pojawią się pierwsze ogniska rdzy, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również zwiększają ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

5. Wytrzymałość

Brama przesuwna powinna być wytrzymała, tak aby przez lata pozostała w znakomitym stanie. Nie może ona utracić swoich pierwotnych parametrów użytkowych już po kilku miesiącach eksploatacji – niestety jest to powszechne zjawisko w przypadku modeli słabej jakości, które produkowane są z najtańszych materiałów. Elementy konstrukcyjne muszą być przystosowane zarówno do wysokich obciążeń, jak i intensywnej pracy. Bywa tak, że wrota są otwierane oraz zamykane kilka razy dziennie. Trzeba także wspomnieć o zabezpieczeniu konstrukcji przed korozją lub procesami biologicznymi. Impregnacja przedłuża żywotność, jednak powinna być ona wykonywana regularnie. Powłoka ochronna ulega m.in. starciu. Wraz z upływem czasu traci ona swoje właściwości, co jest zupełnie normalne.

6. Design

Osoby, które marzą o misternie wyrzeźbionych konstrukcjach posiadających liczne zdobienia, muszą liczyć się na wyższe koszty. Minimalistyczne bramy przesuwne są tańsze – posiadają one proste, a zarazem uniwersalne formy. Należy jednak pamiętać, że stylistyka ogrodzenia posesji powinna być spójna z m.in. elewacją domu, altaną, barierkami balkonowymi. Nawet najmniejsze detale powinny zostać precyzyjnie wykończone. Wszelkie mankamenty szybko zaczną być jeszcze bardziej widoczne.

Koszt bramy przesuwnej z montażem – podsumowanie

Cena bramy przesuwnej zależy od wielu czynników. Za standardowe wrota mechaniczne należy zapłacić około 1500-2000 zł. Brama automatyczna z osprzętem kosztuje średnio 3500-6000 zł. Usługa montażu w dużej mierze uzależniona jest od regionu (najniższe stawki obowiązują we wschodniej części kraju). Średni koszt to 1000-1500 zł, jednak wiele zależy od stopnia złożoności projektu. Przed wyborem wykonawcy warto jest poprosić o przygotowanie wstępnej wyceny.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Polargos, oferującą szeroki wybór bram automatycznych i ogrodzeń.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.