Ile kosztuje pompa ciepła?

Urządzeniem, które pełni szczególną rolę w tworzeniu domów energooszczędnych, jest pompa ciepła. Ile kosztuje, jakie są jej najpopularniejsze rodzaje oraz co zapewnia użytkownikom? W tym artykule się tego dowiesz.

Pompa ciepła w domu, czyli wydajność, oszczędność i ekologia

Nowoczesne budownictwo coraz mocniej skupia się na tworzeniu budynków maksymalnie energooszczędnych, dlatego też pompy w domach ciepła nabierają szczególnego znaczenia. Są nie tylko bardziej wydajne od tradycyjnych pieców, ale i biją je na głowę pod względem ekologii. W połączeniu z fotowoltaiką pompa ciepła może stworzyć obiekt szalenie energooszczędny, przyjazny nie tylko środowisku, ale i naszemu portfelowi.

Pompa ciepła czerpie energię cieplną z obszaru o wyższej temperaturze i przekazuje ją do obszaru o temperaturze niższej. Źródła ciepła mogą być różne, a do najpowszechniejszych należą powietrze oraz woda. Cały proces przebiega tak samo jak w zwykłych domowych lodówkach, z tą różnicą, że nastawiony jest nie na chłodzenie, ale ogrzewanie pomieszczenia, choć w niektórych przypadkach pompa ciepła może pełnić również funkcję klimatyzacji.

Ile kosztuje taki komfort? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, omówmy kilka istotnych spraw.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Niezależnie od rodzaju pompy ciepła każde takie urządzenie działa zgoła podobnie. Poszczególne pozyskują jednak energię z różnych źródeł, a także cechują się innymi parametrami, a to wpływa już na ich cenę. Nie bez znaczenia są tu również takie czynniki jak lokalizacja domu, jego powierzchnia, liczba użytkowników czy termoizolacyjność. Wszystkie bowiem wpływają na ogólne zapotrzebowanie energetyczne, a także decydują o możliwości pozyskania ciepła przez pompę.

Najatrakcyjniejszą na rynku opcją są obecnie powietrzne pompy ciepła. Średni koszt ich zakupu waha się w granicach od 15 do 20 tys. zł, a całkowite wydatki z montażem w domach o powierzchni 140-180 wynoszą od 30 do 35 tys. zł.

Droższe, choć efektywniejsze okazują się pompy ciepła gruntowe oraz wodne. Cena zakupu tych pierwszych to średnio 25 tys. zł, drugich – ponad 30 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że w obu przypadkach ponosimy dodatkowe koszty na odwierty, ponieważ tego rodzaju pompy ciepła czerpią energię z wód gruntowych. Stąd też nie wszędzie ich montaż będzie w ogóle możliwy.

Rozważając zakup i obliczając koszty pompy ciepła, warto zasięgnąć nie tylko porady fachowców, lecz także rozejrzeć się za dofinansowaniem. Może ono pokryć znaczną część wydatków na zakup i montaż urządzenia.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.