Inteligentne oświetlenie – jakie daje możliwości?

Artykuł partnera.

Inteligentne oświetlenie pozwala na swobodne włączanie i wyłączanie światła w dowolnym momencie bez konieczności poruszania się z jednoczesną możliwością ustawienia natężenia i intensywności światła. Niektóre inteligentne systemy wyposażone są w ustawienia umożliwiające dobór charaktery światła do wykonywanej czynności. Inteligentne źródła światła mogą być stosowane nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale także na zewnątrz, np. w ogrodzie.

Inteligentne oświetlenie – komfort i wygoda

Oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń pełni nie tylko funkcję użytkową, jest też elementem, który tworzy nastrój i przytulną atmosferę we wnętrzu. Ze względu na coraz bardziej różnorodne potrzeby użytkowników inteligentne systemy oświetleniowe też stają się coraz bardziej rozbudowane. Tego rodzaju systemy są zazwyczaj podłączone za pomocą specjalnej aplikacji do tabletu, smartfona lub innego urządzenia mobilnego. Inteligentne oświetlenie umożliwia wybranie dowolnego elementu źródła światła, można wybrać ich również kilka, a nawet kilkadziesiąt i sterować nimi z dowolnego miejsca. Możliwość wyboru barwy światła pozwala na stworzenie wyjątkowego klimatu, np. podczas spotkania z rodziną czy przyjaciółmi. Firma ZAMEL oferuje oprawy sufitowe LED w wersji podtynkowej i natynkowej, które mogą mieć ciepłą, neutralną albo zimną barwę światła.

Inteligentne oświetlenie – jak wydobyć walory wnętrza?

Najnowsze rozwiązania technologiczne z zastosowaniem diod LED pozwalają na rozmieszczenie ich dosłownie w każdym punkcie pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że światło umieszczone przy podłodze nadaje wnętrzu lekkości, jeśli jest skierowane na sufit, wnętrze wydaje się wyższe. Oświetlenie punktowe o niewielkim zakresie oświetlenia umożliwia zaznaczenie pojedynczych elementów aranżacji wnętrza. Uniwersalna budowa girlandy świetlnej typ GS-15 firmy ZAMEL oraz możliwość podłączania kolejnych zestawów w różnych aranżacjach, umożliwia stworzenie nastrojowego klimatu w przestrzeni zewnętrznej. Diody mogą emitować światło nie tylko w zimnym, ale także w ciepłym odcieniu, co w oświetleniu domowym bardzo się przydaje. Tzw. zimna barwa światła również się przydaje, szczególnie w tych miejscach w domu, które są przeznaczone do pracy i trzeba się w nich skoncentrować. Zimna barwa światła sprzyja skupieniu się i wybudzeniu organizmu rano, ciepła barwa natomiast jest niezbędna po południu dla prawidłowej relaksacji. Inteligentne oświetlenie umożliwia zastosowanie lamp zmieniających barwę i sterowanie chłodnymi i ciepłymi odcieniami światła w zależności od zapotrzebowania.

Pomieszczenie, które jest przeznaczone do pełnienia różnych funkcji w ciągu całej doby, powinno być zaopatrzone w najrozmaitsze rodzaje oświetlenia. Inteligentne oświetlenie typu smart połączone z czujnikami ruchu powoduje zapalanie światła w momencie, kiedy jest potrzeba wstania z łóżka w nocy, można także zaplanować całe ciągi świetlnych zdarzeń sterowanych pilotem lub urządzeniem mobilnym.

Zużycie energii elektrycznej

Inteligentne systemy oświetlenia zamontowane w ogrodzie powinny być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych. Mogą być one połączone z latarniami, reflektorami ogrodowymi czy kinkietami zewnętrznymi. Mają one możliwość ustalenia harmonogramu pracy i odpowiedniego szyfrowania, aby nie było dostępu dla niepowołanych osób.

Inteligentne oświetlenie, kiedy światło w poszczególnych częściach domu lub ogrodu samo zapala się i gaśnie, umożliwia w dużym stopniu oszczędność energii i zmniejszenie rachunków za prąd. Często zdarza się sytuacja, kiedy po wyjściu wszystkich domowników, zostanie włączone światło, zastosowanie inteligentnego oświetlenia skutecznie zapobiega takiej sytuacji.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.