Inwestujemy w nieruchomości

Wielu z nas ma w ostatnich miesiącach dylemat – co zrobić z pieniędzmi złożonymi na kontach? Czy je zamienić w gotówkę, czy je w coś zainwestować? Podczas epidemii, w zależności od jej nasilenia, banki mogą się różnie zachować.

Dobrze jednak, kiedy nasze środki finansowe są w ruchu i jeśli na nie pracują choćby akcje jakiejś firmy. Jednak i wykupywanie akcji niekoniecznie bywa w takich sytuacjach bezpieczną formą lokaty kapitału. Na lokatach bankowych w Polsce raczej się nie zarobi – tam pieniądze mogą się jedynie„zestarzeć”. Wzrosły ceny złota iw tym wypadku skorzystają najbardziej ci, którzy już ten kruszec posiadają.

Lokale

Jak wiadomo nieruchomości mogą być budynkowe i gruntowe. Te pierwsze mogą być przeznaczone między innymi na mieszkania, działalność społeczną lub gospodarczą. Gruntowe wiązać się mogą z działalnością rolniczą. Może na takim gruncie rosnąć (lub zostać posadzony) las.

Zacznijmy od pierwszej kategorii w kontekście obecnej sytuacji. Mogłoby się wydawać, że rynek mieszkaniowy dotknie rewolucja. Jednak z początkiem epidemii koronawirusa nic istotnego się w tym aspekcie nie wydarzyło. Po dwóch miesiącach ceny mieszkań w Polsce zaczęły spadać, co powstrzymuje nieco dotychczasowych właścicieli od ich sprzedaży.

Mimo to zakup mieszkania (na przykład pod wynajem) wydaje się nadal dosyć bezpieczną inwestycją. Niektórzy zakupione mieszkania wykorzystują w celach hotelarskich. Ponadto nie maleje zapotrzebowanie na wynajem mieszkań w dużych miastach, zwłaszcza w Warszawie i na Wybrzeżu.

Z większym dystansem ewentualni inwestorzy podchodzą do lokali lub działek przeznaczonych pod działalność gospodarczą. Część z nich woli przeczekać epidemię. Widoczne jest zainteresowanie działkami w miejscowościach turystycznych, zwłaszcza w miejscach turystyki masowej, choćby w okolicy Wielkich Jezior Mazurskich.

Ziemia

Ten, który zakupił jakąkolwiek działkę gruntową bez zaciągania kredytów nigdy na tym nie stracił, bowiem ziemia jest inwestycją najpewniejszą. Oczywiście różnie bywa z generowaniem dochodów w zależności od jej przeznaczenia i atrakcyjności, ale zawsze taką działkę można sprzedać, bowiem ceny ziemi w Polsce nie spadają.

Jeśli idzie o ziemię rolną to niedawne rygory związane z jej sprzedażą nieco złagodzono, mimo to nie jest łatwo jest kupić grunt pod działalność rolniczą powyżej 1 ha. Dlatego bardziej opłacalny może być zakup działek inwestycyjnych na przykład w pobliżu akwenów. Dobrze prosperujący przybrzeżny zajazd nie musi znajdować się na dużym areale gruntu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.